Diskuze

Japonci žasnou, že umím vyměnit kliku, říká Češka bydlící v Tokiu

Když jsem v roce 2000 odlétala do Japonska za kamarádkou, vůbec jsem netušila, co mě čeká. Byl to velký šok, protože Japonsko a hlavně Tokio je úplně jiné než Česká republika. Bydlela jsem různě, domov jsem našla až v domku se zahradou, píše Blanka v příspěvku do seriálu Češi v zahraničí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

J73a40n 29F61r92o92l84í91k

9. 5. 2016 15:38

Ta poslední věta dobře vysvětluje proč si byli Japonci ve Fukušimě po tsunami tak bezradní. Fungují jako Němci. Bez instruktáže a nadřízených nedovedou nic samostatně řešit.

3 0
možnosti
HS

Domek je celkem pěkný. Ale nábytek mi tam nesedí. Je jedním slovem procovský. Jako by se tam nastěhovali důchodci a ne mladá rodina.

0 0
možnosti
ZZ

proč nepřejete paní Blance šťastný život? za mě má velký palec nahoru, že se dokázala prosadit v tak přeplněném Japonsku..musí to být krásná země...na výlet bych se tam podíval,žít tam asi už ne ... mohlo být více fotek ohledně domečku

13 0
možnosti
JF

J42a58n 69F45r95o74l66í72k

9. 5. 2016 15:47

Tak to samozřejmě přejeme. Už jen ten velmi hezky napsaný článek a fotky musí snad každého příjemně naladit. R^

3 0
možnosti
HP

H96a79n33a 26P32a55u23l

7. 5. 2016 20:52

Rubrika o bydleni a tady se resi co? Imigranti a puvod manzela pani Blanky. Mistni diskuteri opet nezklamali 8-o8-o8-o

9 0
možnosti
MP

Souhlasím s tím, že původ paní Blanky či jejího manželka není v tomto příběhu podstatný. Ovšem stejně se jím vine tenká červená linka, že kdyby byli místní, tak to mají jednodušší. To je obecný problém. Toť vše.

5 0
možnosti
RS

Takova anabase za bytem. A co tak si koupit maringotku?

0 0
možnosti
MP

Vrátil jsem se na diskuzi a hned jste mě překvapil. Proč by si lidé, očividně úspěšní ve svých pozicích, nestěhují se z jedné části země do opačné kupovali maringotku? Jen se tam vine motiv nedůvěry k cizincům, pronajmout byt problém, koupit, pokud budou peníze na účtu, proč ne? Na druhou stranu v ČR je to někdy podobně, k lidem z určitých států panuje jistá nedůvěra. Ale určitě nemá nikdo problém pronajmout být někomu třeba z USA, západní a severní Evropy atd. Netuším, zda to mají tak rozděleno (určitou nedůvěrou, někdy chybně nazývanou ostychem) i v Japonsku.

1 0
možnosti
PN

P92a52v34l15a 93N98o71v34á

7. 5. 2016 19:24

Jsme v rubrice Bydleni, takze si dovolim podotknout, ze se mi ten interier fakt nelibi. Nebudu ani resit ten barak, co vypada jak bungalov na levne italske dovolene... Ale kdyz si tu diskutujici dobiraji ironicky ostatni s tim typickym - studene a neosobni, tak presne tento dum ve mne tato slova predstavuje.

0 0
možnosti
PN

Přemýšlím, co je na tom studené a neosobní. Prostě tak nějak normálně jiný japonský dům.

1 0
možnosti
SK

Děkuji za krásně a objektivně napsaný článek o bydlení v Japonsku. S podobnými se člověk moc často nesetká, vzdělání a štěstí v zaměstnání jak je vidět dělá divy. Ne každý běženec (student jenž se rozhodne v zemi studií zůstat), je ochotný a schopný nejen pracovat a vydělávat ale být i úspěšným v životě. Uplatnění dosaženého vzdělání v místě studia, a zvyk na místní životní poměry díky času stráveného při studiu, jsou prvním článkem. Ceny životních potřeb, nájem, energie i ceny potravin jsou v každé zemi rozdílné, což je přirozené, ale tomu odpovídá i výše platů a finančních poplatků a daní.

