Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017) | foto: Reuters

Kolik stojí pojistit Stouny? Krýt se mohou organizátoři i návštěvníci

  • 3
Bude to největší hudební akce roku. Na koncert legendárních The Rolling Stones má příští středu dorazit přes 50 tisíc lidí. Jenže co kdyby nakonec hvězdy na koncertě nevystoupily? Pojišťovny umí v takovém případě vyrobit pojištění na míru, které organizátorům kryje ztráty. Nejde jen o pojištění nákladů, ale také o ušlý zisk.

Obří akci v pražských Letňanech pojišťuje čtveřice zahraničních pojišťoven. „Na zahraničních trzích existují specializované pojišťovny či brokeři, kteří se věnují zejména pojištění velkých kulturních akcí. V Česku jsou samozřejmě pojišťovny, které by to zvládly, ale klienta zaujala více tato nabídka, která splňovala jeho představy o rozsahu pojištění a ceně,“ vysvětluje Marek Kalbáč, ředitel globálních služeb Renomia, které pojištění akce zprostředkovala. 

Pojištění dalo dohromady konsorcium pojišťoven XL Catlin, HDI, Ironshore a AXA. „U větších projektů funguje pojištění stejně jako ve svých počátcích v Lloyd’s of London v 17. století, kdy jednotliví obchodníci upisovali části rizik, a dohromady tak kryli hodnotu přepravovaného zboží na lodích. I nabídku z Čech dávalo dohromady pět lokálních pojistitelů,“ dodává Kalbáč.

Záleží i na předpovědi počasí

Kolik organizátor za takové pojištění zaplatí, je podle expertů velmi individuální. „Záleží na místě konání, datu, typu akce, zda je open air nebo v hale, dopravní dostupnosti, ročním období, dlouhodobých statistikách počasí, účinkujících, jejich věku v případě sólových umělců, limitech pro pojištění odpovědnosti, terorismu,“ vypočítává Karel Přibyl ze společnosti Renomia. 

Například letní open air hudební festival s řadou účinkujících ze zahraničí, jehož celkový rozpočet se pohybuje kolem sta milionů korun, zaplatí podle Přibyla na pojistném jeden až dva miliony.

U koncertu The Rolling Stones, které do Česka přiváží Serge Grimaux a společnost Bestsport, ovlivnilo cenu i to, že v minulosti byly některé koncerty kapely zrušeny.

„Určitým faktorem je i vyšší věk umělců, ačkoliv dnes mezi nejúspěšnější světové turné patří kapely, které začaly svou kariéru v 60. a 70. letech, jako například Roger Waters, Bruce Springsteen a mnoho dalších,“ říká Přibyl.

Déšť jako největší nepřítel

Zatímco hvězdná jména mohou být pro organizátory sázkou na jistotu, pro řadu tuzemských festivalů to nemusí být pravidlem. Podstatnou část rozpočtu akce je třeba pokrýt z peněz od sponzorů. Na rozdíl od proslulých festivalů, jako je například kalifornská Coachella či anglický Glastonbury, kde dokáží téměř všechny náklady pokrýt ze vstupného a ještě k tomu vydělat.

A kdy pojišťovny organizátorům nejčastěji plní? Podle Přibyla vzniká zhruba polovina škod kvůli nepříznivému počasí, více než čtvrtina kvůli zrušení akce z nejrůznější příčiny a 15 procent pro neúčast účinkujících.

Zbytek škod pak připadá na drobnější příčiny, jako je poškození techniky, zařízení, venkovních stanů, odpovědnost organizátora za škody návštěvníkům.

Pokud onemocníte, vztahuje se pojištění i na partnera

Pojistit se ale mohou i samotní fanoušci pro případ, že se nakonec nebudou moci kulturní akce zúčastnit. A to například kvůli onemocnění či úrazu nebo kvůli rozsáhlému poškození bydliště. U vstupenek do pěti tisíc pak dostane klient zpět její plnou cenu. U dražších je spoluúčast 20 procent. Cena pojistného se odvíjí od ceny pořizované vstupenky, například u lístků za jeden až dva tisíce vyjde na 89 korun.

„Pojistit lze jakoukoliv vstupenku (i na zahraniční akci), která je zakoupena u partnerských prodejců vstupenek – Ticketstream a Ticketportal. Pojištění se kupuje vždy současně s nákupem dané vstupenky,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Vzhledem k tomu, že si lidé kupují vstupenky s velkým předstihem, zájem o pojištění podle něj roste. Loni si vstupenky pojistilo zhruba 150 tisíc klientů. „Nejčastěji se jedná o lístky na větší koncerty světových interpretů či na dětská představení, na která si rodiny kupují více lístků,“ říká Divoký.

Nejčastějším důvodem uplatnění pojištění je onemocnění. „Výhodou je, že pokud se akce účastní dvojice, ze které onemocní jeden člověk, pojištění lze uplatnit i na druhou vstupenku. Přesné údaje o frekvenci plnění nezveřejňujeme, jde ale o tisíce případů ročně,“ dodává Divoký.