Funkcionalistickou vilu si postavil svépomocí. Přiznává i chyby

aktualizováno 
Velkorysá a moderní rodinná vila v Brandýse leží na okraji zahrádkářské kolonie. V tichu, zeleni a s výhledem na Labe. Její majitel může být pyšný: postavil už dva domy, má dva syny a stromů už zasadil také dost.

Dům navržený architektem Radomírem Grafkem z ateliéru RG architects studio připomíná slavné období českého funkcionalismu. | foto: Martin Vejrosta

K výběru místa Tomáš Dvořák, majitel domu a rodák z Varnsdorfu, říká: „Se ženou jsem se potkal při studiích na vysoké škole v Ostravě, pak jsme se přestěhovali do Prahy. Brzy jsme však zjistili, že v Praze není blaze, a začali jsme hledat nějaké menší město v okolí. Už jsme byli rozhodnutí pro Roztoky, nakonec jsme ještě zkusili poslední inzerát tady v Brandýse. A tohle místo úplně změnilo naše plány.“

Terasa je chráněná před větrem ze tří stran.

Terasa je chráněná před větrem ze tří stran.

Původně pracoval v distribučním oddělení velkého vydavatelství, pak ho však otec přemluvil, aby vstoupil do rodinné firmy Samat. Musel tak úplně změnit svůj obor, i když obchod je stále základem jeho práce.

Rodinná vila však nebyla zadarmo. Každý den po práci oblékl montérky a šel na stavbu, kde mu pomáhalo pár zedníků. To trvalo více než rok. Vše si Dvořákovi zvládli udělat sami (včetně zasíťování pozemku), bez stavební firmy. Jen velkoformátová okna a veškeré vnitřní i vnější stínění jim instalovala vlastní firma, která se zabývá výrobou a instalací oken, dveří a zimních zahrad.

Obešli se bez dotací

Dům je postavený podle návrhu architekta Radomíra Grafka z ateliéru RG architects studio. Tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, silné zateplení i okna by parametry pro pasivní stavbu splňovaly, ale o žádné dotace majitelé nežádali. Vše mají na elektřinu, protože na pozemku není zavedený plyn.

Ročně za ni platí kolem 50 000 Kč, což při zastavěné ploše domu 277 m2 a vytápěném bazénu není nijak závratná částka.

Je to už druhý dům, který Tomáš Dvořák postavil, přesto sebekriticky vidí i své chyby: „Potíž je například s izolací kolem okapových svodů, které jsou kvůli vzhledu domu zasekané do zdí. Další problém je stínění. Předokenní žaluzie nebo rolety měly být ve všech oknech. Zbytečně jsem šetřil, teď se nám to v horkém Polabí nevyplácí.“

Dům pro rodinu

Fotogalerie

Dispozice domu je 6+kk. V přízemí najdete velký obývací pokoj a kuchyň o celkové výměře 72 m2. Oba prostory odděluje oboustranně prosklený krb.

Dále je tu útulný pokoj pro hosty a také manželská ložnice s koupelnou. Prostorné zádveří i chodba navozují pocit vzdušnosti. V tomto domě se navíc v žádné místnosti necítíte stísněně.

V patře má majitel k dispozici pracovnu se strategickým výhledem na vstupní branku do zahrady. Nechybí další koupelna a „dětské“ pokoje, které obývají synové ve věku 15 a 18 let.

Dům má vlastně několik samostatných křídel, která se spojují u rodinného krbu. Jedno z nich teprve čeká dostavba na letní kuchyň. Lákavé je také atrium „zastřešené“ bohatou vistárií, která v horkém létě poskytuje tolik žádaný stín. Na zahradě se našlo i místo pro zapuštěný bazén s pískovou filtrací a protiproudem.

Tomáš Dvořák je se svým domovem spokojený, je rád, že se u oken i on řídil současnými trendy a neplatí pro něj pořekadlo „kovářova kobyla chodí bosa“.

Trendem jsou dnes velkoformátová okna a zdvižně posuvné dveře, takzvané  HS...

Trendem jsou dnes velkoformátová okna a zdvižně posuvné dveře, takzvané HS portály. Přesně ty použil ve svém domě i majitel.

„Lidé začali dbát na kvalitu a vzhled oken. Trendem jsou dnes velkoformátová okna, zdvižně posuvné dveře, takzvané HS portály, s čímž jde ruku v ruce i předokenní stínění. Trendům podléhají i materiály. Zatímco poptávka po hliníkových oknech dlouhodobě roste, plast mívá výkyvy,“ vysvětluje majitel domu.

A oceňuje i práci těch, kteří jeho okna osazovali. „Málokdo si uvědomuje, že montovat okna je pěkně těžká práce. Zvlášť dnes, se všemi trojskly a velkoformátovými okny, kdy každý kus váží desítky kilogramů. Není divu, že tady kvalifikovaní lidé stále chybějí.

Názor odborníků

„Venkovní žaluzie by měly být zejména na všech západních a jižních oknech. Oceníte je především přes léto, jelikož jsou dvakrát až třikrát účinnější než vnitřní stínění a dokážou snížit teplotu v místnosti až o 10 °C. Naklopení lamel umožňuje stínit a větrat zároveň. Navíc ušetříte na nákladech za klimatizaci, jejíž dopad na životní prostředí je obrovský,“ vysvětluje Filip Šimara ze společnosti Climax.

„Použité profily Eforte u tohoto domu jsou pro nízkoenergetické a pasivní stavby dobrou volbou, koeficient tepelné prostupnosti celým oknem se při použití trojskla pohybuje kolem Uw = 0,71–0,73 W/m2.K. Běžná cihlová zeď má přitom U = 0,25 W/m2.K. Z toho vidíte, že tepelné ztráty takto kvalitních oken nejsou nijak dramatické,“ uvádí Petr Sýs, technický a produktový manažer společnosti Deceuninck.

Autor:

Nejčtenější

Tomáš Hanák si ke své hospůdce zrekonstruoval starý vagon na bydlení

Obytný vagon, který Tomáš Hanák s láskou a nadšením zrekonstruoval, má i svou...

Smíchejte staré železo ze šroťáku, slisované vlnité plechy, tovární okna ze staré továrny a hlavně přidejte zašlý...

Nájemníci k pohledání. Vytopili byt a celý dům zamořili štěnicemi

1

Vlastníci bytů vědí, jak je někdy těžké sehnat spolehlivé a slušné nájemníky. Dál totiž nesou odpovědnosti za ty, kdo...

Zásadní životní zvrat. Naše cesta z paneláku byla kolotočem překvapení

1

Touha utéct z betonového sídliště do náruče přírody může být ošidná. Romantické představy se od skutečnosti liší. Ale...

Úřednice se vrhla na proměnu garsonky. Výsledek je mistrovským dílem

Nově zrekonstruovaná garsoniéra stojí v samém srdci francouzského města...

Mladá úřednice, která se v kanceláři starosty podílí na urbanistické koncepci a rozvoji francouzského Bordeaux,...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Další z rubriky

V Bretani vyrostla nádherná dřevostavba. Inspiruje i po letech

Dřevo a beton představují základní materiály konstrukce tohoto přírodního domu.

Životní styl nesouvisí jen s tím, co jíme či pijeme, zda sedíme, nebo se s chutí hýbeme a cvičíme. Je také odrazem...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Čeští architekti postaví v Gruzii zelené město za stamiliony eur

Vizualizace: viladomy „zeleného města“ se budou skrývat v zeleni.

Na hranici jedinečného biotopu mokřadů na březích Černého moře vyroste ojedinělý komplex multifunkčních staveb...

Najdete na iDNES.cz