Drobná administrativní chyba v zákoně způsobila, že vysokoškolák Jan Nájemník z Literární akademie v Praze nedostal téměř 6 500 korun. Podobně jako on je na tom podle odhadu ministerstva školství zhruba 5 400 studentů soukromých vysokých škol. Naopak ministerstvo díky tomu "ušetřilo" více než 53 milionů korun.
Když se Jan Nájemník dozvěděl, že za loňský zimní semestr nedostane ubytovací stipendium, věřil slibům, že se vše dá brzo do pořádku. "I když je trochu k smíchu, že se celé ministerstvo snažilo opravit jediné písmenko," říká Nájemník.
Chyba vznikla loni, když poslanci novelizovali zákon o vysokých školách. Do paragrafu 91 přidali další odstavec, původní pořadí odstavců se tak posunulo. Paragraf 40, který příspěvek na bydlení přiznává a odkazuje na konkrétní odstavec v paragrafu 91, však poslanci upravit zapomněli. Příspěvek tak nemohl být vyplácen. Trvalo rok, než se vše dalo do pořádku.
Ministerstvo dává od celé věci ruce pryč. "My za to nemůžeme, okamžitě jsme navrhli opravu příslušných ustanovení," říká mluvčí úřadu Ondřej Gabriel.
Dohledat jediného viníka je takřka nemožné, návrhy novelizace vysokoškolského zákona tehdy podávalo hned několik poslanců.
"Už si na to moc nevzpomínám. Já jsem předkládal návrh ohledně pracovněprávních vztahů na veřejných vysokých školách," tvrdí jeden z nich, poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD). To poslanec Walter Bartoš (ODS) omyl přiznává. "Byla to tisková chyba, kterou přehlédli poslanci i senátoři. Konkrétního viníka ale určit nelze," říká Bartoš s tím, že to už napravila další novela.
Ta platí od letošního 1. července. Za nadcházející semestr by tedy studenti soukromých vysokých škol peníze dostat měli. Zpětně jim ale nikdo nic nevyplatí.
"Zákonodárci svou nedbalostí a nezodpovědností neskrývaně okrádají studenty, kterým se každá koruna navíc hodí," kritizuje poslance Nájemník.
Zájemců bylo moc a kolejí málo
Nárok na ubytovací stipendium dala studentům veřejných i soukromých vysokých škol novela zákona z října 2005 ještě z dob ministryně Petry Buzkové (ČSSD).
Ta rozhodla, že nebude dotovat přímo školy, nýbrž studenty. Míst na kolejích bylo totiž málo, zatímco zájemců spousta. Ti, na něž se kolej nedostala, tak byli v nevýhodě. Zejména pak studenti soukromých vysokých škol, které zpravidla koleje nemají vůbec.
Díky této změně také koleje výrazně podražily, a mnozí studenti se tak dnes raději složí na pronájem bytu.
O příspěvek může zažádat student prezenčního studia vysoké školy, který nemá trvalé bydliště v okrese, v němž je jeho škola, a nežije u rodičů. Musí však doložit, že si byt či kolej skutečně platí. Ubytovací stipendia pak vyplácí ministerstvo školství vždy zpětně za semestr.
Za loňský zimní semestr měl každý takový student nárok na příspěvek ve výši 2 600 korun, za letošní letní semestr 3 750 korun.
V roce 2009 ministerstvo školství ve svém rozpočtu na ubytovací stipendia pro soukromé vysoké školy vyčlenilo více než 58 milionů korun, tento rok to je více než 50 milionů korun.
Příspěvek se vyplácí za čtyři měsíce zimního semestru a šest měsíců letního semestru. Ministerstvo školství tak na nevyplacených příspěvcích pro studenty soukromých vysokých škol nevyplatilo za akademický rok 2009/2010 zhruba 53,3 milionu korun.