Retro nábytek inspirovaný padesátými léty zamíří už brzy do koupelen

  1:00aktualizováno  1:00
Bílé skříňky a velké zrcadlo, tak vypadá tradiční vybavení koupelen. Mnohým však už tato podoba nestačí. I proto byla vyhlášena soutěž pro mladé designéry, kteří dostali za úkol navrhnout koupelnový nábytek v nadčasovém retro stylu. Nejlepší návrh se bude vyrábět již od začátku příštího roku.

Bc. Jakub Med, ČVUT Praha - koupelnová řada retro nábytku inspirovaného 50. léty vznikla pro Dřevojas. | foto: Jakub Med

Soutěž vyhlásil největší tuzemský výrobce koupelnového nábytku Dřevojas, aby našel talentované a kreativní mladé designéry. "Chtěli jsme najít návrháře s novým, neotřelým pohledem," vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek, marketingový ředitel firmy Dřevojas.

V podobném rozsahu se studentská soutěž zaměřená na nábytek ještě neuskutečnila. Vedle finančních odměn pro nejúspěšnější účastníky představovala velkou motivaci hlavní cena pro vítěze: zařazení vítězného projektu do sériové výroby a nové řady koupelnového nábytku do katalogu na rok 2014. Účastníci měli využít trendové materiály.

Luděk Šimoník, VUT, Brno - návrh nabízí promyšlené detaily, zajímavé proporce,...

Luděk Šimoník, VUT, Brno - návrh nabízí promyšlené detaily, zajímavé proporce, eleganci i vtipné řešení otevírání umyvadlové skříňky.

David Pacák, UJEP, Ústí nad Labem - nápad využít stůl místo klasické skříňky...

David Pacák, UJEP, Ústí nad Labem - nápad využit stůl místo klasické skříňky představuje originální a kreativní koncept .

Ze 62 návrhů nakonec zvítězil projekt v podobě skvěle ztvárněného komiksového příběhu od Jakuba Meda z Fakulty architektury a urbanismu ČVUT v Praze. Jeho nábytek určený do menších a středně velkých koupelen našel inspiraci v 50. letech.

Druhé místo patří Patriku Křížkovi z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho originální uzavíratelná skříň v sobě skrývá minikoupelnu. Uplatní se především v luxusních interiérech a větších prostorech.

Bc. Patrik Křížek, UJEP, Ústí nad Labem - typologicky nový koupelnový nábytek...
Bc. Patrik Křížek, UJEP, Ústí nad Labem - typologicky nový koupelnový nábytek...

Bc. Patrik Křížek, UJEP, Ústí nad Labem - typologicky nový koupelnový nábytek se může uplatnit především v luxusních interiérech a větších prostorech.

Jako třetí nejlepší návrh ocenila porota projekt Terezy Spurné z VUT v Brně. Její návrh vynikal čistotou, elegancí a odvážnou barevností. Inovativní je řešení otevírání zásuvek a dvířek v přiznané zkosené hraně nábytku.

Do užšího finále nakonec postoupilo 14 soutěžních projektů. Mladí designéři pojali "styl retro" z nejrůznějších pohledů. Retro totiž neznamená jen 50. léta. Lze jej vnímat jako něco nadčasového, co nás svou kvalitou stále oslovuje.

Tereza Spurná, VUT, Brno - Inovativní je řešení otevírání zásuvek a dvířek v...

Tereza Spurná, VUT, Brno - Inovativní je řešení otevírání zásuvek a dvířek v přiznané zkosené hraně nábytku,

Má rád retro

Vítěz soutěže Jakub Med zdůrazňuje, že padesátá léta jsou právem vnímána negativně pokud jde o politickou situaci, ale přinesla i řadu nápadů. Produktový design byl tehdy v tuzemsku na vysoké úrovni. Úspěch Československa na Světové výstavě v Bruselu nebyl náhodný. "Zaměřil jsem se na 50. léta, období pop artu, slávy českého designu i doby tuhého režimu," vysvětluje.

Jakub Med svůj obdiv vyjádřil v podobě komiksového příběhu, kde nechybějí tehdejší největší "perly", počínaje vysavačem legendárního Stanislava Lachmana a konče skútrem ČZ od J. F. Kocha.

"Soustředil jsem se v prvé řadě na to, že prezentace návrhu je stejně důležitá jako návrh samotný. Komiks vypráví příběh pomocí přehledné, zjednodušené grafiky a s minimem textu. Prezentace pomocí komiksu navíc perfektně zapadá do estetiky 50. let a období pop artu," dodává Jakub Med.

