V obývacím pokoji vsadila majitelka na sametové čalounění.

V obývacím pokoji vsadila majitelka na sametové čalounění. | foto: Ája Bufka

Romantický dům vypadá, jako kdyby se v něm čas zastavil před 90 lety

  • 15
Umělci bývají velmi kreativní i u vlastních obydlí. Zajímavé domy, v nichž žili po celou dobu svého často i bouřlivého života, umožňují dozvědět se mnohé o jejich zvycích a projektech, kterými se inspirovali. To platí i o domě Randee St. Nicholas, slavné fotografky a režisérky hudebních klipů.

Jenže rezidence uznávaných tvůrců, kteří dokázali z pouště na pobřeží Pacifiku vystavět hlavní město světové kinematografie Hollywood, jsou kvůli vlně fanatických fanoušků dnes nepřístupné. Doby, kdy herci jako Cary Grant, Jack Lemmon a další, pokud byli doma a s turisty se rádi pozdravili, jsou tak už dávno pryč.

Vchod do domu, který je za 90 let od svého vzniku celý obrostlý zelení.

Projet se dnes kolem obydlí celebrit vám nabídne jen výhled na zarostlé ohrady předměstí Los Angeles. Ze silnice bývají vidět jen vysoké živé ploty, cihlové zdi a neprůhledné brány.

Tak vypadá i nádherné stylové obydlí v severovýchodní části Hollywoodu patřící Randee St. Nicholas, slavné fotografce a režisérce hudebních klipů superhvězd, jako jsou Prince, Whitney Houston, Britney Spears, Céline Dion a dalších.

Romantika za plotem

Dům stojí za vysokým plotem obrostlým divokou vinnou révou a vzrostlými stromy. I vchod je ukrytý. Stavba připomíná obydlí na evropském venkově. Výtvarně pojatá nemovitost je plná romantických zákoutí včetně obytných místností ve stejném duchu, do nichž jako kdyby přivezli nábytek a dekorace ze starých měšťanských i šlechtických sídel.

V budově ve středozemním stylu nechybí ani působivá pozornost k detailům: patří k nim vysoké trámové stropy, podlahy z tvrdého dřeva, ručně vyřezávané a malované obložení stěn, krásné krby a mnoho historických prvků dovezených z bleších trhů z celého světa. K nim patří například kování úchytů dveří, samostatně stojící originální koupelnové vany z litiny, staré rámy obrazů, kliky a podobně.

Pohled na domek pro hosty za bazénem

Obývací pokoj je ideální pro velká setkání a slavnostní jídelna se otevírá velkými prosklenými dveřmi do většinou celoročně zelené a rozkvetlé zahrady.

Kuchyň stylově kombinuje klasické kouzlo s moderními spotřebiči a vymoženostmi. Francouzské dveře a okna v místnosti pro snídaňový kout nabízejí přirozené osvětlení. Vedou také do dvora a k bazénu.

Manželská ložnice v patře sousedí s koupelnou. Je volně propojena s idylickým balkonem s výhledem na svěží okolí a přírodu navržené slavným designérským guru Jay Griffithem.

Soukromí pro hosty

Součástí nemovitosti na pozemku o rozloze skoro tisíc čtverečních metrů je domek pro hosty, bazén a intimní terasy. Samostatně stojící domek pro hosty je plně vybavený: má vlastní kuchyňku i koupelnou se sociálním zařízením, ale také obývací pokoj a ložnici, kterým dominují velká okna a obložení stěn z recyklovaných starých dřev.

Domek pro hosty vypadá jako z pohádky.

Propojení s hlavní budovou a zahradou zajišťují cestičky vydlážděné pálenými cihlami. Zajímavostí je i skutečnost, že zde nejsou vidět žádné sloupy elektrického ani telefonního vedení, tak jak je to běžné v celém Los Angeles. Jsou totiž ukryté pod zemí podobně jako v Evropě.

Hlavní budova o dvou podlažích byla vystavěna v roce 1930. Má čtyři ložnice a čtyři koupelny o celkové rozloze 260 m2.

, pro iDNES.cz