Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Podle čeho vybírat hydromasážní vanu: rozhodují centimetry i dodavatel

  1:00
Nejen v zimě oceníte vanu s některým z hydromasážních systémů. Ty nabízejí kvalifikovaní výrobci i pouhé montovací firmy, které spojí jakoukoli vanu s jakýmkoli systémem. Opatrnost při nákupu se proto vyplatí.

Chromoterapie je vítaným doplněním hydromasážního systému. | foto: Ravak

Hydromasážní systém vám firmy namontují takřka do jakékoli akrylátové vany. Aby s ním masážní vana tvořila logický a funkční celek, je však třeba zvážit volbu materiálu, rozměr vany, šířku jejích lemů, celkový tvar vany nebo třeba i umístění odtoku.

Se smaltovanými hydromasážními vanami se setkáte nejčastěji u značky Kaldewei. Vzhledem k jejich celokovovému provedení působí pocitově jako chladnější, ale zároveň jsou typické svou vysokou odolností a životností. S požadavkem na hydromasážní systém se u smaltovaných van musíte obracet výhradně na jejich výrobce.

Vana You má ergonomický tvar, který napomáhá relaxaci.

Vana You má ergonomický tvar, který napomáhá relaxaci.

Hydromasážní systém u akrylátových van můžete požadovat u jejich výrobce nebo, pokud si troufáte na nezávislý postup, lze oslovit nejrůznější firmy, které se zabývají "skládáním" nakoupených akrylátových van s nakoupenými hydromasážními systémy dohromady.

Hydromasáž nepatří všude

Pro montáž hydromasážních systémů jsou zvláště vhodné akrylátové vany vyztužené polyuretanovou pěnou. Tato technologie nazvaná PU Plus a vyvinutá firmou Ravak je založená na nástřiku několika vrstev polyuretanové pěny na akrylátový výlisek, vany tak získávají vysokou tuhost a dále se zlepšují i jejich tepelně izolační vlastnosti. Provoz je i mnohem tišší.

Fotogalerie

"Naším kritériem z hlediska rozměrů je šířka minimálně 75 a délka alespoň 170 centimetrů, " říká Martin Zítek, specialista na hydromasáže firmy Ravak.

"Firmy, které se zabývají pouze instalací trysek do vany, vám namontují hydromasážní systém i do vany dlouhé třeba 150 cm, což ale není příliš šťastné. V takové vaně budete spíš sedět, ramena vám budou chladnout a hydromasáž si dostatečně nevychutnáte. Zaměřte se tedy spíš na vany pohodlnější nebo v nejlepším případě na vany vyvinuté přímo jako hydromasážní, jejichž každý centimetr prostoru má svůj smysl a koresponduje s tvarem lidského těla," dodává Zítek.

Drobným, ale praktickým detailem je i umístění odtoku vany, který by měl být situován ideálně spíš do oblasti nohou, kde nepřekáží rozmístění trysek, jako by tomu mohlo být u odtoku, který bývá občas u specificky designových van umisťován uprostřed vany. 

Vana Nahoo poskytuje uživateli maximální komfort. A to včetně pocitu

Vana Nahoo poskytuje uživateli maximální komfort. A to včetně pocitu "floatingu", který se zvyšuje při napouštění, kdy voda stoupá zespoda nahoru (přívod vody je na dně), takže se nadnášíte jako v Mrtvém moři.

Vhodný hydromasážní systém

Při výběru hydromasáže je možné postupovat dvěma cestami. Ta dobrodružnější obnáší výběr samostatné vany a následnou montáž vybraného systému zvoleného podle individuálních požadavků a finančních limitů.

Pokud se vydáte tímto směrem, studujte pečlivě doporučení odborníků, rady na internetu, ptejte se na zkušenosti, protože se může stát, že ve snaze prodat výrobek namontuje firma do vany i část nelogicky situovaných trysek, případně neposkytne nezaujaté poradenství tak, aby celý systém přesně vyhověl představám zákazníka.

