Prvotní myšlenkou bylo vybudování obecního komunitního a společenského centra, pro nějž bylo třeba najít vhodnou lokalitu. Jako ideální se z hlediska prostoru a dostupnosti jevila parcela, kde se nacházely již nevyužívané objekty staré kotelny, čističky odpadních vod a jímky. Uvedené stavby byly odstraněny a na jejich místě mohla vzniknout nová budova.
Obec Horní Lideč má unikátní geografickou polohu na pomezí čtyř chráněných krajinných oblastí – Beskyd, Kysuc, Bílých Karpat a Bielych Karpat. Tuto skutečnost se obec rozhodla využít při realizaci odvážného záměru, a vznikla tak moderní multimediální expozice věnovaná přírodnímu bohatství.
Projekt poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Devět metrů vysoká hala o rozloze 1 200 metrů čtverečních má nevšední fasádu se zelenými přírodními motivy a uvnitř je nabitá moderními technologiemi.
V multimediálním prostoru navozuje iluzi reálné přírody, která se bude měnit v čase. Návštěvníkům představí přírodní scenérie, spojení člověka s přírodou a jejich vzájemné ovlivňování. Projekt tak charakterizuje smělá ambice stát se názorným prostředkem k hledání vazeb mezi společenstvími rostlin, živočichů a lidí.
Při přípravě se kladl velký důraz na univerzálnost a variabilitu – budova se proto dá využívat pro dlouhou řadu aktivit a účelů. Kromě zmíněné expozice je možné v prostorech pořádat odborné konference či semináře a také kulturní a společenské akce. Vznikl tak významný prvek turistické infrastruktury a občanské vybavenosti.
Součástí stavby je parkoviště, lávka s napojením na přírodní lokalitu a vsakovací jezírko na dešťovou vodu. Do konce roku probíhá zkušební provoz a doplnění výstavní expozice. Pro veřejnost se objekt otevře příští rok.
Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.