Vstupní chodba je v celé své délce prosvětlena skrze příčku z komůrkového...

Vstupní chodba je v celé své délce prosvětlena skrze příčku z komůrkového polykarbonátu – makrolonu – a plynule navazuje na zcela otevřený prostor obývacího pokoje s kuchyní. | foto: Štěpán Wait a časopis Bydlení mezi panely

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

  • 87
Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v každém patře symetricky vůči společnému schodišti umístěné dva byty 3+1 o ploše 75 metrů čtverečních.

Dům je součástí příjemného urbanistického celku, zasazeného v zeleni mezi centrem starých Kobylis a novějším panelovým sídlištěm na severu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.

Investor byt převzal v relativně původním stavu. Předchozí vlastník se rozhodl pouze k výměně dřevěných špaletových oken za plastová a k úpravám týkajících se kuchyně. Tu nově propojil s obývacím pokojem za pomoci formálního obloučku ze sádrokartonu a velkého barového pultu.

Dispozičně problematická část bytu, koupelna a WC s navazující, obtížně využitelnou chodbou, zůstaly beze změn.

Upozornění: fotografie interiéru vznikly ještě před nastěhováním majitelů do bytu.

Přání? Prosvětlená dispozice bytu

„Na základě znalosti místa a společných diskusí s investorem jsme se hned na začátku shodli, že naším primárním cílem bude za pomoci relativně jednoduchých stavebních úprav dosáhnout velkorysejší prosvětlené dispozice bytu s jednotnou atmosférou. Problém s dlouhou a tmavou chodbou jsme se rozhodli vyřešit zjednodušením dispozice a použitím průsvitných materiálů pro dělicí konstrukce,“ vysvětlují autoři návrhu ze studia Papundekl architekti.

Na místě původní stísněné a nevyužité předsíně a chodby, malé koupelny, samostatného WC a navazující kuchyně tak vznikl jeden velký prostor, dělený pouze lehkými průsvitnými příčkami s posuvnými díly a dveřmi.

Novou příčku mezi koupelnou a chodbou tvoří ze strany sprchového koutu tvrzené sklo, ze strany chodby makrolon. Dvě průsvitné vrstvy tvoří dutinu pro bojler a vložený nábytek. Jde o volně stojící botník, police zavěšené ze stropu a šatní tyč.

Zajímavě působí kontrast podlahy z repasovaných parket a moderně pojatého stolu se židlemi.

Jemně rozostřuje pozadí

Makrolon použili architekti také na dveřích do obývacího prostoru a dále na všech posuvných nábytkových panelech v bytě. Jde o posuvná dvířka v koupelně, v kuchyni a posuvné panely vestavěných šatních skříní v pokojích.

Makrolon je průsvitný, ale díky své struktuře opticky jemně rozostřuje pozadí. To se pak zajímavě projevuje právě díky prosvítání různého obsahu úložných prostor do interiéru.

Přírodní, teplejší tón

Světelná pohoda je také znát v koupelně.

Police v koupelně a kuchyni jsou zhotoveny z březové překližky, která do interiéru vnáší přírodní, teplejší tón, kuchyňská linka a vestavěné šatní skříně jsou z obyčejného bílého lamina. V celém bytě, kromě koupelny, byla položena nová dřevěná podlaha z dubových parket, které nahradily původní v menším formátu.

„Celkovým pojetím úprav dispozice i návrhem nábytku jsme se snažili dosáhnout určité velkorysosti a noblesy, která však nepramení z použití luxusních drahých materiálů, nýbrž naopak z promyšlené kombinace materiálů zcela obyčejných,“ konstatují architekti.

Papundekl architekti

Architektonické studio Papundekl architekti založili v roce 2017 tři mladí architekti: Ing. arch. Jan Bárta, Ing. arch. Šimon Bierhanzl a Ing. arch. Marek Fischer. Věnují se architektuře všech měřítek, navrhují domy i interiéry, věnují se také urbanismu.

Nové dubové parkety dodávají prostoru na útulnosti a „zateplují“ jej.

Technické údaje

Autor: Papundekl architekti – Ing. arch. Jan Bárta, Ing. arch. Šimon Bierhanzl, Ing. arch. Marek Fischer
Projekt: 2017
Realizace: 2018
Plocha: 78 m2

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení mezi panely.