V krkonošských střediscích rapidně přibývá apartmánových bytů pro rekreaci, tyto vyrostly v Harrachově. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Hory plní nevzhledné apartmány pro bohaté

  • 13
Do dvou až tří let vzroste v Harrachově počet bytů určených k rekreaci pro bohatší lidi na trojnásobek. Podobných zařízení přibývá i v jiných krkonošských střediscích, nově investoři expandují s apartmány i do Jizerských hor.

V Harrachově, kde trvale žije osmnáct set lidí, tak bude celkem dvanáct set apartmánů pro turisty. Spoustě místních se to nelíbí.

Hlavním kritikem apartmánů tu je místní občanské sdružení Pro udržení vyváženého rozvoje Harrachova. Vadí jim, že domy mnohdy hyzdí město, protože jsou příliš velké. Navíc bývají většinu roku prázdné, a tak jsou celé komplexy mrtvé.

Sdružení se snaží výstavbu zbrzdit
Podle místních lidí rekreanti vpodstatě kupují byt v paneláku, jenž je v atraktivním prostředí. "Snažíme se alespoň brzdit výstavbu tak, že pokud někdo žádá povolení, podáme proti tomu odvolání. Tím ale jen zdržíme výstavbu, zabránit apartmánům tak nemůžeme," uvedla Jaroslava Vacková ze sdružení.

Nyní již je ve městě čtyři sta dvacet rekreačních bytů ve dvaceti pěti domech. "Právě je ve výstavbě nebo čerstvě dokončeno tři sta dvacet sedm bytů ve čtrnácti domech," počítala Lenka Konvalinková z občanského sdružení. A chystají se další. Firmy ve městě plánují dalších čtyři sta dvacet bytů ve dvanácti domech. Aktivisté sdružení proto po městě chtějí stavební uzávěru, jež další výstavbě zabrání.

Harrachov podle slov místostarosty Tomáše Ploce respektuje platný územní plán. A podle něj lze ve městě stavět i bytové domy.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Nechali jsme si od právníků rozebrat případnou stavební uzávěru a podle nich by byla velmi snadno napadnutelná, protože omezuje práva soukromých majitelů pozemků, kteří si půdu za nějakým účelem koupil," vysvětlil Ploc, proč Harrachov narozdíl od dalších krkonošských měst nemá stavební uzávěru. "Sice se nám masivní výstavba těchto domů příliš nelíbí, ale postupujeme podle zákonů."

Harrachov chystá nový územní plán
Situaci by podle něj měl napravit nový územní plán, který už město zadalo. "Pokud vše půjde dobře, bude hotový asi do roka. Součástí plánu bude také regulační plán, a právě ten může omezit mohutnost staveb a také jejich vzhled," upozornil Ploc. Například sousední Rokytnice má několik měsíců stavební uzávěru a apartmánových domů tu tolik nepřibývá. Tamní radnice chce totiž chránit ráz a vzhled města.

Také podle ochranářů z Krkonošského národního parku se mnohé apartmánové domy do hor nehodí. "Obludné stavby. Jsou moc velké a proto se hodí do větších měst," komentoval před časem rozmach výstavby vedoucí odboru státní správy KRNAP Jindřich Sýkora.

"Domy se nelíbí ani místním lidem, protože jim třeba mění výhled do krajiny. Navíc přilákají do malých horských obcí řadu dalších lidí, což s sebou nese i další problémy. Nestačí infrastruktura. Nestačí sjezdovky," dodal Sýkora. Podle jednatele Viktora Vlčka z firmy, která bude v Rokytnici nad Jizerou přestavovat starou továrnu, záleží vzhled budov na přístupu investora.

Místní přichází o tržby
Nárůst počtu rekreačních bytů v horách ubírá možnost vydělat si především místním lidem, kteří tak přicházejí o klienty. "Majitelé apartmánů se je snaží pronajímat. Když je kupovali, tak jim firmy často slibovaly, že byt z pronájmu zaplatí. To ale není pravda, protože turisty mívají jen dva měsíce a dalších deset měsíců zájem není. Proto byty pronajímají třeba jen za sto deset korun za osobu a noc," uvedla Eva Zbrojová z harrachovského informačního centra.

Podle ní ale místní ubytovatelé této ceně nemohou konkurovat. A na své si nepřijdou ani restauratéři. "Řada lidí sem jezdí a snaží se šetřit," konstatovala Zbrojová. Snad jediný, kdo může mít z rekreačních bytů prospěch, jsou podle ní provozovatelé sjezdovek.

Jiný pohled na věc mají samotní investoři, již domy pro turisty stavějí. "Majitelé bytů se stanou patrioty, což může znamenat příliv peněz do daného místa. Roste kapacita střediska, což láká další a další návštěvníky a zvedá zaměstnanost," komentoval problém jednatel firmy Bau-Invest Viktor Vlček.

Nové apartmány rostou i v Jizerkách
Krkonoše jsou už "rekreantům" malé a apartmány začínají vznikat i v Jizerských horách. Zatím jich je ale podstatně méně. "Není jich ještě tolik, co v Krkonoších," podotkl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek. Podle něj zkoumají například to, zda takové stavby přispívají k rozvoji obce, nebo spíše přeměně na víkendové sídliště. "Pokud má obec územní plán, tak je hlavním hráčem v povolování obec," dodal Hušek.

Správa CHKO zkoumá také, zda je stavba v souladu s místní architekturou, nebo není projekt příliš velký a nezasáhl by ráz krajiny. "Někdy pak investory přinutíme plány změnit. To byl třeba případ apartmánů v Hraběticích. Původní projekt byl mnohem větší, než tam nakonec vyrostl," říká Hušek.

Byty budou v Bedřichově i v Kořenově
Nové apartmány rostou v Bedřichově a Kořenově. Společnost Stavební společenství Dvorský je chce kolaudovat už do konce října, aby mohli majitelé bytů využít už nadcházející zimu. Zatím jich je prodána třetina.

V obcích Jizerských hor přitom nejsou z takových staveb často nadšení. "Výstavbě podobného bydlení nejsme nakloněni, této se ale nedalo zabránit, územní plán ji totiž v daném místě umožňuje," uvedl starosta Bedřichova Martin Koucký.

Projekty na nové apartmánové domy v horách přichází s velmi rozdílnou kvalitou architektury. "Některé stavby vypadají velmi zdařile. Takové stavby mi v horách nevadí," říká architekt Filip Horatschke.

Kdo si byty kupuje? Nejčastěji Pražané. "Ale také cizinci nebo lidé z jiných krajů," říká Jiří Zeliesko z realitní kanceláře Relia. Apartmány i přes svoji vysokou cenu patří mezi velmi žádané.

Mezi nejčastější kupce patří hlavně lidé středního věku s vyššími příjmy a již trošku odrostlejšími dětmi. "Tak čtvrtina lidí si pořizuje byt jako investici," říká Monika Perglová ze společnosti Conmaco, která staví apartmány v Horních Mísečkách.