Pohled ode dveří: koupelna je kromě funkčního zařízení vybavena i úložným

Pohled ode dveří: koupelna je kromě funkčního zařízení vybavena i úložným nábytkem. | foto: Dušan Martinček

Koupelna v secesní vile dostala místo obkladů marocký štuk a tapety

Výrazně ženská koupelna, sloužící majitelce domu a její dceři, měla po rekonstrukci dostat jako obklad drobnou mozaiku. Nakonec dostaly přednost tapety a takzvaný marocký štuk, kterému nevadí voda.

Když krásná secesní vila, stojící v malé obci nedaleko Prahy, změnila majitele, začala další významná etapa její existence. Stav domu nebyl vhodný k obývání, proto se jeho noví majitelé pustili do postupné rekonstrukce všech místností.

S ohledem na dům a jeho jedinečnost se snažili postupovat velice citlivě, nechali repasovat okna a kliky dali zhotovit přímo u pasíře. Rekonstrukce se nevyhnula ani dvěma koupelnám: tu spodní přetvořili majitelé v ryze mužský interiér, horní koupelna se stala "královstvím" majitelky a její dcery.

Rozhodla tapeta

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

První věcí, kterou majitelka a designérka vybraly, byla tapeta s něžnými růžovými květy magnolií. Právě ta rozhodla o designu a barevném ladění celého prostoru. Jelikož rostlinné motivy na tapetě se nesou v asijském duchu, byl tomuto stylu podřízen výběr veškerého vybavení místnosti, od sanity až po koupelnový nábytek.

Fascinace Asií a zejména Čínou, ovlivňující tvary nábytku, styl bytových doplňků, textil i některé zahradní stavby (nejvýrazněji v ponapoleonské éře 19. století), se stala inspirací i pro návrhy nábytku, který nechala designérka zhotovit na míru.

Umyvadlo, vanu i baterie pak vybrala tak, aby jejich rohy byly žensky zaoblené, ale zároveň končily ostrou hranou. Touto geometrií tak trochu rozbíjejí harmonicky něžné linie na tapetě a vytvářejí zajímavý kontrast.

Ručníky, vázy s květy i další doplňky místnost příjemně zabydlí.

Multifunkční prostor

Kromě již zmíněné vany, sprchového koutu o rozměru 90 × 90 cm a umyvadla, usazeného na desku nábytkové skříňky, naleznete v místnosti ještě závěsné WC. Díky bidetové spršce, instalované v jeho těsné blízkosti, slouží také jako bidet.

Všechny prvky sanitární keramiky pocházejí z produkce italského výrobce Gessi. Dekorativní stojánková baterie vedle umyvadla stejně tak jako vanová baterie s ruční sprchou a podomítkový modul, ovládající sprchu ve sprchovém koutu, jsou z kolekce Mimi.

Stěna bez obkladu

Kromě tapety s magnoliemi, pokrývající pouze zeď u umyvadla, najdete i ostatní stěny bez obkladů. Ty designérka nahradila takzvaným marockým štukem, který nechala natáhnout i do sprchového koutu.

Důvodem bylo stáří domu, jehož vlhčí stěny potřebují více dýchat, což jim právě tento materiál na bázi drceného mramoru umožňuje. Zároveň je však i voděodolný, paropropustný a v případě nutnosti se také jednoduchým způsobem opravuje.

Podlahu pokrývá velkoformátová dlažba od výrobce Porcelanosa, která svým vzhledem připomíná dřevěná prkna.

Promyšleno do posledního detailu

Aby koupelnový prostor nepůsobil neosobně, na závěr jej designérka "zabydlila" a citlivě doladila nejen potřebnými doplňky a textilem, ale i celou řadou líbivých dekorací a drobných detailů, které místnosti vdechly příjemnou náladu. Vše bylo opět důkladně promyšleno a pečlivě vybráno.

Na podlaze přímo před vanou naleznete například předložku ve tvaru japonského koi kapra, na poličkách kolem jsou rozestavěné drobné vázy s květinami a další dekorace.

Komoda inspirovaná čínským nábytkem, dováženým hojně do Evropy zejména v 19. století.

"Majitelé nechtěli investovat zbytečně moc peněz do něčeho, čím si nebyli jisti, že bude stoprocentně fungovat a splní jejich očekávání. Obrátili se proto na mne, abych jim pomohla s orientací v koupelnovém sortimentu a snažila se pro ně vytvořit plně funkční koupelnu, určenou výhradně pro dámskou část rodiny," vysvětluje Tereza Kalová, bytová designérka z firmy Design-interier.

Marocký štuk

Jde o dekorativní povrch a druh omítky. Je to suchá, čistě minerální malta bez umělých přísad. Štuk je voděvzdorný, zachovává si však difúzní větrání, vhodný na všechny druhy podkladu (například beton, omítka, sádrokarton, dřevotříska). Nanáší se špachtlí a v konečné fázi se uhlazuje kamenem.

Má mnohostranné použití v interiéru: koupelny, omítky, odkládací desky... Je bílý, ale lze jej dobarvit přidáním zemních a minerálních pigmentů do jakéhokoli odstínu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.