Bc. Jakub Med, ČVUT, Praha - jeho řada retro nábytku má jasnou inspiraci v 50....

Bc. Jakub Med, ČVUT, Praha - jeho řada retro nábytku má jasnou inspiraci v 50. letech, zákazník si bude moci vybrat z několika barev.

Nábytek tvoří tři základní prvky: skříňka pro umyvadlo, vysoká odkládací skříň a závěsná skříňka se zrcadlem. Stolek s umyvadlem je navržen ve třech variantách, vysoká odkládací skříň ve dvou. Jako volitelný doplněk slouží lavice s úložnými prostory.

A autorův názor na samotnou soutěž? "Možnost vyzkoušet si návrh koupelnového nábytku přímo pro firmu zabývající se jeho výrobou pro mne byla velice atraktivní, protože nabízí zpětnou odezvu na moji práci ze světa mimo akademické prostředí," říká vítěz soutěže Jakub Med.

Fotogalerie

Podle něho je na retro stylu 2. poloviny 20. let přitažlivé například to, že mnohým připomíná dětství. "Je to nábytek, který jsme jako děti babičce počmárávaly fixou, mají jej stále rodiče na chatě nebo prarodiče v obývacím pokoji. Další výhodou je, že požadavky na tehdejší poválečný nábytek byly velmi podobné dnešním nárokům, důležitá je především jednoduchá výroba."

Z tehdejšího nábytku převzal základní atributy: proporce, krabicovité tvary a odlehčující šikmé nohy. "Je to nábytek používaný v obytných místnostech, přesunutý z obývacího pokoje do koupelny, modifikovaný a aktualizovaný tak, aby odpovídal modernímu využívání koupelen. Toho je docíleno mimo jiné zabudováním umyvadel, místo madel jsou vyřezány větrací úchyty, aby nevystupovaly z jednoduché hmoty nábytku. Odlišné je i výrazné barevné zpracování," popisuje svůj návrh.

O soutěži

Dřevojas vyhlásil soutěž s podporou Mendelovy univerzity v Brně a Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem a v souladu se Soutěžním řádem ČKA. Předsedkyní odborné poroty byla Ing. arch. Kristina Ullmannová, členka ČKA. Více o soutěži naleznete zde.

Vítěz soutěže Jakub Med je studentem prvního ročníku magisterského studia na Fakultě architektury ČVUT (obor Architektura a urbanismus) a prvního ročníku magisterského studia na Katedře zahradní a krajinné architektury FAPPZ ČZU. Bakalářský titul získal na Fakultě architektury ČVUT.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Z domu do paneláku. Zbláznili jste se? ťukali si na čelo příbuzní

1

Když jsme si s manželem koupili byt ve městě na sídlišti, byla jsem šťastná. Oskar ale moc nadšený nebyl. Všude okolo...

Dcery vidí jen o víkendu. Přichystal jim krásný pokojíček za 60 tisíc

Ema a Leontýnka mají u táty konečně nový dětský pokoj. Proměna vyšla na 60...

Každý člověk potřebuje místo, kde se bude cítit příjemně a bezpečně. A co teprve dvě malé slečny, které milují tanec a...

Z plechového kontejneru má skvělý hausbót. Slouží jako chata i ateliér

Moderní obývací prostor, designově vybavený studiem Punto Design, definuje...

Na návštěvu do plovoucího příbytku na Vltavě nás pozval Pavel Šindelář ze studia Punto Design, který svému kamarádovi,...

Jak bydlí spisovatelka Sylva Lauerová: miluje věci mezi kýčem a uměním

V bytě najdete spoustu knih. „Užívám si populárně naučnou literaturu: knihy...

Spisovatelku a básnířku Sylvu Lauerovou čtou prý hlavně krásné ženy. Píše ve dvou ze třech svých domovů: ve vile v Brně...

Další z rubriky

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Pro testování splachování klozetů se používají speciální tělíska, jaká určuje...

Evropská unie má normy na vše, tedy i na lidskou stolici. Předepsat její velikost a hmotnost jedincům samozřejmě nelze,...

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

PowderRain je velmi efektivní vodní proud  například při vymývání šamponu,...

I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71%...

Klenotnictví v koupelně: z baterií se může stát šperk na přání

Dokonalé zpracování vytváří z nové kolekce Edge doslova šperk v koupelně.

Spousta černé barvy, ale také baterie připomínající šperk, jejichž konečný vzhled si může zákazník zvolit podle svého...

Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte...

Najdete na iDNES.cz