Sázkou na jistotu je výběr hydromasážní vany přímo od výrobce. Ti mají zkušenosti s navrhováním van, jejich výrobou, investují do technologií a vývoje a každý nový výrobek vyvíjejí vždy jako od začátku promyšlený celek.

V tuzemsku jsou to například Ravak, Riho, Teico, Polysan a další. V zahraničí patří ke špičce značka Jacuzzi, která před padesáti lety dala jméno celému jednomu odvětví a v současnosti patří mezi největší výrobce hydromasážních zařízení na světě.

Prověřenými řešeními od stabilních výrobců jsou například hydromasážní systémy pro vany Viola, You nebo LoveStory (pro dva) od značky Ravak, systém Vivo Turbo a Vivo Turbo plus od Kaldewei nebo vzduchový systém Turbo Air od Polysanu.

Důležitým detailem je i hlučnost systému.

Důležitým detailem je i hlučnost systému.

Obecně lze hydromasážní systémy rozdělit na vodní (hydro) a vzduchové nebo též perličkové (air). Hydromasáž funguje díky proudu vody, který je vytvářen vodním čerpadlem. Vodní trysky bývají umístěny v boční, zádové a chodidlové části vany. Vodní masáž je vhodná zejména po sportovních a fyzických výkonech a urychluje léčbu zdravotních obtíží. Zlepšuje krevní oběh, prokrvuje vnitřní orgány a svaly a působí blahodárně na celý pohybový aparát.

Vzduchová masáž má spíše relaxační účinky, zajišťuje prokrvení kůže a její celkovou tonizaci, oproti klasické hydromasáži je založena na působení tlaku vzduchu, který generuje kompresor a do vany je vháněn tryskami menšího průměru. Vzduchové trysky se používají, v porovnání s hydromasážními, více. Bývají umístěny zejména na dně.

Oba systémy (hydro a air systém) lze spojit do jednoho kombinovaného systému.
Výhody vodní masáže a účinky masáže vzduchové v sobě spojuje systém Whisper (Ravak). Jako jediný na českém trhu nabízí uvolňující masáž bohatou směsí vody a vzduchu vycházející i ze dna vany, protože ke každé vodní trysce přisává i dostatečné množství vzduchu. Své pojmenování (whisper = šepot) dostal díky tichému a úspornému provozu.

"Oproti kombinovaným systémům Whisper pracuje s jedním agregátem a neobsahuje dmychadlo. Požitek z relaxace tak neohrožuje obvyklý hluk spojeným se spuštěním klasických airmasáží," vysvětluje Martin Zítek.

Výhody vodní masáže a účinky masáže vzduchové v sobě spojuje systém Whisper.

Výhody vodní masáže a účinky masáže vzduchové v sobě spojuje systém Whisper.

Co dalšího hydromasážní systémy umí?

Nabídka výrobců se liší v tom, co zahrnují do standardní výbavy a co už ne, ale kromě požadovaného počtu a rozmístění hydromasážních trysek si navíc můžete navolit například možnost dezinfekce systému nebo ohřev vody, který slouží k udržování teploty vody napuštěné ve vaně, podhladinové osvětlení či chromoterapii.

Chromoterapii neboli léčebný systém založený na působení světla a barev lze zabudovat do většiny akrylátových van. Pracuje jako výkonné podhladinové osvětlení a umí oživit koupel mnoha barevnými odstíny nebo bílým světlem. U chromoterapie posuďte, zda má dostatečný výkon s možností regulace a jakou kombinaci barev nabízí, případně zdali se jejich prolínání dá zastavit na vaší oblíbené.

Na trhu se nabízí i chromoterapie H2O Color, kterou lze pořídit jako samostatný balíček nezávislý na pořízení hydromasážního systému.

Na co si dát pozor

  • Na hlučnost hydromasáží. Na českém trhu je bohužel dosud opomíjeným kritériem. Hydromasážní systémy nejsou zařazeny do kategorie spotřebičů s povinností uvádět emise hluku. Jejich výrobci u nich proto nemusí udávat hlučnost a pro zákazníky tak chybí jedno snadno srovnatelné kritérium, podle kterého by si mohli vybírat.
  • Na správné a hlavně logické rozmístění jednotlivých trysek, ve kterém občas selhávají právě firmy, které montují systémy na přání zákazníka. Zkušený výrobce hydromasážních van se při umisťování například vzduchových trysek vyhýbá sedacím částem vany, také umisťování mikrotrysek do zádových partií má svá pravidla. Mikrotrysky navrtané příliš blízko hladiny z vody spíš vystřikují, než aby účinně masírovaly. Stejně tak umístění těchto malých vzduchových trysek do partií zad nemá dostatečný masážní efekt, ale občas se setkáte s tím, že je prodejce rád namontuje jako bonus zdarma, ovšem bez žádného praktického dopadu na vaše zdraví.
  • Na vnitřní kompatibilitu jednotlivých komponent systému. Ptejte se prodejce, jak má hydromasážní systém vyřešeno odvodnění po vypuštění vany. V přívodních hadičkách může zůstávat zbytková voda a časem se z vnitřních rozvodů můžou začít uvolňovat nečistoty, které se zde usazují.

Kdy začít plánovat

Přemýšlet o masážní vaně začněte ještě před tím, než začnete s přestavbou či výstavbou nové koupelny. Pořízení hydromasážní vany zasahuje do vedení elektroinstalace, odpadů, přívodů vody pro baterii a do dalších oblastí. U výrobce, respektive dodavatele si proto ověřte, kde a jak mají být rozmístěny přívody vody a elektřiny v závislosti na tvaru vany a zvoleném hydromasážním systému, kde má být umístěný odpad a kde budou zabudovány servisní a montážní otvory.

Zkušený dodavatel vám hned na začátku poskytne dokument, takzvanou stavební připravenost, kde jsou uvedeny na jednom místě přehledně všechny požadavky na úpravy v koupelně.

Pozor! Z hlediska následné údržby a řešení případných problémů při používání je jednoznačně výhodnější pořídit si čelní krycí panel na vanu než ji obezdívat. Obezdívka sice může být vizuálně efektnější, ale v případě nutnosti zpřístupnit hydromasážní systém je její odstranění neporovnatelně složitější než sejmutí akrylátového panelu, který bývá navíc v jednoduchém ergonomickém designu, který koresponduje s designem vany.

Z hlediska plánování harmonogramu prací počítejte s dodacími lhůtami pro hotovou vanu nejméně dva až tři týdny, objednávejte tedy nejméně jeden měsíc dopředu. S objednávkou vany je výhodné objednat i takzvané oživení hydromasážního systému, které nabízejí certifikovaní výrobci s vlastní servisní sítí.

Hydromasážní vanu Vasco nabízí italský výrobce včetně černého obkladu ze dřeva.

Hydromasážní vanu Vasco nabízí italský výrobce včetně černého obkladu ze dřeva.

Kolik to všechno bude stát

Hydromasážní systém je jedna z položek ve stavebním rozpočtu, která může činit "jen" dvacet tisíc korun, ale také pětinásobně více. Luxusní značky se pohybují i kolem 200 tisíc. Lze je obecně rozdělit do několika cenových kategorií zejména podle typu ovládání, počtu trysek a výbavy daného systému.

Nejlevnější typy hydromasáží začínají kolem dvaceti tisíc korun. Jsou to základní řady s pneumatickým ovládáním (které umí jen základní pokyn on/off a není napojeno na elektroniku).

Lépe vybavené řady zahrnující především větší počet trysek se pohybují kolem třiceti až padesáti tisíc korun. Systémy za padesát až sedmdesát tisíc již poskytují nejvíce možností z hlediska ovládání (elektronické ovládání) a zahrnují i nejrůznější nadstandardní vybavení.

Originální systémy šité na míru konkrétním vanám a nabízené pouze s těmito vanami se potom pohybují v cenovém rozpětí padesát až sto tisíc korun.

Vana In flou nabízí unikátní "vlnový" systém i osvětlení.

Vana In flou nabízí unikátní "vlnový" systém i osvětlení.

Kde nakoupit

1. Kontaktujte více firem, porovnávejte informace, vyptávejte se, zjišťujte zkušenosti známých. Produkt, jehož cena se mnohdy vyšplhá až ke 100 tisícům korun, si zaslouží pečlivé zvážení.

2. Zvolte si firmu s tradicí na českém trhu, s vlastní servisní sítí a certifikovanými výrobky. Větší jistotu než prodejce vám poskytne přímo výrobce hydromasážních systémů.

3. Vyžadujte dostatečně dlouhé záruky, jak na vany, tak na hydromasážní systémy a jejich těsnost. Jako standard požadujte alespoň pět let na hydromasážní vanu a těsnost hydromasážního systému.

4. Využijte on-line konfigurátory. Nejpropracovanější konfigurátor nabízí v současné době Ravak. Obsahuje pouze sedm kroků, ve kterých si zákazník navolí všechny potřebné detaily počínaje typem vany přes hydromasážní systém až po poslední doplňky, v každém kroku je informován o průběžné ceně celého výrobku. Od počítače můžete odejít s výsledným dokumentem, který obsahuje vyobrazení vany a zabudovaného systému včetně cenové kalkulace.

5. Pozorně prostudujte i ovládání hydromasážního systému. Ve vaně chcete především relaxovat, proto vyžadujte intuitivní a jednoduché ovládání.

6. Preferujte firmy, které vám nabídnou oživení systému. To zahrnuje usazení vany, napojení na odpad, k přívodu elektrické energie a k zemnícímu systému, napuštění vany a zkontrolování její těsnosti, zatmelení ve styčných plochách se stěnami, případnou instalaci čelního panelu a vaše zaškolení v obsluze a údržbě hydromasážní vany. Celá akce netrvá většinou více než tři hodiny, které se však při dalším používání vany jednoznačně vyplatí.

Autoři:
Témata: Hluk, Ravak
  • Nejčtenější

Milují se, žijí v podkrovním 1+kk a touží po ložnici. Sen se jim splnil

Menší byt s krásnou terasou si nedávno pořídili Lenka s Davidem, mladý pár z Brna. Jenže po pár měsících zjistili, že...

Postavili si velmi zvláštní dům s nádherným výhledem do Labského údolí

Přáním Přemka byl malý dům, který by maximálně souzněl s krajinou Českého středohoří. A přestože jeho pozemek neměl...

Bazén proměnili na odpočinkovou zónu. Staré židle nechali, jsou úžasné

Chata postavená v sedmdesátých letech minulého století v jižním Norsku působí i dnes moderním dojmem, aspoň zvenčí díky...

Poradna architekta: jak do bytu 1+kk dostat ložnici, pracovnu i kuchyň

I ve velké garsoniéře s kuchyňským koutem si člověk potřebuje najít klidné místo, „svůj“ kout. Pokud k tomu ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům má spoustu prosklených stěn, přesto nabízí dokonalé soukromí

Soukromí patří k těm největším devizám bydlení. Architekt Pavel Lazarov dokázal navrhnout dům, který tuto potřebu zcela...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

I psi už mají svou sprchovou hlavici. Také oni mohou mít mytí rádi

Ještě nezačal podzim a nepříjemné deště dokážou vytvořit spoustu louží a blátivých cest. Zatímco lidé se bláta zbaví s...

Laminátové podlahy mohou díky speciálně úpravě už i do koupelny

Podlahové krytiny v koupelnách byly řadu let doménou keramické dlažby. Před pár lety je začaly doplňovat speciální...

Moderní koupelnu zdobí stěna obložená oblázky, majitelé ji vyrobili sami

Svépomocné zařizování interiéru nemusí skončit neúspěchem. I ve vlastní režii můžete vytvořit originální koupelnu,...

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...