Petr Nečas

Petr Nečas | foto: Dan Materna, MF DNES

Lidé by po reformě mohli část peněz na důchody převést do fondů

  • 43
Ministr práce Petr Nečas představil poslední fázi důchodové reformy. Pokud projde, mohli by lidé v budoucnu část peněz vkládaných do povinného pojištění vyvést do soukromých fondů. Návrh minulý týden schválila porada ekonomických ministrů. Vláda by jej měla projednávat koncem letošního roku.

Nynější sazba na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu zaměstnance. V případě zavedení možnosti vyvést část peněz do soukromého sektoru, odborně nazývané opt-out, by si lidé mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností a další dvě procenta doplatit sami.

"Celková penze člověka, který využije opt-out, se bude skládat ze tří složek," uvedl Nečas. Kromě základní výměry důchodu a další poměrné části důchodu z průběžného důchodového pilíře by penzisté doživotně dostávali právě další prostředky, na něž by si částečně přispívali sami ze svého.

Podle Nečase by bylo převedení peněz ze státního systému do soukromých finančních společností dobrovolné. Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu.

Reformu zpochybňuje opozice i odbory

Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení. Z ni by peníze putovaly do fondu, který by si klient vybral.

První etapu Nečasovy reformy už schválila Sněmovna i Senát. Podle ní se od ledna 2010 postupně začne zvyšovat věk odchodu do důchodu až na 65 let a povinné pojistné se místo pětadvaceti let bude odvádět 35 let. - více čtěte zde

Druhá etapa má změnit penzijní připojištění a fondy na důchodové společnosti. Její koncepci vláda schválila v říjnu. Návrh zákona, který by měl ke spoření na důchod motivovat pracovníky i zaměstnavatele, by ministři měli dostat do poloviny ledna příštího roku.

Přijatá opatření první etapy zajistila podle Nečase stabilizaci důchodového systému v Česku na příštích 30 let. Systém by se tak při "rozumné politice valorizací důchodů" neměl dostat do deficitu ani v případě očekávaného stárnutí české populace.

Po roce 2040 by podle něj lidé starší 60 let měli tvořit více než třetinu obyvatel Česka.

Výhrady k jeho záměru již dříve netajila opozice, nesouhlasí s ním ani odbory. Opozici na záměrech třetí etapy penzijní reformy vadí zejména to, že podle ní peníze převedené do fondů budou v základním systému chybět.

,