V interiéru nechali architekti odkrýt původní materiály.

V interiéru nechali architekti odkrýt původní materiály. | foto: BoysPlayNice

V bytě obnažili zdi, minimalistický styl podtrhuje i nerezový blok kuchyně

  • 12
Dnes se zpravidla dispozice interiérů upravuje směrem „dolů“, třeba z 3+k vzniká 2+kk a podobně, protože se spojuje kuchyň s obývacím pokojem. V tomto případě šli architekti opačnou cestou, z 2+kk bylo potřeba vytvořit 3+kk.

Proměna byla pro autory velmi lákavá, protože byt je v unikátním souboru „Červené domy“, který vznikl v letech 1919 až 1922 díky architektu Rudolfovi Hraběti (1877 až 1946) v pražských Holešovicích. Od roku 2006 jde o památkově chráněné stavby.

Cihelná stěna s viditelnými zásahy předchozích dob a přiznaný trámový strop dodávají prostoru autentičnost.

Během rekonstrukce bylo nutné provést výměnu všech rozvodů a systému vytápění, očištění všech „nánosů“, které se zde během desítek let objevily, a přiznat původní materiály.

Proměnu bytu přihlásilo studio mar.s architects, které se rekonstrukce ujalo, do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Již devátý ročník soutěže má uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhne opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024.

Vše nepotřebné šlo pryč

Dispozice bytu prošla kompletní proměnou, umožňující pohodlné uspořádání 3+kk místo původních 2+kk. „Všechny nenosné stěny, vestavby a rozvody byly odstraněny, aby vznikl prostor vzdušný a plný přirozeného světla. Velkorysá vstupní hala elegantně navazuje na obytný prostor, zatímco minimalistická koupelna se transparentně začleňuje do celého prostoru,“ popisuje architekt Martin Šenberger ze studia mar.s architects.

Úložné prostory vyřešili architekti tak, aby vestavěné nábytkové prvky nejen poskytly dostatek místa pro ukládání, ale také účelně integrovaly domácí práce, aniž by rušily celkový dojem.

Milovník IT si dopřál trubky a kabely vedené přímo po stěnách

„V návrhu bylo klíčovým aspektem také materiálové pojetí, které respektuje charakter domu a zároveň vnáší svěžest pomocí nových prvků. Očištěný betonový překlad, cihelná stěna s viditelnými zásahy předchozích dob a přiznaný trámový strop dodávají prostoru autentičnost,“ vysvětluje architekt Šenberger.

Nové prvky, jako je dřevěná podlaha spolu s nerezovým blokem kuchyně/ložnice, doplňují minimalistický charakter celého prostoru.

„V rámci zdůraznění estetiky jsme zvolili designové židle od společnosti Armet, které máme i v našem showroomu, kde se prolíná funkční estetika s inovativním designem. Chceme zde nabídnout inspiraci a možnost prozkoumat nejnovější trendy v oblasti designu interiérů,“ dodává na závěr Martin Šenberger.

Designové židle od společnosti Armet skvěle odpovídají estetice prostoru.

„Červené domy“

Komplex devíti domů dokončený v roce 1922, jehož autorem je architekt Rudolf Hrabě, byl původně zamýšlený pro dělníky, kterým kolektivizovaný provoz nabídl společnou jídelnu, jesle, školku i tělocvičnu. Nakonec ovšembyla podstatná část bytů v domech obsazena úředníky, kterým však nízký dělnický prostorový standard nevyhovoval.

„Červené domy“

Jde možná o nepovedený pokus o kolektivizaci bydlení, ale stále o architektonicky hodnotnou stavbu ve stylu rondokubismu díky použití červené a okrové barvy, bohatému členění fasády i plasticky vystupujícím římsám a pilastrům. Architektonicky cenné je i zděné oplocení, které z budov vytváří jednotný celek.

Zdroj: Mapa památky

O projektu

Autor: mar.s architects

Velikost interiéru: 60 m2

Místo: Praha 7 – Holešovice