ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi berou v průměru o dva tisíce víc, platy ženou vzhůru učitelé

  • 256
Průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí vzrostly o 2 136 korun na 33 697 korun. Platy stále silně rostou i přes vnější signály oslabování ekonomik. Nárůstu pomáhá státní sektor. Nejvíc rostou mzdy ve školství a v kultuře.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Mzdy vzrostly meziročně o 6,9 procenta, po odečtení inflace, tedy reálně o 4 procenta.

Na průměrnou mzdu zhruba dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou a většina se tak blíží spíše mediánu. Ten narostl o 6,7 procenta na 29 549 korun. Muži jsou na tom lépe. U nich medián dosáhl 31 909 korun, kdežto u žen pouze 26 887 korun.

Ekonomové hodnotí vývoj tak, že platy už mají svůj vrchol za sebou a i dál porostou pomaleji než doposud. „Nižší tempo mezd je odrazem slabšího růstu ekonomiky, která sice ještě trpí nedostatkem pracovníků, avšak stále více firem pociťuje obrat dříve permanentně rostoucích zakázek,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Pomaleji roste zejména zpracovatelský průmysl. „Stále více průmyslových podniků začíná pociťovat pokles nových zakázek a část podniků snižuje i počet zaměstnanců,“ poznamenal analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák. Upozornil na rizika  rozevírání nůžek v největším odvětví české ekonomiky a růstem v části veřejného sektoru, hlavně ve vzdělání. „Mzdy i přes zpomalení však rostou stále rychleji než produktivita práce,“ řekl a varoval před dopadem na konkurenceschopnost domácích podniků.

Nejvyšší nárůst průměrných mezd je vidět u učitelů. Polepšili si oproti loňsku o 10,8 procenta, to znamená o 3 237 korun na 33 132 korun. Dvouciferný růst mají také pracovníci v kultuře, zábavě a rekreaci (10,7 procenta). Nejvyššímu absolutnímu nárůstu se těší lidé v peněžnictví a pojišťovnictví. Mzda jim od loňska stoupla o 4564 korun na 59 814 korun, to znamená o silných 8,3 procent.

Nejvíce pod republikovým průměrem v tempu růstu jsou pracovníci v IT. Platy jim stouply o 5,5 procenta (3027 korun) na 58 400. Tyto profese však papírově mají druhé nejvyšší mzdy po finančnících.

S velkým odstupem mají nejnižší mzdy ti, kdo pracují v ubytování a stravování, mzdy tam nedosahují ani dvaceti tisíc korun hrubého. Meziročně narostly o 1270 korun na 19 745 korun. V oboru je velký nedostatek zaměstnanců. Chybějí kuchaři, číšníci, servírky i barmani (více v článku Restaurace dál zdražují. Už je netrápí EET, ale chybějící kuchaři).