KOMENTÁŘ: Desatero platí i v ekonomice. Nepokradeš! se vyplácí ctít

  14:31aktualizováno  14:31
Ruský prezident i česká důchodová komise postupně přicházejí ke stejným závěrům: obírat lidi o jejich peníze a ničit dlouhodobé investice je v současném světě velmi složité a drahé. Jako by přicházeli na to, že dodržovat přikázání Nepokradeš, se vyplácí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tento způsob léta zdá se mi pro zloděje, lupiče a jiné bolševiky poněkud nešťastný. Do tohoto týdne se soustředilo několik velmi významných soudních a úředních rozhodnutí řešících legalitu a legitimitu některých kontroverzních majetkových přesunů (čtěte: loupeží).

Na zahraničním poli vládl ruský prezident Vladimir Putin, který zjišťuje, že to Vladimír Lenin měl před sto lety se zabíráním cizího majetku mnohem jednodušší.

Hned dvakrát ho dostihlo první prezidentské období. Včera přiřkl nejvyšší evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku akcionářům padlé ropné společnosti Jukos 1,9 miliardy eur (přes padesát miliard korun) za nesprávný úřední postup a smyšlené daně, jež přispěly k pádu společnosti. Tato částka je navrch k rekordní arbitráži v Haagu, která bývalým akcionářům Jukosu přiznala v přepočtu přes 1 000 miliard korun za politicky motivované vyvlastnění.

Putinův vězeň Michail Chodorkovskij, bývalý hlavní akcionář Jukosu, není žádný podnikatelský beránek. Nicméně rozsudky dvou vysoce respektovaných soudů dávají jeho životnímu příběhu zcela jinou barvu, váhu i kvalitu. Shrnuto: uzurpace cizího majetku se nevyplácí a je, byť někdy až po dlouhých letech, trestána. A možná nakonec bude úplně jedno, zda nelegálně zaberete cizí společnost, nebo celý poloostrov.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Miroslav Korecký: Gayové a adopce: přijdou salámově, anebo oklikou?
  • Josef Kopecký: Jak čeští poslanci ne a ne potěšit sira Humphreyho
  • Tomáš Nídr: Supové krouží nad argentinskou pampou
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Zcela jiná úroveň co do výše možných majetkových přesunů a odškodnění, tak jako v drtivé většině případů, se odehrává na domácím hřišti. Zde tento týden úřaduje právník Aleš Gerloch, který zamíchal veřejnými i soukromými financemi minimálně dvou set tisíc občanů Česka.

Zkušený ústavní právník slavil úspěch u Ústavního soudu. Stál totiž za návrhem skupiny devatenácti senátorů, kteří dosáhli zrušení jedné věty v zákoně o daních z příjmů a vybojovali tím možná až čtyři miliardy korun pro pracující důchodce. Ústavní soud, byť v této věci viditelně rozpolcený, většinově přistoupil na řadu jeho argumentů a fakticky přiznal pracujícím penzistům nárok na základní slevu u daně z příjmů.

Soud se v tomto případě zaobíral sociálním postavením penzistů, otázkou rovného postavení při zdanění a zůstal jen krok od toho, aby voleným politikům radil, jak by měl férový daňový, sociální či penzijní systém vypadat. (Čtyři soudci s odůvodněním a výrokem nesouhlasili, a to i z toho důvodu, že soud se v těchto oblastech nemá příliš angažovat a nastavení systému nechat na politicích.)

Žádný dlouhodobý cíl

Určitou novinkou v rozhodování Ústavního soudu v daňových věcech bylo i to, že zákonodárci narušili „legitimní očekávání“ pracujících důchodců. A to tím, že změna zákona byla (po půlročním projednávání) vyhlášena jen čtyři dny před začátkem daňového období. „Rychlé a nekoncepční změny daňové legislativy jsou obecně jednou z největších slabin nejen české právní úpravy, ale i národního hospodářství,“ píše předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v nálezu. „Prakticky všem ekonomickým subjektům to znemožňuje dlouhodobé plánování.“ Tesat do kamene.

Tentýž Aleš Gerloch nyní pomyslně přešel na druhý břeh. Jako autor expertizy k návrhu na zrušení soukromého důchodového spoření, tzv. druhého pilíře, z pera důchodové komise. Té velmi střídmě radí, jak zhruba osmdesáti tisícům lidí u pěti penzijních společností zrušit dlouhodobé spoření a nenarazit přitom na Ústavní soud.

Důchodová komise, jejíž první jednání a chování části jejich členů připomínala slet bolševiků toužících co nejrychleji zrekvírovat cizí majetek, postupně zjišťuje, že obrat lidi o úspory a podnikatelům zničit dlouhodobé investice je v právním státě docela složité a drahé. S tak aktivním Ústavním soudem v zádech, jak se ukázal být v případě slevy pro pracující důchodce, lze jen stěží očekávat, že by proti ničení dlouhodobých úspor na stáří nezasáhl. Jak navíc postupně vychází najevo, finanční náklady pro stát spojené s rušením penzijní reformy mohou hravě přesáhnout náklady s jejím spuštěním - a to bez jakéhokoliv dlouhodobého užitku.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Češi už vsadili na hokej půl miliardy. Bookmakeři očekávají rekord

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Sázky na hokejové mistrovství světa na Slovensku dosáhly u domácích sázkových kanceláří za čtyři odehrané dny zhruba...

Češi upřednostňují kratší dovolené, do zahraničí cestují několikrát za rok

Ilustrační snímek

Na dovolenou jezdí Češi rádi. Loni vycestovalo do zahraničí 7,4 milionu lidí, což je o 9,1 procenta více než v roce...

Firma Rohlík.cz už nebude prodávat chléb od Penamu, vadí jí sporná dotace

V Rosicích otevřeli obří pekárnu Penamu, která je podle jeho vedení...

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz už nebude nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. Důvodem je...

Najdete na iDNES.cz