České sklo ohrožují odvetná cla

  • 2
Českou sklářskou výrobu by mohly ohrozit dohady mezi Evropskou unií a Spojenými státy o clech. Po rozšíření EU totiž všechny státy přijaly jednotnou celní politiku. Pro USA to znamenalo ztížení vývozu do těchto států. Proto se chystá zavést odvetná cla. Na sklo až 97 procent.

Sklárny: Je to politika
Český vývoz by tak mohl klesnout až o 50 milionů dolarů. Pro některé české sklárny by opatření znamenalo i likvidaci. Do problémů by se dostal i Jablonex, Bižuterie Česká Mincovna nebo Crystalex.

"Byl by to vážný problém, doufáme ale, že k tomu nedojde. Je to záležitost vysoké evropské politiky, kterou nemůžeme ovlivnit," řekla Zdena Truhlářová z Jablonexu.

Cla ohrožují vývoz, výrobu i zaměstnanost
Jablonex vyváží do USA asi pětinu produkce, kdyby na zavedení cla došlo, firma by podle Truhlářové jen těžko hledala odbyt jinde. Zřejmě by to znamenalo výrazné propouštění.

Podobné hlasy se ozývají i z dalších českých skláren. I když například Moravské sklárny Květná žádné problémy neočekávají. "Do Spojených států směřuje jen naprosté minimum našich výrobků v objemu kolem milionu korun ročně," uvedl ředitel Josef Hefka.

Po vstupu do unie se i Česká republika připojila k jednotné celní politice. O některé výhody na vývoz zboží tím přišla. Některé zboží, které doposud vyvážela bez cla, se nyní zpoplatňuje. To je například bižuterie.

Nic se zatím nerozhodlo
"Obavy jsou ale předčasné, žádné rozhodnutí zatím nepadlo," dodal mluvčí Bohemia Crystelex Trading Petr Tomíšek.

Opatření by se ale mohlo týkat i celé řady dalších výrobků jako jsou sýry, čokolády nebo průmyslové stroje. V těchto případech uvažují Spojené státy o zavedení cla ve výši kolem padesáti procent.

Pokud by návrh podepsal americký prezident George Bush, mohly by nové sazby začít platit už od listopadu. Volný americký trh by pak mohly obsadit firmy z Turecka, Egypta nebo Číny, odhaduje ředitel Sklárny Nový Bydžov Josef Kovář.

,