Sádrokartonové podhledy dokážou v kombinaci se světlem vytvořit skvělé efekty.

Sádrokartonové podhledy dokážou v kombinaci se světlem vytvořit skvělé efekty. | foto: Archiv autora

Se sádrokartonovým podhledem vykouzlíte nádherné osvětlení i tvary stropu

  • 0
Sádrokarton na stropě dokáže to, co žádný jiný materiál nesvede. Můžete s ním vyřešit hned několik problémů. Přitom jde o rychlé, praktické a také efektní řešení.

Sádrokartonové desky lze použít na takzvané suché podlahy, příčky, zvuk pohlcující předstěny i stropní konstrukce. Výhodou je rychlost, suchý proces stavby a kvalita.

Efektní řešení stropu pomocí sádrokartonového podhledu v hotelu Paříž

Sádrokartonové podhledy představují zavěšené konstrukce zakrývající nosnou konstrukci stropu. Lze jimi podle potřeb snižovat světlou výšku místnosti, a tak zlepšit tepelnou pohodu v místnosti. Vzniklou dutinu lze vyplnit minerální vlnou. Tím se zlepší nejen tepelně izolační charakteristika, ale i výrazně ovlivní akustické vlastnosti stropní konstrukce, která také vykazuje zlepšené protipožární vlastnosti.

Prostor nad podhledem, podobně jako meziprostor u sádrokartonových příček, se využívá k vedení vzduchotechniky, elektrických kabelů, zabudování různých svítidel a dalších instalací. Světelnými efekty „schovaných“ svítidel můžete vykouzlit i ve fádním interiéru pocit luxusu a jedinečnosti.

Sádrokartonové podhledy však mohou také posloužit jako nosná konstrukce pro stále oblíbenější stropní vytápění pomocí elektrických fólií, fancoilů a k instalaci větrání.

Typy podhledů

Sádrokartonový podhled je tvořen spodní konstrukcí ze vzájemně se křižujících CD profilů. Tato konstrukce je pomocí výškově nastavitelných závěsů připevněna ke stropu. Pohledovou část tvoří opláštění jednou nebo dvěma vrstvami sádrokartonových desek.

Příklad designové zavěšené konstrukce osvětlení interiéru

Podle materiálu se podhledy rozdělují na typy montované na dřevěné latě a na podhledy montované na ocelové pozinkované CD profily. Pomocí těchto konstrukcí vznikají dva základní druhy, které lze rozdělit na běžný podhled s křižujícími se profily ve dvou úrovních a prostor spojující podhled s křižujícími se profily v jedné úrovni. (Detailnější postup montáže přinášíme v boxu.)

Určitě si vybavíte řadu nevšedních, a přitom decentních prvků rozšiřujících možnosti osvětlení interiéru. Takové jsou například zavěšené stropní konstrukce s tlumícím akustickým účinkem či speciálně vyřezávané a komponované, ohýbané i jinak modifikované tvary.

Takto je možné pořídit i klenuté stropy jako v historických stavbách. Mnohé z těchto designových stropů z jiného materiálu prostě nelze vyrobit, a pokud ano, bylo by to velmi složité, technicky náročné a zbytečně drahé.

Snadná oprava i výměna

Jak by se některé podhledy či jejich části, které vypadají například jako oblaka, vlnění moře či řešení s vrstvením pod sebou asi realizovala z cihel či betonu? Snad jedině dřevo připadá v úvahu, ale v tomto smyslu je jeho zpracování i následná údržba mnohem náročnější.

Sádrokartonové podhledy dokážou v kombinaci se světlem vytvořit skvělé efekty.

Použití jakéhokoli jiného materiálu je také problémem při odstraňování eventuálních závad, které se mohou vyskytnout v instalacích schovaných v dutině podhledu. V případě sádrokartonového podhledu stačí vyříznout na patřičném místě otvor, kterým odstraníte závadu, otvor vyplníte, zatmelíte a přetřete barvou.

Jednou z dalších výhodou všech sádrokartonových konstrukcí, podhledy nevyjímaje, je možnost je kdykoli jednoduše a rychle odstranit, případně nahradit jinými.

Jak na sádrokarton

Ze sádrokartonu lze v interiéru vytvořit prakticky cokoliv. Předpokladem je jen dodržení stanovených technických a technologických zásad a alespoň trochu řemeslného fortelu. Správně provedené tmelení neprospívá jen estetické stránce věci, ale i plnohodnotné funkci, což se týká požární odolnosti, zvukoizolačních vlastností i tuhosti konstrukce.

Pokud se po čase v zatmelených spárách objeví mikrotrhliny, nemusí to být jen špatným provedením tmelení, absencí výztužné pásky, použitím nevhodného tmelu a podobně. Příčinou může být i nerespektování některých konstrukčních zásad, jako je šroubování desek, správný „deskoklad“ a dodržení předepsaných dilatačních zásad.

