V roce 2010 bude euro za zhruba 25,7 korun. Ilustrační foto.

V roce 2010 bude euro za zhruba 25,7 korun. Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Korunu čeká silný rok

  • 13
Do budoucna musí podnikatelé žijící z prodeje zboží v cizině počítat s dalším posilováním koruny. Otázka jen zní: o kolik a jak rychle. Ekonomové ze čtyř oslovených institucí odhadují počátkem příštího roku kurz v průměru na 28,2 koruny za euro.

ČTĚTE TAKÉ:
Koruna zlevnila auta

Takových dnů, jako byl ten úterní, by si majitel sklárny v Harrachově František Novosad přál co nejvíce. Kurz oslabil o dvacet haléřů - na 28,76 koruny za euro. Ani sklář z Harrachova, ani další vývozci však nemohou doufat v to, že by se tenhle pro ně tak příznivý pohyb české měny stal něčím trvalým.

Každý další rok posílí česká měna o 80 haléřů až korunu. Do roku 2010, kdy by Češi měli podle plánů vlády měnit koruny za eura, by se měla měna došplhat zhruba na 25,7 koruny za euro.

Česká národní banka, která kurz koruny hlídá, počítá s posilováním o něco pomalejším. Člen bankovní rady Jan Frait nedávno pro MF DNES uvedl, že v roce 2010 by měl být kurz "výrazně vyšší" než 25 korun za euro.

Analytici: Kurz se zklidní
Bankéřům se proto poslední rychlé posilování vůbec nelíbilo. Před dvěma týdny zvažovali, zda korunovou rallye zbrzdit snížením úroků. Nakonec se rozhodli vyčkávat a zatím se zdá, že se trpělivost vyplatila.

Do hry se totiž vložila Evropská centrální banka, která zvedla minulý týden úroky. Ty jsou nyní v zemích používajících euro o půl procenta vyšší než v Česku. Investoři tak mohou v Evropě vydělat více než v Česku.

Zvyšovat úroky se chystá i Amerika, což od nákupu korun také odrazuje. "Ne náhodou středoevropské měny od konce minulého týdne oslabují včetně české koruny," připomíná analytik PPF Asset Management Radomír Jáč.

Příští měsíce budou na posílení dále tlačit očekávané dobré zprávy o kondici ekonomiky, ale brzdit ji budou vyšší úroky v Evropě i USA. Výsledkem podle ekonomů bude, že kurz se na pár měsíců zklidní na úrovni kolem 29 korun za euro.

Pro většinu vývozců to nic neznamená, protože jsou proti pohybu kurzu zajištěni u bank. Pro menší podnikatele je to čas k nadechnutí před další vlnou. Jejich marže jdou dolů více než u velkých podniků.

Nejvíce ohroženy jsou obory, které mají potíže i bez silné koruny: oděvní a textilní firmy, porcelánky či skláři. Například český výrobce oděvů OP Prostějov nedávno oznámil, že kvůli sílící koruně nemůže zvyšovat mzdy.

Na druhou stranu sílící měna svědčí dovozům a nižším cenám zboží z ciziny. "Hypermarkety by nemohly držet ceny tak dole, kdyby jim nepomáhal tlak na pokles cen, za které se zboží vozí ze zahraničí," říká ekonom Citibank Miroslav Plojhar.