Nejdražší postel na světě stojí 3,5 milionu. Vyrábí se na míru

  • 15
Luxusní postel za 175 tisíc dolarů, tedy přibližně za 3,5 milionu korun, si bude moci dopřát pouze 60 lidí. Limitovaný počet je dán 60. výročím korunovace britské královny Alžběty II.

Nápad britské firmy Savoir Beds, která vyrábí postele už od roku 1905, stojí na dokonale řemeslně zvládnuté práci. Postele této značky si kupují nároční a často i slavní zákazníci, kteří si mohou dovolit vydat za lůžko statisícové částky.

Každou postel vyrábí jeden řemeslník přesně na míru podle požadavků klienta. "Nechceme, abyste se cítili jako v posteli. Chceme, abyste měli pocit, jako byste se vznášeli na obláčku," vysvětluje generální ředitel firmy Alistair Hughes.

Výroba postelí značky Savoir Beds probíhá už od roku 1905 stejným způsobem.

Světlé žíně jsou nejžádanější pro své mechanické vlastnosti.

Každá postel se konstruuje podle váhy, výšky a tělesné konstituce zákazníka. Postel může mít libovolný vzhled i tvar, včetně baldachýnu. Na výrobu se používá dřevo, luxusní kašmír, koňské žíně a bavlna, aby byla postel dokonale prodyšná a dobře odváděla vlhkost. Žíně z ocasu musí být světlé, protože jsou pružnější než tmavé.

Luxusní lůžka z podobných materiálů jsou ovšem na trhu běžně. V povědomí jsou především švédské postele Hästens, i zde je tradice velmi dlouhá. V roce 1852 začal Pehr Adolf vyrábět ve Švédsku koňská sedla a poté i matrace, protože sedláři tehdy plnili matrace právě koňskými žíněmi. Od roku 1952 dodává Hästens postele na švédský královský dvůr, od roku 1978 používá typickou bílo-modrou kostku.

Typická bílo-modrá kostka se používá už od roku 1978.

Hästens dává na své výrobky záruku 25 let také díky tomu, že používá speciální svrchní látku, která je tkaná tak těsně, že brání vstupu prachu nebo drobných mikroorganismů.

Vlajková loď firmy, postel Vividus, přijde na víc než milion korun, dvoulůžka stojí kolem 600 tisíc a výš. Verzi pro děti a teenagery lze pořídit kolem sto tisíc.

"Často k nám přijíždějí zákazníci ve vozech za miliony a podivují se, že postel stojí šest set tisíc i víc. Přitom jejich vůz už v okamžiku, kdy vyjel z autosalonu, ztratil na ceně hned několik set tisíc. A že by majiteli sloužil 25 let, to nikdo nečeká. Ve Švédsku si na dražší varianty postelí šetří lidé třeba deset let, protože kvalitní spaní pokládají za mnohem větší hodnotu než nový automobil. Přitom Švédové rozhodně nejsou národem, který by 'prožíval' značky a zbytečně utrácel," říká Karel Vágner z firmy Vagner Design, která zastupuje značky Hästens a Vl Spring.


Britská královská rodina