ODS chce dávat dávky i lidem s příjmy nad patnáct tisíc

ODS chce dávat dávky i lidem s příjmy nad patnáct tisíc | foto: Profimedia.cz, Profimedia.cz

Analýza plánů ODS: Vyšší příjmy versus dražší jídlo

  • 300
Voliči budou v příštím roce hlasovat i podle své peněženky, a ODS se proto rozhodla rychle přihodit pár bankovek navrch. Za nové téma si opozice vybrala sociální dávky, kde dosud ve štědrosti kralovala sociální demokracie.

Teď však získává navrch ODS, protože většina rodin na tom bude podle jejich čerstvě zveřejněných plánů lépe. Oproti dnešku získají nově sociální dávky i takové rodiny, kde například každý z manželů vydělává patnáct tisíc korun.

Čím více mají dětí, tím více získají. Nově objevenou štědrost vysvětluje stínový ministr financí Vlastimil Tlustý tím, že je třeba přilákat lidi do práce.

Podobnou strategii má i Paroubkova vláda, ale ODS šla dále. ČSSD se zaměřuje na rodiny s nižšími příjmy, kterým nejvíce ulevuje na daních. ODS rozdává na dávkách lidem s platem do 30 tisíc korun. Pro ty nejbohatší má nachystanou rovnou daň patnáct procent a zrušení odvodů na sociální pojištění. Například člověk s 50tisícovým platem dnes odvede na sociálním pojištění čtyři tisíce korun měsíčně. Ty by za vlády ODS ušetřil.

INFOGRAFIKA: PAROUBEK VS. TOPOLÁNEK
aneb Kolik peněz zůstane lidem
PRVNÍ TŘI PŘÍKLADY najdete ZDE
DALŠÍ TŘI PŘÍKLADY najdete TADY

U ekonomů však budí plány opozice rozpaky. "Rád bych si vyjasnil, v kterých oblastech chce ODS šetřit ve výdajích, když ne v sociální oblasti, aby dostála svému heslu budovat úsporný stát," připomíná ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Úlevy chystané ODS totiž mají své výkupné. Výměnou za nižší sociální pojištění dostanou budoucí důchodci za třicet let malé penze. Stát bude zaručovat důchod pouze ve výši pětiny průměrné mzdy, což by v dnešních měřítkách byly 4,5 tisíce korun. Dnes má důchodce v průměru skoro osm tisíc. "Je to motivace pro to, aby si lidé začali spořit na důchod. Stát musí podporovat ty, co se starají," říká Tlustý.

Pokud si někdo peníze nenaspoří, bude až do smrti dostávat jen pětinu výdělku. Na druhou stranu ale i on dosáhne na sociální dávku. Za třicet let tak najednou bude možná vláda potřebovat miliardy korun navíc, aby mohla důchodcům vyplácet sociální dávky.

ODS by musela stát zadlužit, myslí si analytici
Na současné penzisty a chudší rodiny dolehne další plán ODS: sjednocení sazby DPH na 15 procent z dnešních pěti a 19 procent. To bude znamenat hlavně zdražení potravin a léků. Například za potraviny dnes utratí průměrná tříčlenná rodina 5100 korun měsíčně. Pokud se vyšší daně promítnou do cen, což bývá obvyklé, zaplatí až o pět set korun navíc. Naopak snížení daní lidé na cenách poznat nemusí, protože si o ně zvýší zisky obchodníci.

Velké otazníky zůstávají i nad tím, kolik peněz zbude po reformě ODS ve státní kase. O desítky miliard přijde stát na sociálním pojištění a dani z příjmu. Naopak více vláda získá na dani z přidané hodnoty. Vlastimil Tlustý tvrdí, že první rok se kvůli tomu vláda zadluží o 18 miliard. Ale podle ekonomů to bude víc.