3 0
možnosti
PF

Dle mé zkušenosti Japonci velmi oceňují, když zkoušíte mluvit japonsky. Stačí jen pár slov: dobrý den, můžu platit kartou, tohle prosím atd. Strašně se snaží člověku rozumět a pomoct. Dle mé zkušenosti jsou v Tokiu drahé hlavně mléčné výrobky - 250 ml šlehačky asi za 100 Kč, litr mléka cca 40 Kč. Chleba se koupit dá. Na Šindžuku je pekařství Paul. A výborný žitný chleba mají i v malém pekařství kousek od Sakurajosui na Keio line.

0 0
možnosti
MK

M39i57l36a90n 36K36r13á25l

7. 5. 2016 16:33

Pár otázek pro paní Kobayashi:

Dobrý den, děkuji že jste se připojila do diskuze, zkusím toho využít:

Jaké jsou tam ceny potravin? Slyšel jsem že ovoce je tam nesmírně drahé a málokterý japonec na něj má nebo si ho dává jen svátečně.

Jak je to s pracovitostí Japonců a zda je pravda že se bojí vzít dovolenou aby nepřišli o práci?

Jaký je tam průměrný plat řadového zaměstnance?

Máte tam také DPH?

Japonsko je známé tím že loví velryby, dá se na místním trhu sehnat velrybí maso?

Jsou tam hospody či bary podobné našim?

Dá se tam zakoupit české pivo nebo jiný český výrobek?

A teď s dovolením malinko osobní

Dle jména bude Váš manžel japonec i když vzhledem nevypadá, jak se dorozumíváte, japonsky, anglicky?! Jaký je Váš tam jídelníček a zda jste manželovi nebo jiným japoncům nabídla ochutnat české jídlo a pokud ano jaká byla odezva.

2 0
možnosti
BK

Dobry den, potraviny se lisi podle lokality obchodu, ale hlavne podle zeme puvodu, japonske potraviny jsou drazsi, nez dovozove, hlavne napriklad Cina atd je velmi levna. Ovoce je ale celkove hodne drahe, ted zrovna stoji jedno jablko kolem 40 kc. Celorocne jsou levne banany a hodne japonskych rodin kupuje bezne prave banany a ostatni ovoce proste podle sezony, kdy je pak ovoce levnejsi. Ovoce je zde i oblibenym darkem. Japonci jsou hodne pracoviti, hlavne jsou velmi loajalni vuci firme, prace je na prvnim miste pred rodinou. Dovolenou si berou v predepsany cas, neco jako nase zavodka. Plat je tezke nejak zobecnit, muzsky vydela od 40.000 kc nahoru, opravdu zalezi na povolani. DPH je 8%, ale bude se zvysovat na 10%. Jsou tady ale jine poplatky a dane, nez u nas. Co se velryb tyce, bezne na trhu se koupit neda, neni ani jen tak v restauracich, jen ve specialkach. Ceske pivo se tu koupit da, Plzen, Budvar a i nejake mensi pivovary, je tu jeden velmi sikovny Moravak, ktery sem ceske pivo a vino dovazi. Jinak doma mluvime cesko anglicko japonsky, podle situace. Stejne tak vypada i nas jidelnicek, velmi pestry. Ceske jidlo varim casto, nejen doma, ale poradam i kurzy ceske kuchyne a samozrejme varim ceske jidlo i pro kamarady. Nejvic chutna gulasova polevka, gulas, bramborove knedliky s uzenym a babovka. Celkove vsem ceske jidlo chutna, i kdyz je tezsi, nez jsou zvykli.

6 0
možnosti
PV

U nás je to jinak?

Za vyčištění ucpané odpadní trubky si instalatér účtoval 4.000,- Kč. Když se to stalo příště, koupil jsem v Hornbachu instalatérské pero za 250,- Kč a vyčistil to stejně.

3 0
možnosti