Sociální demokraté ve Sněmovně usilovali o to, aby se snížená sazba DPH vrátila z devíti na pět procent. Neuspěli.

Sociální demokraté ve Sněmovně usilovali o to, aby se snížená sazba DPH vrátila z devíti na pět procent. Neuspěli. | foto: Jan Zátorský

ČSSD prohrála, DPH zůstane na devíti procentech

  • 182
Snížená sazba DPH zůstane na devíti procentech. Rozhodli o tom zákonodárci, kteří ve Sněmovně zamítli návrh sociálních demokratů vrátit ji na původních pět procent. Devítiprocentní daň, která se připočítává například k cenám potravin, knih, léků či bydlení, se platí od začátku ledna.

Poslanec Bohuslav Sobotka v rozpravě zopakoval obavy z toho, že vyšší sazba DPH zdraží základní zboží a služby a zatíží tak zejména nízkopříjmové domácnosti.

Sociální demokraty v jejich snaze vrátit DPH na původních pět procent podporovali také komunisté. Novela však neměla příliš velkou šanci na přijetí.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

Koalice totiž vyšší DPH prosadila v balíku reformních zákonů, které mají ozdravit veřejné finance. (více zde) S nabouráním systému tak rozhodně nepočítala.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se o daních vedly několikaměsíční diskuse, které už není nutno opakovat. Vyšší daň má státní kase přinést desítky miliard korun. - více zde

Kalousek argumentoval Švejnarem
Díru v rozpočtu mělo podle návrhu sociálních demokratů vykrýt pozastavení snižování sazby daně z příjmů právnických osob.

"Přesun daní od příjmů ke spotřebě ekonomice prospívá. Lidé budou v obchodech více přemýšlet, za co utrácejí," odrážel Kalousek argumenty opozice citací sociálnědemokratického kandidáta na prezidenta Jana Švejnara.

"Dovoluji si vás kolegy z opozice požádat, abyste přijali argument autority, kterou podporujete na nejvyšší ústavní místo v zemi, a spolu s ním a se mnou zamítli tento návrh," řekl ve Sněmovně Kalousek.

Většina přítomných poslanců ho poslechla, vize ČSSD o znovuoživení pětiprocentní sazby tím padla.