Kuchyň se propojila s obývacím pokojem, optický předěl tvoří kuchyňský ostrůvek.

Kuchyň se propojila s obývacím pokojem, optický předěl tvoří kuchyňský ostrůvek. | foto: Archiv studia

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

  • 6
Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního bytu o rozloze 240 m² v cihlovém domě v Praze, u niž se majitelé rozhodli pro radikální změny, které odrážejí moderní trendy otevřeného prostoru a využití pokročilých technologií.

Základní myšlenkou autorů projektu z Ateliéru Glacová při rekonstrukci bylo, aby rodina se třemi dětmi mohla komfortně fungovat společně a zároveň, aby každý měl své soukromí. V nové dispozici spodní parto tvoří velký otevřený prostor, který je rozdělený do několika oddělených funkčních zón: obývací část, kuchyň, jídelna a knihovna. Záměrem bylo, aby rodina byla v kontaktu, zároveň je zde vyřešeno určité soukromí uživatelů každého prostoru. Ložnice rodičů je také v přízemí a má svou samostatnou koupelnu a šatnu.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Horní patro patří dětem, mají tam své pokoje a koupelnu. V patře je také pracovna, která slouží zároveň jako hudební zkušebna. V koupelnách je pamatováno na dostatek úložného prostoru. Kromě rozměrných skříněk využili architekti i prostory nad splachovací nádržkou, kde vznikly skříňky na míru, stejně jako zabudovaný koš na prádlo.

Praktická umyvadla integrovaná do horní desky skříňky jsou z technického materiálu Aquatek, který je odolný a dobře udržovatelný. Baterie jsou z kartáčované nerezové oceli, což představuje velmi dobré řešení řešení, protože taková baterie na sobě nemá již žádnou povrchovou úpravu.

Na stěnách byly použité velkoformátové obklady, to má kromě moderního vzhledu také praktický přínos: čím méně spár, tím snadnější údržba.

Ve sprchovém koutě nebylo bohužel možné vytvořit podlahu v rovině s koupelnou, protože napojení odpadu do stupačky bylo dané původním řešením s vaničkou, bylo příliš vysoko a zásah do stupačky pak v bytovém domě není možný.

Návrat k eleganci minulých let přinesla i obnova originálního nerezového točitého schodiště s nášlapy ze skla. Tento prvek byl přelakován několika vrstvami černého laku.

Jako další krok byla jako klíčový krok zvolena instalace podlahového topení. To vyžadovalo kompletní odstranění stávající podlahy až na základovou desku.

Tento zásah nejenže přispěl k lepší tepelné pohodě obyvatel, ale zároveň umožnil efektivnější rozložení tepla po celém prvním nadzemním podlaží. Výběr podlahového topení v tomto případě reflektuje rostoucí důraz na energetickou efektivitu a komfort.

Aby byla efektivita podlahového vytápění maximální, byla v hlavním obytném prostoru zvolena jako podlahová krytina keramická dlažba. Formát 120×120 cm s minimálními spárami zajišťuje, že dlažba bude působit moderně a barva, které v Ateliéru GLACOVÁ interně říkají „špinavá bílá“, zase zajišťuje nadčasovost podlahy.

Otevřený prostor a světlo jako klíčové prvky

V souladu se současnými trendy v bydlení došlo k odstranění části nosných železobetonových příček mezi kuchyní a obývacím pokojem. Vznikl tak jediný otevřený prostor, který podpořil kontakt mezi členy rodiny a propojil tyto dvě klíčové obytné zóny.

Pro zvětšení průchodu mezi oběma místnostmi bylo použité takzvané jádrové vrtání a řezání stěny diamantovými kotouči na malé bloky, což je technika zaručující preciznost a omezení hluku a otřesů na minimum.

V koupelně rodičů si architekti doslova vyhráli s osvětlením.

Samozřejmě vše probíhalo podle podrobného statického výpočtu a pod pravidelným dohledem statika na prováděné práce. Nutností bylo vyřízení stavebního povolení, protože šlo o značný zásah do nosné konstrukce celého domu.

Elegance a funkčnost v detailu

Poměrně složitou záležitostí byla přeměna obnova originálního nerezového točitého schodiště s nášlapy ze skla. Nosná kovová část byla přelakována černým lakem, aby se docílilo maximální hladkosti povrchu a dodalo mu moderní vzhled. Skleněné nášlapy byly nahrazeny dřevěnými a bylo vytvořeno také do kulata tvarované obložení schodiště, které v dolní části přechází do zábradlí.

Dveře se skrytými zárubněmi pak podtrhují minimalistický a čistý design, který je pro moderní bydlení charakteristický.

Ze špatně a lajdácky postaveného mezonetu vzniklo výjimečné bydlení

Nejvýraznější změnou ve směru technologických inovací se stala integrace systému chytré domácnosti (LOXONE), který umožňuje regulaci osvětlení prostřednictvím mobilního telefonu. Tento prvek přidává na pohodlí obyvatel, ale také umožňuje efektivnější správu energetické spotřeby domácnosti.

Rekonstrukce tohoto mezonetového bytu je příkladem toho, jak mohou inovace a technologie transformovat prostor nejen na esteticky přitažlivé, ale také funkční a energeticky úsporné místo k životu. Spojila se zde tradice kvalitního řemesla s moderním designem a technologiemi, což z bytu vytvořilo dobrý příklad současného umění bydlení.

Ložnice rodičů s přímým vstupem do vlastní koupelny

Autoři návrhu

Ateliér GLACOVÁ vznikl v roce 2009, kdy se jeho zakladatelka, Ing. Petra Glacová, rozhodla osamostatnit a založila vlastní ateliér.V době vrcholící ekonomické krize to byl riskantní krok, ale s dobrým koncem.

Mottem ateliéru je „stavět domy zevnitř“. To znamená, že v návrzích je jako priorita bráno uspořádání vnitřního prostoru, logické a funkční dispozice a to, aby dům dobře sloužil svým uživatelům. Zkrátka, aby se v něm dobře žilo.

To vše je následně zabaleno do atraktivního a rovněž funkčního „obalu“. Ateliér GLACOVÁ ve svých návrzích pracuje s přírodními materiály a nadčasovými barevnými kombinacemi. Studio se věnuje také návrhům, jakou jsou restaurace či hotely, základem však zůstávají privátní projekty pro bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.