Největší úskalí čeká rodiny, kde je žena doma s dětmi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na společné zdanění si budou muset lidé půjčit

  • 337
Vláda připravila rodinám s dětmi běh přes překážky. Z výhodného způsobu, jak si rozdělit a zdanit příjmy, které ušetří až desítky tisíc na daních, se vyklubala past: rodiny připraví o měsíční výplatu nebo budou muset vyplnit spoustu papírů.

Největší úskalí čeká rodiny, kde je žena doma s dětmi a které mají nejvíce napjaté rozpočty. Muž na manželku převede polovinu svých příjmů, oba musí podat daňové přiznání, kde si vypočtou daně. Ty budou nižší, než když je platí sám manžel.

Problém je, že manželka bude muset nejprve sama zaplatit daň z příjmů, které na ni převede manžel. A to do konce března. Vyplývá to z výkladu daňových poradců, který ministerstvo financí potvrdilo.

"Je to nepříjemné překvapení. Konzultoval jsem to s odborníky a ti mé obavy nejenže nevyvrátili, ale naopak potvrdili s tím, že společné zdanění přináší spoustu nedořešených detailů," popisuje Jiří Derfl, otec tří dětí, jehož žena je teď doma na mateřské.

Rodiny toužící ušetřit na společném zdanění si tak musí do konce března nastřádat do kasičky až desítky tisíc korun.

Nejde o malé peníze. Když muž vydělává dvacet tisíc měsíčně a žena je doma s dítětem, bude muset poslat finančnímu úřadu skoro 8,5 tisíce korun. Teprve pak, během dubna, by jim měl finanční úřad poslat zpět 16 tisíc korun.

Ministerstvo financí, které zákon nařizující tento postup připravilo, v tom komplikace nevidí.

"Manželé mají možnost požádat o posečkání daně, případně, pokud daň nezaplatí v řádném termínu, požádat o prominutí penále," uvedl Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva. Za žádost o posečkání daně je přitom třeba zaplatit 400 korun.

To ale není vše, co musí manželský pár toužící po vládou slibované úspoře podstoupit. Další úskalí spočívá v tom, že pokud manželka zaplatí na dani více než třicet tisíc korun, hrozí jí, že bude muset začít platit zálohy na daň, jako kdyby pracovala.

"Abych úvěroval stát placením dvojích záloh na jeden příjem, tak na to nemám dost úspor. Tím spíše, že nebudu moci v příštím roce odečítat ze základu daně placené úroky z úvěrů na bydlení měsíčně, tak jako nyní, ale až po skončení roku," dodává Jiří Derfl s tím, že to výrazně zatíží rodinný rozpočet.

I možnost vyhnout se zálohám existuje, ale taky něco stojí. "Žena může finanční úřad požádat, aby zálohy neplatila. Ten zřejmě vyhoví," říká Jan Vorlíček, šéf Finančního úřadu v Hradci Králové.

V praxi to znamená, že po vyplnění dvou daňových přiznání, zaplacení daně nebo vyplnění další žádosti o odložení zaplacení musí manželé podat ještě další žádost a s ní znovu běžet na finanční úřad.

"Postup je velmi jednoduchý. Budou-li manželé postupovat podle přílohy číslo pět v daňovém přiznání," říká Růžek na otázku, jestli to vše není příliš složité a nepřátelské. A jeho kolega Marek Zeman dodává, že společné zdanění není povinné.

V pátek nicméně Zeman ujistil, že ministerstvo financí pracuje na tom, aby problémy spojené s běháním po úřadech byly co nejmenší. Navrhuje, aby se přeplatek, který bude stát vracet například více vydělávajícímu muži, automaticky převedl na příslušný účet státu a splatil by tak dluh jeho manželky.

Penále, které by ženě vzniklo, může stát prominout. Protože se problém zřejmě bude týkat většího počtu lidí, pracuje se i na tom, aby nebylo nutné podávat žádost o prominutí. A tedy ani platit zmíněné čtyři stovky.