Klaus bude učit své následníky

  1:00aktualizováno  1:00
Prezident Václav Klaus se v říjnu vrátí do prostředí, které mu je obzvlášť blízké. Hlava státu začne od začátku zimního semestru každé pondělí přednášet na Vysoké škole ekonomické v Praze kurz Principy ekonomického myšlení.

Klaus jako učitel | foto: Jan StrouhalMF DNES

Postaví se tak za katedru ve škole, kterou sám vystudoval a kde před deseti lety též získal profesorský titul.

"Jsem za to hrozně rád, pro studenty to bude fantastický zážitek," říká Tomáš Ježek, někdejší Klausův ministr privatizace a kolega z Prognostického ústavu.

Studenti se mohou většinou těšit na oblíbené Klausovy autory. V seznamu literatury nechybí autoři jako Friedman, Samuelson  či Holman, potřeba bude i sborníků Centra pro politiku a ekonomiku, které před lety zakládal.

Jaký je Klaus ekonom?
O tom, jaký je Václav Klaus politik, si za posledních šestnáct let udělal obrázek snad každý občan. Ale jaký je ekonom? „Nedaleko ekonomické teorie žiju i jako prezident,“ prohlásila hlava státu před rokem v ekonomickém rozhovoru pro MF DNES.

"Já mohu ubezpečit každého, a pánové kolem mi to potvrdí, že každou chvíli vidí v mé ruce sofistikovaný ekonomický žurnál plný grafických znázornění a matematických rovnic, v kterých si podtrhávám, dělám otazníky, vlnovky, vykřičníky," doplnil prezident.

Jako v politice, tak i v ekonomickém myšlení má Václav Klaus buď své skalní příznivce, nebo nesmlouvavé kritiky.

"Jaký on je ekonom, já prostě nevím," kontruje Ondřej Schneider z Ekonomického institutu Fakulty sociálních věd UK. "Za posledních patnáct let jsem od něj neviděl žádnou odbornou studii. Publikuje zkrátka v jiném spektru časopisů," dodává.

Podle něj za to může i skutečnost, že po roce 1989 se z Václava Klause stal politik, který musel řešit nové úkoly.

Dalším z tradičních kritiků prezidenta je i profesor na Michiganské univerzitě Jan Švejnar. Ten je znám jako kritik české cesty přechodu ke kapitalismu, kterou tehdy Klaus jako ministr financí a posléze předseda vlády zosobňoval.

Podle některých Klausových přívrženců je ale Švejnar spíš jeho politickým oponentem. Dokládají to i na skutečnosti, že se o něm po pádu druhé Klausovy vlády na podzim roku 1997 jeden čas uvažovalo jako o budoucím možném premiérovi.

Podle Petra Macha z Centra pro ekonomiku a politiku, které je Klausovi názorově velmi blízké, neobstojí ani Švejnarův argument, že Václav Klaus nepronikl do zahraničních ekonomických odborných ekonomických časopisů.

"Když jsem nedávno hovořil s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1989 Robertem Mundellem, tak ten se mě optal: ´Kdo je Švejnar?´" říká Mach.

I jeho oponenti uznávají vysokou kvalitu starých teoretických Klausových prací.

"Řada jeho studií ze 70. a 80. let patří mezi to nejlepší, co bylo v té době napsáno," uvádí Pavel Mertlík, bývalý ministr financí v Zemanově vládě.

"Byl to pravděpodobně nejlepší náš ekonom do roku 1989," doplňuje Schneider. "Když jednou člověk významným ekonomem, tak už jím i zůstane," oponuje Tomáš Ježek.

Ve svých původních pracích Klaus se od roku 1965 specializoval na na problematiku makroekonomie, ekonomické rovnováhy, monetární politiky, inflace, porovnávání ekonomických systémů a dějin ekonomických teorií. Za své největší ekonomické vzory považuje Friedricha von Heyeka či Miltona Friedmana, který je duchovním otcem ekonomické školy monetarismu.


V posledních letech vydal řadu publikací pojednávajících o ekonomické reformě a hospodářské politice v transformačním období. V cizině je Václav Klaus vnímán i za silného kritika budování evropského superstátu, který omezuje národní suverenitu. Stejně kriticky glosuje i probíhající debaty o termínu zavedení společné evropské měny v České republice.

Návrat na domácí půdu
Václav Klaus studoval na VŠE v letech 1958 až 1963 obor zahraniční obchod. Na konci sedmdesátých let strávil studijní pobyty  v italské Neapoli a na Cornellské univezitě v USA.

V roce 1991 se habilitoval na Karlově univerzitě a o čtyři roky později byl jmenován profesorem pro obor financí na Vysoké škole ekonomické. „Budou z nás po letech opět kolegové a možná budeme mít i společnou kancelář,“ těší se na nový ‚přírůstek‘ v akademické obci Tomáš Ježek.

Autoři:
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Člověk vítězí nad strojem. Trupy boeingů budou opět stavět lidé místo robotů

Po šesti letech vývoje a zavádění nových strojů do výroby se Boeing rozhodl vrátit ke staré osvědčené metodě - lidským...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Ekonomika zpomalila, ve třetím čtvrtletí rostla o 2,5 procenta

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý...

Ministerstvo chce prodat státní rezervy kovů, proti je nejen opozice

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje postupně rozprodat základní kovy z hmotných rezerv státu. Podle úřadu je...

V Účtenkovce bude moci vyhrát více lidí, celková hodnota výher se ale nezvýší

Ministerstvo financí od prosince zvýší počet možných výher v rámci účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb, a...

Premium

Česká whisky už není sci-fi. Malí výrobci destilátů konkurují velkým značkám

Slivovice a ovocné destiláty domácí produkce zná každý. V poslední době se ale malí čeští výrobci začínají tlačit i do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz