Ze dvou bytů je jeden nádherný. Vypadá uklizeně a má i zimní zahradu

  1:00aktualizováno  1:00
Byt na sídlišti Neve Avivim v Tel Avivu od poloviny sedmdesátých let nedoznal žádné změny. Pro mladou rodinu byl pětipokojový byt lákadlem. Když se přičetla dobrá cena a možnost zvětšit jej o dalších pár metrů čtverečních odkupem sousedního ateliéru, nebyl důvod vyčkávat.

Byt na telavivském sídlišti z poloviny sedmdesátých let výrazně prokoukl. Od dob výstavby to byla jeho první modernizace. | foto: Studio Perri ID

Mladí manželé od první chvíle věděli, že bude nutná kompletní rekonstrukce. V bytě totiž neproběhla za více než čtyřicet let žádná modernizace. Majitelé si přizvali sesterské duo Moran a Liron Perriovy, které si záhy po dokončení studií založily v Tel Avivu vlastní architektonické a interiérové studio a během posledních sedmi let realizovaly desítky zejména rezidenčních projektů.

Fotogalerie

Do bytu o rozloze 135 metrů čtverečních, vnesly světlo a prostor. Zbouraly většinu příček a zbavily byt nepraktických komůrek. Tři ložnice zůstaly na svém místě, přibyly jen úložné prostory. Zbytečně komplikované půdorysy koupelen vystřídaly praktičtější a střídmější.

Největší proměnou prošla obytná část. Na místě bývalého ateliéru je prádelna a kuchyňský kout s jídelním pultem. Architektky do prostoru umístily i zimní zahradu s houpacím vajíčkem, která má alespoň trochu suplovat chybějící terasu.

V hlavním obytném prostoru je kromě sezení také formálnější jídelní kout a posuvnými stěnami a nábytkem oddělený vstup a herna. Prostor herny se může v následujících letech postupně proměňovat: pokud bude mít rodina více potomků, změní se v pracovnu rodičů, aby stávající uvolnila místo další dětské ložnici. Následně se může stát i komfortním pokojem, protože majitelé v těsné blízkosti ponechali i malou umývárnu.

Celý byt působí uklizeně a vzorně díky množství vestavěných úložných prostor, které dovolí schovat běžný denní nepořádek. Loni dokončený byt vybočuje z aktuálních trendů. Majitelé si vyvzdorovali jednoduchý a minimalistický styl, ačkoliv módní diktát nyní směřuje více k sytým odstínům a gejzírům barev.

Majitelé chtěli jednoduchý a minimalistický styl, ačkoliv módní diktát nyní...

Majitelé chtěli jednoduchý a minimalistický styl, ačkoliv módní diktát nyní směřuje více k sytým odstínům a gejzírům barev.

Sotva znatelné nuance šedé prostupují celým interiérem. Šedé jsou betonové omítky, keramická dlažba, samet sedaček, plastové skořepiny jídelních židlí, koberce, celá kuchyňská linka i plstěné a lněné textilní doplňky. Jemné interiéry chtějí majitelé dotvářet postupně podle vlastního vkusu a potřeb, šedý základ si zvolili jako výhodný neutrální podklad.

Znatelný skandinávský vliv dobře ilustrují zvolené značky vybavení. Sestry Perriovy nakupovaly u dánského výrobce Ferm Living a v izraelském obchodě United Seats, který kombinuje severský styl s retro náladou minulého století.  

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Další z rubriky

Začít s výchovou dětí ke vkusu k bydlení lze odmala

Domeček pro panenky se vždycky hodí...

Už posedmé si děti a jejich rodiče mohou vybrat zajímavé kousky do dětských pokojů, nábytek, hračky, bytové doplňky a...

Tři interiéry, které oceníte. Miniaturní byt i proměna starého domu

Rodinný dům Purista In. Interiéru dominuje dubové dřevo, třeba jako obklad...

Práci bratislavských ateliérů Archholiks charakterizuje nápadité řešení jednotlivých interiérů, jednoduchost a měkkost...

Nejdivočejší domy Česka. Podívejte se, jak dopadlo hlasování čtenářů

Divoké stavby v Česku

Někdo staví dům, aby se mu v něm dobře bydlelo. A pak jsou tací, kteří staví nebo renovují, aby náhodný kolemjdoucí při...

Najdete na iDNES.cz