Kouření je častým problémem, který narušuje sousedské vztahy.

Kouření je častým problémem, který narušuje sousedské vztahy. | foto: Profimedia.cz

Sousedské války. Bezohlední kuřáci nám dělají ze života peklo

  • 540
Štěkot psa, neustálé vrtání, hlasitá hudba a věčné dupání. Život s hlučnými sousedy příjemný není. Pro někoho je to doživotní daň za společné bydlení, jiný se snaží věc řešit jinak než odstěhováním. Pro ně spouštíme seriál Sousedské války.

Nedávno zveřejněný článek Český soused neumí řešit problémy. Tiše nenávidí a jde i do extrémů vyvolal u čtenářů velkou odezvu. V novém seriálu o věčných sousedských problémech budeme zveřejňovat příběhy lidí, kteří svůj boj vyhráli, prohráli, případně si s ním nevědí rady.

Součástí článku bude vždy vyjádření odborníka, právníka, v některých případech i psychologa, jak konkrétní situaci řešit. Rádi zveřejníme i zajímavé příběhy s dobrým koncem nebo veselé sousedské historky.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Na základě diskuse pod článkem jsme vybrali první téma a tím jsou obtížní kuřáci.

K problému se vyjádřil například Rudolf Trnavský, který vidí řešení v praktikování hesla: oko za oko, zub za zub. Vyhrává ten nejhlasitější, nejvíce páchnoucí a ten, kdo si vše nechá líbit, je slaboch.

"Kdo je slušně vychovaný, ohleduplný a ještě k tomu nekuřák, má smůlu. Tento svět není pro takové lidi stvořený. Žil jsem korektně a snažil se svými činnostmi nikoho neobtěžovat. Odměnou bylo to, že mi všichni s..li na hlavu," píše v diskusním příspěvku. Své chování tedy přehodnotil.

"Kuřáky otravuji jinými smrady, jako třeba vonnými tyčinkami nebo doutníky. Dnešní svět je o konfrontaci, musíme najít cokoliv, co souseda taky štve, a začít to praktikovat. Po určité době vás kontaktuje a vy mu vysvětlíte, že svého obtěžování necháte, když on zanechá to své. Zatím to fungovalo bez výjimky u každého, kdo měl IQ alespoň na úrovni šimpanze," dodává na vysvětlenou.

Pro každého ale takový boj není. Většina by se ráda osobnímu konfliktu vyhnula. Dobrým řešením ovšem nejsou ani rady typu: zavřete si okno, odstěhujte se, případně: začněte kouřit také.

Když nepomůže domluva, obraťte se na obecní úřad

Společné bydlení s sebou vždy nese hrozbu konfliktů. S tím počítají právní předpisy, které vzájemné sousedské povinnosti upravují. "Obecné vymezení, čeho se vlastníci a nájemci věcí musí zdržet, aby nepřiměřeně neobtěžovali druhé, obsahuje občanský zákoník. Zároveň zakotvuje, jakými způsoby se lze domáhat nápravy," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Kouření je jedním z příkladů, kterého se občanský zákoník výslovně dotýká, když zakazuje obtěžovat sousedy kouřem. Soused kuřák se tak musí ve své vášni omezit, aby druhé neobtěžoval "nad míru přiměřenou poměrům".

"Pro určení této hranice se bude vycházet z obecně vnímaných pravidel slušných a obvyklých sousedských vztahů. Například se bude přihlížet k tomu, jak často a v kterou denní či noční dobu soused kouří, které místnosti ostatních sousedů jsou kouřem zasaženy (jinak se bude posuzovat dětský pokoj a jinak komora) či co je v daném místě obvyklé. Roli bude hrát i situace zasaženého souseda (na astmatika bude nahlíženo jinak než na souseda, který je sám kuřák)," říká Audesová.

Pokud není možné dosáhnout nápravy domluvou se sousedem, lze se domáhat ochrany u obecního úřadu. Ten může sousedovi kuřákovi obtěžování předběžně zakázat. Případně se lze obrátit přímo na soud, aby rozhodl, že kuřák je povinen zdržet se určitého obtěžování.


Sousedské války