OBRAZEM: Největší průšvihy, jaké dokážou řemeslníci při práci se sádrokartonem

Cena

V případě prací se sádrokartonem nelze snadno určit ceník služeb, jde o velmi individuální záležitost. To platí i pro sádrokartonové podhledy a dvojnásob pro jejich designové varianty a modifikace.

Abyste nemuseli složitě počítat cenu materiálu + cenu práce/h podle přibližných ceníků na internetu, nabízejí někteří výrobci a firmy (například Rigips) na svých webových stránkách možnost kalkulačky pro určitý typ podhledu, kde zadáte požadované parametry a vyjde vám cena. To je asi nejserióznější varianta. Další je cesta s plánkem k realizační firmě. Nebo, pokud jste řemeslně zdatní, se můžete pustit do práce sami.

V rodinném domě použili sádrokartonový podhled v hlavním obytném prostoru, zapustili do něj i osvětlení.

Postup montáže zavěšeného podhledu na křížovém roštu

Nosný rošt podhledu je dvouúrovňový. Horní vrstvu tvoří nosné CD profily, připevněné k nosnému stropu prostřednictvím závěsů a závěsných drátů s okem. Spodní CD profily se nazývají montážní a připevňují se k nim desky.

1. Na stěně si vytyčte polohu podhledu. Při vytyčování úrovně konstrukce nezapomeňte zohlednit tloušťku opláštění.

2. „Brnkačkou“ nebo pomocí profilu vyznačíte obrysovou čáru podhledu.

3. Po obvodě místnosti připevněte UD profily a před osazením opatřete samolepicím napojovacím těsněním. UD profily připevňujte do zdiva plastovými natloukacími hmoždinkami nebo jinými připevňovacími prostředky podle druhu podkladu. Vzájemná rozteč připevnění je max. 800 mm. Vzdálenost prvního připojení od rohu místnosti je maximálně 200 mm.

3 - Po obvodě místnosti připevněte UD profily a před osazením opatřete samolepicím napojovacím těsněním

4 - Drát s okem k nosnému stropu připevněte buď jednou ocelovou hmoždinkou DN6 do betonového stropu, nebo jedním vrutem s plochou hlavou typu FN do dřevěných prvků stropu.

4. Rozměřte polohu závěsů, které rozmístíte tak, aby ve směru nosných profilů byla jejich rozteč max. 900 mm a v kolmém směru byla max. 1 000 mm, tím vznikne „síť“ závěsů 0,9 × 1 m. Vzdálenost krajního nosného CD profilu od stěny je maximálně 1 000 mm a vzdálenost krajního závěsu od stěny v opačném (kolmém) směru 900 mm.

Drát s okem k nosnému stropu připevněte buď jednou ocelovou hmoždinkou DN6 do betonového stropu, nebo jedním vrutem s plochou hlavou typu FN do dřevěných prvků stropu, a to do boku trámu, kdy je vrut namáhán na střih. Pro nosné kotvení podhledů k nosnému stropu není dovoleno používat plastové natloukací hmoždinky. V případě jiných stropů je třeba zajistit kotvení závěsů jinými vhodnými upevňovacími prostředky.

5. Nasuňte pérové závěsy na závěsné dráty. Pro nasunutí drátu je třeba lehce stlačit péro závěsu.

6. Na obvodové UD profily položte nosné CD profily a následně zaklesněte pérové závěsy do CD profilů, které můžete nastavit pomocí spojovacích kusů pro CD profily. Sousední napojení CD profilů vystřídejte minimálně o šířku desky (min. 1200 mm). To platí i pro spodní montážní CD profily.

6 - Na obvodové UD profily položte nosné CD profily a následně zaklesněte pérové závěsy do CD profilů, které můžete nastavit pomocí spojovacích kusů pro CD profily.

7. Montážní CD profily vložte do obvodových UD profilů a křížovými spojkami je připojte k nosným CD profilům. Maximální rozteč montážních profilů je 500 mm.

8. Osazený rošt z CD profilů ještě před připevněním sádrokartonových desek výškově vyrovnejte do vodorovné polohy.

9. Sádrokartonové desky Rigips tloušťky 12,5 mm připevněte k montážním CD profilům a obvodovým UD profilům samořeznými šrouby typu TN po 170 mm. Desky orientujte vždy délkou kolmo k montážním profilům. Styk příčných hran desek musí být umístěn na montážním CD profilu. Příčné spáry sousedních desek musíte vystřídat minimálně o 1 montážní profil, aby tak nedocházelo k vytváření křížových spár.

10. Hlavy šroubů a spáry mezi sádrokartonovými deskami zatmelte.

Zdroj: Rigips