Kuchyň - pohled z obývací části

Kuchyň - pohled z obývací části | foto: Archiv majitelů

Poradna architekta: Dvojice nechce bydlet v pokoji úzkém jako nudle

  • 13
Dvě předsíně, přitom pokoje úzké jako nudle, kam se nevejde nábytek. Mladý pár u svého bytu našel podobných nedostatků víc. O změnu dispozice požádal Ateliér Dispozic.

"Nevyhovují nám dvě zbytečně velké předsíně, malinká koupelna ani kuchyň s obývacím pokojem ve tvaru nudle. Zároveň bychom rádi ponechali dvě ložnice, protože se chystáme pořídit si miminko a druhá (jako dětský pokoj) bude časem rozhodně potřeba.

Kuchyň je momentálně umístěná na severní straně domu, nezdá se nám tedy vhodné sem přesunovat například jednu z ložnic.

Rádi bychom zachovali propojenou kuchyň s obývákem, u hlavních dveří bychom ocenili zádveří pro umístění botníku a kabátů, dveře do sklepa by však by měly zůstat otevíratelné.

Na terasu plánujeme probourat současné okno na francouzské dveře, protože terasa je momentálně přístupná pouze po vyjití z hlavních dveří a obejití poloviny domu vnějškem.

Uvažovali jsme i o zastavění poloviny terasy směrem na jižní stranu, na severní straně by zůstala otevřená, kam by se umístil obývák, ale je to řešení velmi finančně náročné a ne zcela vyhovující kvůli ztrátě pěkné, slunné terasy," popisuje čtenářka Eva.

O návrh nového řešení bytu se postaral Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil jako vždy hned několik variant.

Stávající stav

Varianta 1

V první variantě nahradila kuchyňská linka malou koupelnu. Vznikl tak poměrně otevřený prostor, kam se kromě linky vešel velký jídelní stůl a sedací souprava. Z obývacího pokoje se prochází do ložnice. Ložnice je prostorná, takže bylo možné umístit zde velkou šatní skříň, a dokonce i pracovní kout u okna.

Koupelna nově zabírá část druhého pokoje. "V blízkosti WC by se měly nacházet veškeré potřebné instalace," vysvětluje Tomáš Zima. V koupelně je vana, pračka a umyvadlo, před pokojem vznikla malá šatna. Menší pokoj může časem sloužit jako dětský. V zádveří se rozšířilo WC tak, aby se vešlo i umývátko.

1. varianta

Varianta 2

V druhé variantě zůstala zachována menší koupelna, vanu však nahradil sprchový kout. Menší kuchyňská linka ve tvaru písmene L je v blízkosti spíže. "Obývací pokoj jsme zvětšili posunem příčky. Odpočinková část tak zůstala od kuchyňské oddělena, což bývá příjemnější," doplňuje architekt Zima. Za obývacím pokojem je menší dětský pokoj.

Ložnici umístil do druhého pokoje, opět je zde dost místa jak na vestavěnou skříň, tak případně pro pracovní stůl. Pračka je umístěna ve výklenku na WC. Nad ní může být sušička či úložný prostor.

2. varianta

Varianta 3

V poslední variantě je nejprostornější kuchyňská linka. Vstup do spíže byl posunutý a místo kuchyně je nově jídelní kout. Sedací souprava s TV se ocitla u vstupu na terasu. Za obývacím pokojem je opět ložnice, tentokrát menší.

Koupelna částečně zabrala dětský pokoj, před ní je šatna s úložným prostorem. V zádveří je tentokrát WC samotné, pračka skryta ve vestavěné skříni. Posunem vstupní příčky do obývacího pokoje vzniklo místo na botník a věšák.

"Jak čtenářka zmiňuje, zastavění terasy by bylo jistě nákladné a podle mého názoru je škoda přijít o pěkný slunný prostor. Pokud je možnost připojit další část domu prostřednictvím schodiště, uvažoval bych do budoucna spíš o tomto řešení," uzavírá Tomáš Zima.

3. varianta

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

  • Do předmětu zprávy napište: Dispozice