(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Poplatky za hudbu v hospodě by měly skončit, navrhují ANO a SPD

  • 110
Restaurace, kadeřnictví a další provozovny, v nichž zákazníci mohou sledovat rozhlasové nebo televizní vysílání, by mohly být osvobozeny od placení autorských poplatků. Navrhli to poslanci ANO a SPD ve dvou samostatných novelách, které předložili poté, co Sněmovna odmítla obdobnou senátní úpravu vládní novely autorského zákona.

Návrh má reálnou šanci ve Sněmovně projít, napsaly v úterý Hospodářské noviny. Deníku potvrdili záměr podpořit zákon i komunisté a Piráti. Vláda se v pondělí vyjádřila k osvobození neutrálně. Na tiskové konferenci po jejím jednání to uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Podle kritiků by změna byla v rozporu s mezinárodním i unijním právem.

Od autorských poplatků jsou osvobozena zdravotnická zařízení, která zprostředkovávají rozhlasové nebo televizní vysílání pacientům. Podle návrhu poslanců ANO by platby nemuseli hradit ani majitelé provozoven, u nichž nemá užívání díla hospodářský význam. Předkladatelé v čele s Janou Mračkovou Vildumetzovou tvrdí, že pro placení poplatků neexistuje v těchto případech důvod.

Hnutí SPD zvolilo odlišnou formulaci. Osvobození by se podle něj týkalo podniků, které nejsou provozovány za účelem zpřístupnění rozhlasového a televizního vysílání. Ministerstvo financí to podle předkládací zprávy na vládním webu zpochybnilo. „Poskytování hudební a televizní produkce je nadstandardní službou, která vylepšuje prostředí v provozovně a může i výrazně ovlivnit podnikání,“ uvedlo.

MPO a MMR vytýkají novelám nedostatky

Ministerstvo kultury ve stanovisku poukázalo na verdikt Soudního dvora EU, podle něhož má například možnost sledování televizního přenosu sportovních akcí přilákat provozovateli restaurace zákazníky a tím zvýšit jeho zisk. Ministerstva průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj se k novelám sice postavily neutrálně, vytkly jim však různé nedostatky.

Osvobození provozoven, v nichž reprodukovaná hudba nebo televizní vysílání tvoří pouze kulisu a není předmětem podnikání, horní komora požadovala na popud senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Poukazoval na to, že lidé nechodí do hospod kvůli tomu, že jim tam z rádia hrají jejich oblíbené písničky.

Proti se postavilo ministerstvo kultury a 1 600 umělců prostřednictvím petice. Podle nich byl senátní návrh v rozporu s českým autorským právem i s právem Evropské unie. Obhájci Valentovy úpravy zase namítali, že neokrádá autory, protože jen ruší duplicitní placení autorských poplatků.

,