Stát plánuje nové kolky, nebude tak snadné je sloupnout a přelepit. Ilustrační snímek

Stát plánuje nové kolky, nebude tak snadné je sloupnout a přelepit. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Konec nelegálního alkoholu? Přijdou nové kolky a zpřísní se téměř vše

  • 66
Na výrobce, distributory, ale i prodejce alkoholu včetně hostinských se chystá malá revoluce. Od poloviny příštího roku by měl platit nový zákon o značení lihu, který nahradí sedm let starou normu. Ministerstvo financí v pondělí večer projednávalo finální verzi, která zamíří na vládu.

"Jsem optimista, účinnost očekávám v průběhu května či června, nečekám ideologické spory s opozicí," uvedl pro MF DNES náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič (ODS).

Podle pracovní verze, kterou má MF DNES k dispozici, se zavedou například nové kolky, tedy kontrolní pásky, jež by měly jít hůře přelepovat z již použité lahve na lahev z černého trhu. Budou tenčí a perforované podobně jako dálniční známky, a budou se tedy při přelepování více trhat.

Co na návrh říkají výrobci lihovin a jak se dotkne hospodských a restauratérůČtěte v úterý 18. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Další opatření, které již bylo dříve diskutováno, je snížení maximálního spotřebitelského balení lihu ze šesti na jeden litr. To by mělo znepříjemnit práci černému trhu, který velkých balení rád využívá.

Možná nejcitelnější změna se chystá na distributory alkoholu, kterých je podle odhadů v Česku 400 až 500. Nově by totiž měli složit kauci či bankovní záruku ve výši pěti milionů korun, pokud chtějí dál obchodovat s alkoholem.

Zároveň vznikne jejich registr, do nějž budou moci jen firmy, které splňují například bezdlužnost vůči finančním úřadům. Restaurace či obchody pak budou mít povinnost nakupovat jen od nich, nebo přímo od výrobců.

Podobný systém s kaucemi chce ministerstvo zavést pro obchodníky s pohonnými hmotami, kde jsou časté úniky DPH.

Pětimilionová kauce se chystá i na likérky, kterých je aktuálně zhruba 190. Velcí výrobci přitom často upozorňují na to, že na Slovensku, které má zhruba o třetinu menší trh, je jich jen mírně přes dvacet. Právě proto, že jsou tam podmínky tvrdší.

Zavedené likérky vydělaly

Metanolová kauza změnila chování konzumentů při nákupu alkoholu. Lidé nyní pečlivěji zkoumají, co si kupují. Z toho těží zavedené značky. Například Stock čeká minimálně stejný prodej jako loni, ač celý trh oslabí. Zatímco před prohibicí činil tržní podíl Stocku 35 procent, po ní se zvýšil na 47 procent v hospodách i obchodech (více o proměně chování spotřebitelů čtěte zde).

Metanolová aféra vypukla na začátku září, kdy několik lidí zemřelo po požití alkoholu. V polovině září vyhlásil stát prohibici na prodej alkoholu s obsahem od 20 procent výš (více zde). Následně zakázal i jeho vývoz. Dosud na otravu metanolem zemřelo 38 lidí.

Policie se obává, že by se další úmrtí mohla objevit během vánočních svátků, protože mezi lidmi stále koluje asi 5 000 litrů potenciálně nebezpečného alkoholu. Na jižní Moravě možná i proto přibývá lidí, kteří nakupují alkohol přímo v lihovarech. Chtějí mít jistotu, že v něm nebude jedovatý metanol (více čtěte zde).

,