Pražané nevědí, kde vlastně bydlí

  13:58aktualizováno  13:58
Kde to vlastně bydlím? Kam si to mám jít zařídit? To jsou otázky, na které si mnozí Pražané hned neumějí odpovědět. "V tom se prase vyzná. Městských částí je 57, ale třeba soudy Prahu rozdělují na deset částí a pak je tu ještě členění na 22 obvodů. V tom se neorientuje úředník, natož občan," připustil tajemník řepského úřadu Jiří Valeček.

Člověk žijící v městské části Praha-Zličín, která má svého starostu a svůj úřad na poštovní adrese Praha 5, patří pod Prahu 17 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Řepy v Praze 6.

Trochu složité? Podle Valečka je problém také v tom, že lidé netuší, co spadá do čí kompetence.

"Denně sem chodí a ptají se: Děláte řidičáky? A my říkáme: Ne, neděláme. Nerozumím tomu. Když odvádíme i na vojnu, proč už nám to někdo nepředal," ptá se.

Zbraslav? Praha 5, ale i 16
Mít to tak jednoduché jako obyvatelé Prahy 1 - patří pod správní obvod Praha 1 a místní úřad, který sídlí též v Praze 1 a jenž je zároveň i odpovědným úřadem za výkon státní správy - o tom si třeba obyvatelé městské části Praha-Zbraslav mohou nechat zdát.

Ti patří do správního obvodu Praha 16 a pod státní správu vykonávající úřad městské části Praha-Radotín, ovšem na adrese Praha 5.

"Volají nám lidé ze Zbraslavi třeba kvůli stavbě, přitom všechny potřebné věci si mohou zařídit přímo na svém úřadě," řekla Ludmila Kšírová z radotínského úřadu. Ale podotkla, že hlavní slovo mají u nich v Radotíně.

Orientace? Dezorientace!
Takže jak je Praha vlastně rozdělená? Její území se v současné době dělí na 22 městských správních obvodů a 57 městských částí. Každá městská část má svůj úřad, zastupitelstvo, radu a starostu.

Lidé občas bývají zmatení třeba jen kvůli tomu, že nevědí, v jaké Praze vlastně bydlí. Například modřanští obyvatelé, kteří patří pod městskou část Praha 12, uvádějí v adrese svého bydliště Prahu 4.

Stejně tak již zmiňovaní zličínští či řeporyjští občané, kteří mají ve schránkách dopisy adresované na Prahu 5 a 6.

A to jsme se ještě nedostali k tomu, že třeba soudy nebo finanční úřady dělí Prahu dle zákona o územním členění státu pouze na 10 obvodů. "Je to docela nešťastné. Lidé si městské části pletou s obvody, ale obvod Praha 18 prostě nenajdete," poznamenal vedoucí magistrátního oddělení územní orientace Jaroslav Peterka.

A policie? Ta od Nového roku dělí metropoli jen na čtyři obvody. "Když někdo staví domek v Benicích, tak jde na Stavební úřad Prahy 22. Když si pak nafackuje se sousedem, přestupek budou řešit na úřadě v Benicích," uvedl příklad Peterka. Pokud by konflikt musela řešit policie, Benice spadají pod obvodní ředitelství pro Prahu 4.

Jak se dělí hlavní město

57 městských částí

Tento počet městských částí vznikl po roce 1990. Městské části spravují zastupitelstva, rady a starostové. Mají právní subjektivitu, což znamená, že mohou například svým jménem uzavírat smlouvy a mohou mít svůj znak a prapor.

22 městských správních obvodů

Na tento počet jsou městské správní obvody rozšířeny od 1. července 2001. Sídlem obvodu je většinou některá z větších městských částí, jejíž úřad vykonává státní správu (sem patří agenda živností, stavebního a územního řízení, matrik, dávek státní sociální podpory, pasů a občanských průkazů nebo přestupků).

10 obvodů

Takto se dělí hlavní město Praha podle zákona o územním členění státu. Podle tohoto členění funguje většina státních orgánů: soudy, finanční úřady, úřady práce nebo hygienické stanice.

4 obvody

Od 1. ledna 2004 má policie rozdělenu Prahu už jen do čtyř obvodů. K reorganizaci pražské policejní správy přistoupilo její vedení po zhodnocení důkladné analýzy trestné činnosti na tomto území. Dohromady splynuly Praha 1 s Prahou 6 a 7, Praha 2 s Prahou 5, Praha 3 s Prahou 8 a 9, Praha 4 s Prahou 10.

Autoři:

Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

VIDEO: V Rusku je nejvyšší budova Evropy, stavěly ji šplhající jeřáby

Způsob „šplhání“ jeřábů se musel individuálně přizpůsobit konstrukci fasády a...

Z pěti nejvyšších staveb v Evropě jsou hned čtyři v Rusku. Prvenství nově patří díky výšce 462 metrů budově Lachta...

Vytápění v pasivní dřevostavbě přijde rodinu na 1 500 korun měsíčně

Výhled z denní zóny otočené na jihozápad si nechtěli „zabarikádovat“ vysokým...

Odborníci na energeticky pasivní stavby často vysvětlují, co musí dům splnit, aby dosáhl pasivního standardu. Ne vždy...

Postavili si skvělou dřevostavbu s jezírkem. Topí elektrickými fóliemi

Koupací jezírko plánují dokončit letos. Je dostatečně velké a doplněné...

Občas je dobré nenechat se svést stereotypy. Na opačném konci pozemku (tedy ne u cesty jako sousedé) možná budete mít...

Najdete na iDNES.cz