Svět vytáhl do boje proti daňovým rájům, bát se musí i bohatí Češi

  4:01aktualizováno  4:01
Co mají společného Jersey, Bermudy, ostrovy Man a Guernsey, San Marino a Britské Panenské ostrovy? Česko od nich od letošního 1. ledna může žádat informace o daňových únikářích. Má to jeden háček - musí se zeptat na konkrétního člověka a přesvědčit tamní daňové úřady, že se dotyčný snaží ukrýt nezdaněné peníze.

„Únikáři“ mají problém, Česko má novou zbraň proti daňovým rájům. | foto: Profimedia.cz

"Pohybujeme se v jednotkách, nikoli v desítkách miliard ročně," uklidňoval minulý týden ohledně úniků na přímých daních ministr financí Miroslav Kalousek. Na první miliardu si chce vláda sáhnout už letos, a zvýšila proto srážkovou daň z přímých plateb směřujících do daňových rájů z 15 na 35 procent.

V této síti však uváznou jen malé ryby. "Ten, kdo takto operuje, je zpravidla příliš hloupý, a proto nevydělá dostatek peněz na to, aby zdanění jeho příjmu mohlo výrazně pomoci naplnit státní kasu," soudí daňový odborník Radovan Zídek z ministerstva financí, který působí v Globálním fóru OECD.

Na této organizaci postavila dvacítka ekonomicky nejsilnějších států v roce 2009 svou svatou válku proti daňovým rájům. OECD stanovila standardy pro transparentnost a výměnu informací, jež se zavázalo dodržovat 119 států, které teď mezi sebou uzavírají dohody o vzájemném informování.

Spouštěcím momentem tažení byl únik kradených informací o klientech banky LGT z Lichtenštejnska v roce 2008. Data se dostala i do Česka, ale k žádnému stíhání na jejich základě nedošlo.

Další podnět přišel před několika dny. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo část údajů, které získalo o majitelích účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. Data se týkají asi 130 tisíc lidí a 120 tisíc firem ze 170 zemí. Zatím není jasné, zda jsou mezi nimi i čeští občané či firmy (více čtěte zde).

Proti daňovým rájům bojuje i EU

K tomu, aby se mohla česká daňová správa na konkrétního hříšníka například na Britských Panenských ostrovech zeptat, musí doložit silné podezření, že před ní peníze ukrývá. Partyzánská práce novinářů a některých jednotlivců, kteří data z rájů vypouštějí a zveřejňují, se tak ideálně doplňuje se snahou institucí.

Do útoku vyrazila i Evropská unie. Její prezident Herman van Rompuy se nechal slyšet, že evropské státy přicházejí kvůli daňovým únikům každý rok zhruba o bilion eur (26 bilionů korun), což je velikost ekonomiky Španělska. V době napjatých rozpočtů si nyní vlády chtějí na nezdaněné peníze sáhnout. Tlaku zatím jen verbálně začala ustupovat proslulá centra tajemství jako Lucembursko či Švýcarsko.

Ještě silnější tažení proti daňovým únikům vychází ze Spojených států. Ty od července 2013 na základě zákona FATCA budou vyžadovat na finančních institucích z celého světa, aby odtajnily a pravidelně reportovaly účty vlastněné Američany. Pokud to neslíbí a nedodrží, budou muset z peněz posílaných do USA platit 30procentní srážkovou daň.

Daňové ráje se budou muset přizpůsobit

Firmám takové snahy pochopitelně nejsou po chuti. "Povede to k tomu, že budou méně využívány jednoduché daňové ráje, ale potřeby podnikatelů v oblasti daňového plánování a ochrany majetku se nijak nezmění. Jen budou 'tlačeni' k sofistikovanějším řešením a využívání společností registrovaných v jiných zemích," míní Tomáš Chrobák, spolumajitel kyperské firmy Protteco, která se zabývá etablováním firem v evropských daňových rájích.

Ceny poradenských a právnických firem zabývajících se konstrukcí daňových schémat pro únik významných toků kapitálu začínají na jednotkách milionů korun ročně. "Pokud se subjektu vyplatí platit, je třeba odhadovat daňovou výhodu alespoň dvojnásobnou," upozorňuje Zídek.

Daňové ráje tak do budoucna musí přejít na jiný model než jen nabídku nulových nebo velmi nízkých daní. "V evropských daňových rájích jako Nizozemsko, Lucembursko nebo Kypr je flexibilnější obchodní legislativa, je například možná výplata dividend v průběhu roku, rychlejší zakládání a likvidace společností, nižší náklady na běžnou správu," vyjmenovává výhody David Borovec z poradenské PwC.

Autor:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Peking oznámil nová cla. Vyhněte se Číně, vyzval Trump firmy

Donald Trump na summitu G20 v Argentině (2. 12. 2018)

Páteční večer rozvířila přestřelka mezi USA a Čínou. Peking nejprve oznámil nová cla na americké zboží ve výši 75...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz