Svět vytáhl do boje proti daňovým rájům, bát se musí i bohatí Češi

  4:01aktualizováno  4:01
Co mají společného Jersey, Bermudy, ostrovy Man a Guernsey, San Marino a Britské Panenské ostrovy? Česko od nich od letošního 1. ledna může žádat informace o daňových únikářích. Má to jeden háček - musí se zeptat na konkrétního člověka a přesvědčit tamní daňové úřady, že se dotyčný snaží ukrýt nezdaněné peníze.

„Únikáři“ mají problém, Česko má novou zbraň proti daňovým rájům. | foto: Profimedia.cz

"Pohybujeme se v jednotkách, nikoli v desítkách miliard ročně," uklidňoval minulý týden ohledně úniků na přímých daních ministr financí Miroslav Kalousek. Na první miliardu si chce vláda sáhnout už letos, a zvýšila proto srážkovou daň z přímých plateb směřujících do daňových rájů z 15 na 35 procent.

V této síti však uváznou jen malé ryby. "Ten, kdo takto operuje, je zpravidla příliš hloupý, a proto nevydělá dostatek peněz na to, aby zdanění jeho příjmu mohlo výrazně pomoci naplnit státní kasu," soudí daňový odborník Radovan Zídek z ministerstva financí, který působí v Globálním fóru OECD.

Na této organizaci postavila dvacítka ekonomicky nejsilnějších států v roce 2009 svou svatou válku proti daňovým rájům. OECD stanovila standardy pro transparentnost a výměnu informací, jež se zavázalo dodržovat 119 států, které teď mezi sebou uzavírají dohody o vzájemném informování.

Spouštěcím momentem tažení byl únik kradených informací o klientech banky LGT z Lichtenštejnska v roce 2008. Data se dostala i do Česka, ale k žádnému stíhání na jejich základě nedošlo.

Další podnět přišel před několika dny. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo část údajů, které získalo o majitelích účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. Data se týkají asi 130 tisíc lidí a 120 tisíc firem ze 170 zemí. Zatím není jasné, zda jsou mezi nimi i čeští občané či firmy (více čtěte zde).

Proti daňovým rájům bojuje i EU

K tomu, aby se mohla česká daňová správa na konkrétního hříšníka například na Britských Panenských ostrovech zeptat, musí doložit silné podezření, že před ní peníze ukrývá. Partyzánská práce novinářů a některých jednotlivců, kteří data z rájů vypouštějí a zveřejňují, se tak ideálně doplňuje se snahou institucí.

Do útoku vyrazila i Evropská unie. Její prezident Herman van Rompuy se nechal slyšet, že evropské státy přicházejí kvůli daňovým únikům každý rok zhruba o bilion eur (26 bilionů korun), což je velikost ekonomiky Španělska. V době napjatých rozpočtů si nyní vlády chtějí na nezdaněné peníze sáhnout. Tlaku zatím jen verbálně začala ustupovat proslulá centra tajemství jako Lucembursko či Švýcarsko.

Ještě silnější tažení proti daňovým únikům vychází ze Spojených států. Ty od července 2013 na základě zákona FATCA budou vyžadovat na finančních institucích z celého světa, aby odtajnily a pravidelně reportovaly účty vlastněné Američany. Pokud to neslíbí a nedodrží, budou muset z peněz posílaných do USA platit 30procentní srážkovou daň.

Daňové ráje se budou muset přizpůsobit

Firmám takové snahy pochopitelně nejsou po chuti. "Povede to k tomu, že budou méně využívány jednoduché daňové ráje, ale potřeby podnikatelů v oblasti daňového plánování a ochrany majetku se nijak nezmění. Jen budou 'tlačeni' k sofistikovanějším řešením a využívání společností registrovaných v jiných zemích," míní Tomáš Chrobák, spolumajitel kyperské firmy Protteco, která se zabývá etablováním firem v evropských daňových rájích.

Ceny poradenských a právnických firem zabývajících se konstrukcí daňových schémat pro únik významných toků kapitálu začínají na jednotkách milionů korun ročně. "Pokud se subjektu vyplatí platit, je třeba odhadovat daňovou výhodu alespoň dvojnásobnou," upozorňuje Zídek.

Daňové ráje tak do budoucna musí přejít na jiný model než jen nabídku nulových nebo velmi nízkých daní. "V evropských daňových rájích jako Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr je flexibilnější obchodní legislativa, je například možná výplata dividend v průběhu roku, rychlejší zakládání a likvidace společností, nižší náklady na běžnou správu," vyjmenovává výhody David Borovec z poradenské PwC.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Stát uspěl ve sporu se správcem zkrachovalé Viktoriagruppe

Ministerstvo financí uspělo v mezinárodním sporu s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe....

Ceny mobilních tarifů: mírný pokrok, k ideálu stále daleko

Telekomunikační trh v Česku se za poslední měsíce posunul. Většinou k lepšímu. Nejnižší tarify jsou však stále příliš...

Vitásková nedostane odškodné ve výši 170 tisíc, soud její žalobu zamítl

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, která od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz