Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

KOMENTÁŘ: Desatero platí i v ekonomice. Nepokradeš! se vyplácí ctít

  14:31
Ruský prezident i česká důchodová komise postupně přicházejí ke stejným závěrům: obírat lidi o jejich peníze a ničit dlouhodobé investice je v současném světě velmi složité a drahé. Jako by přicházeli na to, že dodržovat přikázání Nepokradeš, se vyplácí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tento způsob léta zdá se mi pro zloděje, lupiče a jiné bolševiky poněkud nešťastný. Do tohoto týdne se soustředilo několik velmi významných soudních a úředních rozhodnutí řešících legalitu a legitimitu některých kontroverzních majetkových přesunů (čtěte: loupeží).

Na zahraničním poli vládl ruský prezident Vladimir Putin, který zjišťuje, že to Vladimír Lenin měl před sto lety se zabíráním cizího majetku mnohem jednodušší.

Hned dvakrát ho dostihlo první prezidentské období. Včera přiřkl nejvyšší evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku akcionářům padlé ropné společnosti Jukos 1,9 miliardy eur (přes padesát miliard korun) za nesprávný úřední postup a smyšlené daně, jež přispěly k pádu společnosti. Tato částka je navrch k rekordní arbitráži v Haagu, která bývalým akcionářům Jukosu přiznala v přepočtu přes 1 000 miliard korun za politicky motivované vyvlastnění.

Putinův vězeň Michail Chodorkovskij, bývalý hlavní akcionář Jukosu, není žádný podnikatelský beránek. Nicméně rozsudky dvou vysoce respektovaných soudů dávají jeho životnímu příběhu zcela jinou barvu, váhu i kvalitu. Shrnuto: uzurpace cizího majetku se nevyplácí a je, byť někdy až po dlouhých letech, trestána. A možná nakonec bude úplně jedno, zda nelegálně zaberete cizí společnost, nebo celý poloostrov.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Miroslav Korecký: Gayové a adopce: přijdou salámově, anebo oklikou?
  • Josef Kopecký: Jak čeští poslanci ne a ne potěšit sira Humphreyho
  • Tomáš Nídr: Supové krouží nad argentinskou pampou
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Zcela jiná úroveň co do výše možných majetkových přesunů a odškodnění, tak jako v drtivé většině případů, se odehrává na domácím hřišti. Zde tento týden úřaduje právník Aleš Gerloch, který zamíchal veřejnými i soukromými financemi minimálně dvou set tisíc občanů Česka.

Zkušený ústavní právník slavil úspěch u Ústavního soudu. Stál totiž za návrhem skupiny devatenácti senátorů, kteří dosáhli zrušení jedné věty v zákoně o daních z příjmů a vybojovali tím možná až čtyři miliardy korun pro pracující důchodce. Ústavní soud, byť v této věci viditelně rozpolcený, většinově přistoupil na řadu jeho argumentů a fakticky přiznal pracujícím penzistům nárok na základní slevu u daně z příjmů.

Soud se v tomto případě zaobíral sociálním postavením penzistů, otázkou rovného postavení při zdanění a zůstal jen krok od toho, aby voleným politikům radil, jak by měl férový daňový, sociální či penzijní systém vypadat. (Čtyři soudci s odůvodněním a výrokem nesouhlasili, a to i z toho důvodu, že soud se v těchto oblastech nemá příliš angažovat a nastavení systému nechat na politicích.)

Žádný dlouhodobý cíl

Určitou novinkou v rozhodování Ústavního soudu v daňových věcech bylo i to, že zákonodárci narušili „legitimní očekávání“ pracujících důchodců. A to tím, že změna zákona byla (po půlročním projednávání) vyhlášena jen čtyři dny před začátkem daňového období. „Rychlé a nekoncepční změny daňové legislativy jsou obecně jednou z největších slabin nejen české právní úpravy, ale i národního hospodářství,“ píše předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v nálezu. „Prakticky všem ekonomickým subjektům to znemožňuje dlouhodobé plánování.“ Tesat do kamene.

Tentýž Aleš Gerloch nyní pomyslně přešel na druhý břeh. Jako autor expertizy k návrhu na zrušení soukromého důchodového spoření, tzv. druhého pilíře, z pera důchodové komise. Té velmi střídmě radí, jak zhruba osmdesáti tisícům lidí u pěti penzijních společností zrušit dlouhodobé spoření a nenarazit přitom na Ústavní soud.

Důchodová komise, jejíž první jednání a chování části jejich členů připomínala slet bolševiků toužících co nejrychleji zrekvírovat cizí majetek, postupně zjišťuje, že obrat lidi o úspory a podnikatelům zničit dlouhodobé investice je v právním státě docela složité a drahé. S tak aktivním Ústavním soudem v zádech, jak se ukázal být v případě slevy pro pracující důchodce, lze jen stěží očekávat, že by proti ničení dlouhodobých úspor na stáří nezasáhl. Jak navíc postupně vychází najevo, finanční náklady pro stát spojené s rušením penzijní reformy mohou hravě přesáhnout náklady s jejím spuštěním - a to bez jakéhokoliv dlouhodobého užitku.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Příspěvek na stavební spoření skončí, zvažuje vláda. Banky jsou proti

Vládní koalice chce omezit státní podporu stavebního spoření. U existujících smluv by se roční podpora ze současných 2...

Banky půjčí levně jen „zeleným“ farmářům. To by byl konec, reagují mnozí

Premium Banky v EU začnou brzy posuzovat, s jakým úrokem budou půjčovat zemědělcům, potravinářům a lesníkům podle toho, zda...

Online nakupování bude ještě snazší. Na český trh vstupují dva velcí hráči

Premium Internetové obchody v Česku našly zemi zaslíbenou, funguje jich tu už přes 55 tisíc. Zákazníci v nich hledají nižší...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...