Dům na úpatí brdských lesů má užitnou plochu 170 metrů čtverečních.

Dům na úpatí brdských lesů má užitnou plochu 170 metrů čtverečních. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

Pohádka z Brd. Parta přijela v říjnu a před Vánoci se rodina stěhovala

  • 82
Tomáš a Soňa nevěděli, zda postaví dům na úpatí brdských lesů zděný, nebo jiný. Vybírali si proto z hotových typových projektů. Zalíbil se jim jeden zděný a druhý ze dřeva. Porovnávali je mezi sebou a zvažovali. Nakonec si koupili projekt na dům zděný a na jeho základě zahájili stavební řízení.

„Pro stavbu samotnou jsme oslovili několik firem,“ uvádí Tomáš. „Ale jistotu jsme nabyli až po návštěvě majitele jedné z nich. Ten nám přišel svým přístupem, trpělivým vysvětlováním a lidskostí jako nejdůvěryhodnější. Prostě jsme si padli do noty a my přehodnotili zděnou stavbu na dřevostavbu, což byla jejich firemní specializace.“

Následovala návštěva jednoho z referenčních domů. „Ten nám ale připadal moc velký, i když máme tři děti,“ říká Tomáš. „Požádali jsme tedy, zda by šel projekt předělat podle našich individuálních potřeb, a k našemu překvapení s tím firma neměla problém. Ujistila nás tak v tom, že jsme zvolili dobrého dodavatele.“

Od firmy dostali několik návrhů, které ještě několikrát v detailech upravovali, jako třeba posun vnitřní stěny, umístění spíže, zvětšení zádveří a přirozené provětrávání okny, které je v podbrdských podmínkách naprosto dostačující. Když váhali, jaký materiál nebo řešení zvolit, vždycky jim ze stavební firmy poradili a vysvětlili srozumitelně, proč to ano a toto už ne.

Celkově byli spokojeni, a protože jednání firmy bylo vstřícné a férové, dohodli se na dodávce na klíč. Montážní parta přijela v říjnu k již připravené základové desce a do dvou dnů měli hotovou hrubou stavbu. „Nejvíc nás překvapilo, jak měli práci perfektně synchronizovanou, přestože nešlo o typový projekt, který by měli nacvičený.“

Šéf party – vedoucí stavby byl šikovný člověk, odborník, který vše organizoval, a parta montážníků byla pak dobře sehraná. Nebyly žádné prostoje, nikde nevznikly chyby.

Dodavatel stavby se snažil dodržet termín a předat dům k nastěhování do Vánoc, jak si Tomáš se Soňou přáli. Nakonec to zvládli o týden dříve. Když majitelé pak dům procházeli, nenašli nic, u čeho by si řekli: to jsme měli udělat jinak.

Vinylová krytina anhydritové podlahy imituje dřevo, které je v pravé podobě vidět v obložení průchodu z jídelny do obýváku a ve stropech dětských pokojů v patře.

Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 149 m²
  • Užitná plocha: 170 m²
  • Konstrukční systém: sendvičová panelová Vario Diffu, difuzně otevřená skladba
  • Teplo: tepelné čerpadlo, podlahové teplovodní vytápění, doplňkově krb
  • Větrání: přirozené
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,17 W/m²K
  • Autor projektu: Ing. arch. Petr Vrána
  • Realizace: Vario Vila s. r. o., 2016

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.