„Naše analýza ukázala konkrétně v Praze růst od jednoho do osmi procent. V absolutních číslech se tedy bavíme o navýšení cen od 340 do 1 490 korun,“ uvedl šéf UlovDomov.cz Michal Hrbatý. Nejvíce zdražily byty s dispozicemi 2+kk, které jsou v Praze nejoblíbenější. „Z průměru zde vyčnívá osmiprocentní meziroční růst u dispozice 2+kk, což si vysvětlujeme značnou oblíbeností této dispozice,“ dodává Michal Hrbatý.
O podobném vývoji vypovídají i data portálu Reality.iDNES.cz. V celopražském průměru podle nich podražil nájem dvoupokojového bytu během roku 2023 o šest procent na 21 550 korun. Nejrychleji podle databáze portálu rostly přitom nájmy na Praze 3 a Praze 7, kde nastalo navýšení až o čtrnáct procent. Výjimku tvoří Praha 1 a Praha 2, kde v průběhu loňska nájmy o dvě a tři procenta klesly.
Rychlé zdražení nájemného
Také z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že nájemní bydlení zdražuje, ale naměřeným tempům nedominuje Praha. „Podle údajů statistického úřadu se nájemné v průběhu loňského roku zvyšovalo nejrychleji od roku 2010. V meziročním vyjádření bylo v prosinci o 7,3 procenta vyšší, v Praze pak o rovných šest procent. Znamená to, že v regionech byl tlak na zvyšování nájmů tentokrát rychlejší,“ říká hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
V Česku je norma vlastnit bydlení. Jenže tak vzniká cenová bublina, říká ekonom |
Tento mírný rozdíl může být dán i faktem, že data z Českého statistického úřadu nezahrnují pouze aktuální nabídky na trhu, ale i stávající smlouvy. Jde tudíž o poměrně reprezentativní vzorek. „Na druhé straně ještě nejsou k dispozici aktuální výsledky za jednotlivé regiony. Dostupné jsou pouze přehledy od realitních kanceláří, které ovšem představují pouze menší, neobsazenou, výseč trhu,“ dodává Dufek.
V opětovném růstu nájmů se odráží i menší šance pořídit si vlastní byt či dům. „Ceny nájmů táhla nahoru především nedostupnost vlastního bydlení, kdy hypotéky nezlevnily a ceny některých bytů se už odrazily od svého dna a začaly zase plíživě růst,“ říká Hrbatý.
Letos se výrazné zdražení nečeká
Vliv na zvyšování cen u pronájmů má ale i celkový vývoj v ekonomice, který nájmy odrážejí až po určité době. „Ceny nájemného často se zpožděním reflektují cenový vývoj v ekonomice a i loni zůstala inflace v průměru velmi vysoká. Také proto donedávna meziroční růst nájmů nadále zrychloval, zatímco růst ostatních cen v ekonomice již citelně zpomaloval. Zpožděný vývoj a perzistence růstu cen nájmů je dána například i inflačními doložkami či ostatními ujednáními,“ vysvětluje ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen.
Nájem jako alternativa vlastního? Leda by byl aspoň o dvacet procent levnější |
V letošním roce se však tak výrazné zdražení neočekává. V některých případech dokonce došlo i k poklesu cen. Například ceny pronájmů bytů s dispozicemi 3+1 poklesly o čtyři procenta u bytů 1+kk nastal jednoprocentní pokles. „V posledních dvou měsících meziroční růst již zpomaloval, respektive meziměsíčně se nájmy již nenavyšovaly tak vysokým tempem jako v předchozích měsících,“ říká Nguyen, ekonom Komerční banky.
Na druhé straně ale pravděpodobně nedojde k výraznému snížení cen. „Na realitním trhu se zatím neodehrává žádná fundamentální změna, která by výši nájmů plošně srazila. Dostupnost vlastního bydlení se nijak viditelně nezvýšila a stejně tak neopadla poptávka po nájemním bydlení,“ doplňuje Dufek. Předpokládá proto pouze zpomalení růstu ze současných sedmi procent zhruba na polovinu.