Problém s uložením kola vyřešili architekti po svém...

Problém s uložením kola vyřešili architekti po svém... | foto: Jiří Beran

Malý byt 3 + kk si vyžádal nábytek na míru. Bez bourání to navíc nešlo

  • 25
Zadání pro architekta bylo zdánlivě jednoduché: navrhnout interiér bytu 3 + kk v již hotovém bytě od investora. Koupelna, podlahy i dveře byly již na místě. Dostatečně velká okna propojovala interiér s exteriérem a umožňovala dostatečné proslunění. I tak se však muselo občas bourat.

„Naší úkolem bylo navrhnout na míru vybavení v tlumených odstínech, s použitím kvalitních materiálů jako překližka, betonové stěrky, ocel, doplněné o současný moderní nábytek, ale také historické kousky světel a nábytku TON,“ popisuje architekt Jiří Müller ze studia 2mad, kterému majitelé svěřili zařízení svého bytu s plochou necelých 58 m2.

V bytě nechybí prostor pro elektrickou kytaru a kvalitní ozvučení.

S vlastním domem, který prošel kvůli době svého vzniku náročnou rekonstrukcí, měli už dostatečné zkušenosti, navrhovali zde totiž vzorový byt. Potěšilo je, že developer právě na základě jejich projektu upravil dispozice ostatních bytů.

Svůj projekt autoři přihlásili do soutěže Interiér roku 2022 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce.

Uzávěrka již osmého ročníku soutěže pro architekty a interiérové designéry z České a Slovenské republiky je 28. února 2023. Vítězové budou vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX 16. května 2023.

Byt na míru

Architekti se soustředili zejména na maximální využití úložných prostor a na záliby investorů, tedy na knihy, hudbu a cyklistiku. Proto třeba nechybí prostor pro elektrickou kytaru a kvalitní ozvučení. Kolo v hlavním obytném prostoru je tak vnímané spíš jako umělecký objekt, i když je aktivně používané.

Dalším zajímavým prvkem jsou popisovatelné magnetické tabule z boku lednice a v ložnici, které slouží pro psaní vzkazů či pro dětské tvoření. Pokud jsou „bez obsahu“, splývají s interiérem.

Kuchyňská linka ve tvaru písmene L je v kombinaci bílého lamina a překližky.

„Protože šlo o rekonstrukci historického objektu, nebyly stěny a ostění přesné. Při realizaci jsme se tak dostali do situace, kdy bylo nutné se rozhodnout, zda v hotovém bytě budeme lehce bourat, abychom do oken umístili stolky v jednom kuse, nebo ne. Nakonec se naštěstí bouralo jen lehce. Výsledek však stojí za to,“ říká architekt Müller.

Rodina se už nastěhovala, ale práce nekončí. Architekti se už těší, až budou v budoucnu realizovat malou boulderovou stěnu v dětském pokoji. Tento požadavek totiž doplnili majitelé až v průběhu projektu.