Převaha bílé barvy a neutrálních tónů 85 m2 obytné plochy opticky výrazně

Převaha bílé barvy a neutrálních tónů 85 m2 obytné plochy opticky výrazně zvětšuje. Rekonstrukce bytu si vyžádala výměnu podlahy. Majitel zvolil do celého interiéru svůj oblíbený červený dub, který má nepatrně menší tvrdost a složitější kresbu. | foto: Iveta Kopicová

Můj byt na Malé Straně je jeden velký optický klam, tvrdí majitel

  • 18
Němec André Wagner podlehl kouzlu Prahy a vytvořil zde druhý domov pro svou rodinu. Vybral si byt v blízkosti Malé Strany, s vysokými stropy a výhledem do ulice lemované vzrostlými stromy. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Proč jste koupil byt v Praze? Máte tady pracovní závazky, nebo sem jezdíte trávit volné dny?
V Praze jsem byl poprvé v druhé polovině devadesátých let a její atmosféra mě hned nadchla. Chtěl jsem se sem vracet častěji, ale sídlo mé firmy, rodina i přátelé byli v Mnichově, kde jsem od studií pobýval. Před několika lety se mi však podařilo navázat zde obchodní vztahy a od té doby spojuji příjemné s užitečným, když sem jezdím. Taky jsem tím získal pádný důvod koupit v Praze byt, takže tu se mnou tráví víc času i má rodina, a vůbec nevylučuji, že zde jednou zůstaneme natrvalo.

Kuchyň byla vyrobená na míru, vzhledem k délce zdi bylo nutné přidat ostrůvek, který poskytuje další úložný prostor a pracovní plochu. Abstrakce na zdi je dílem Josefa Považana staršího, který studoval malbu u významného českého malíře Zdeňka Sýkory.

Může se hodit

Chcete si koupit malý byt v Praze? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Jaké byly vaše představy o pražském bytě? Je jiný než ten, ve kterém žijete v Mnichově?
Je úplně jiný. V Mnichově žijeme v minimalistickém rodinném domě, který je v naprostém souladu s okolím, v němž se nachází, i se stylem života, jaký tam vedeme. Vyhovuje nám to. Prahu však vnímám jinak, mám rád její historii a připadá mi samozřejmé, že by se měla odrážet i v interiéru našeho pražského bydlení, proto jsem si cíleně vybral byt před rekonstrukcí ve starém činžovním domě. Realitní makléři nám samozřejmě nabízeli byt v nových developerských projektech, kterých pár vyrostlo i v blízkém okolí, ale i když mám moderní architekturu rád, s mým pojetím Prahy nejde dohromady.

Co vše bylo nutné udělat, než jste se mohli nastěhovat? Oslovil jste ke spolupráci odborníky?
Naštěstí jsme nemuseli měnit dispozici, ta nám od začátku vyhovovala, ale rekonstrukce byla přesto poměrně náročná. Měnili jsme podlahy, dveře, elektrické rozvody kvůli osvětlení, kompletně rekonstruovali koupelnu a samozřejmě jsme nechali mnoho nábytku, včetně kuchyňské linky, vyrobit na míru. To všechno bych sám nezvládl, oslovil jsem proto svého dlouholetého přítele Josefa Považana, který vystudoval sochařství a interiérový design. Měl jsem možnost vidět mnoho jeho realizací a kromě toho, že máme velmi podobný vkus, líbí se mi jeho intuitivní přístup, kdy na sebe nechává působit prostor a nebojí se v průběhu realizace odchýlit od původního plánu, aby výsledek byl nakonec ještě lepší než řešení navržené na začátku celého procesu. Tyto téměř bohémské způsoby se v interiéru nakonec otiskly nejvíc.

Převaha bílé barvy a neutrálních tónů 85 m2 obytné plochy opticky výrazně zvětšuje. Rekonstrukce bytu si vyžádala výměnu podlahy. Majitel zvolil do celého interiéru svůj oblíbený červený dub, který má nepatrně menší tvrdost a složitější kresbu.

Přesto jste jistě měl i nějaké vlastní představy. Jak znělo vaše zadání?
Zadání bylo jednoznačné: zvětšit prostor na maximum. Byt má 85 m2, což je mnohem méně, než na co jsme zvyklí. Po funkční stránce to nebyl problém, vše potřebné se nám sem pohodlně vejde, ale pocitově byt působil před rekonstrukcí velmi stísněně. Překvapilo mě, jak obrovskou roli může hrát práce s barvami, materiály a strukturami, rozmístění nábytku i výběr doplňků. Tento byt je jeden velký optický klam, ve kterém se skvěle žije.

Josef Považan

  •  vystudoval sochařství, šperkařství a interiérový design na umělecké akademii ve Frankfurtu nad Mohanem
  •  po studiích založil vlastní ateliér JP Design a po příchodu do ČR se stal spoluzakladatelem společnosti IMPACT
  • od roku 1999 do roku 2009 byl spolumajitelem architektonického a interiérového studia de.fakto
  • v současné době je majitelem firmy Realty Administration
  • mezi jeho nejvýznamnější realizace patří rekonstrukce secesní továrnické vily v Králově Dvoře nebo zámečku v Klecanech

Místo nočních stolků jsou zde použity pufy s pevným koženým potahem. Barevně i stylově navazují na zlatou verzi svítidla Bourgie, kterou pro Kartell navrhl Ferruccio Laviani.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.