Celá zadní stěna domu, která je v prostoru obývacího pokoje široká 3,6 metru,...

Celá zadní stěna domu, která je v prostoru obývacího pokoje široká 3,6 metru, získala prosklení. | foto: Brigid Arnottová

Z noční můry je nejlepší životní koupě. Dům zachránila poctivá přestavba

  • 9
Polovina dvojdomku v atraktivní lokalitě nedaleko sydneyských pláží se rodině zdála jako nejlepší životní koupě. Když v domě ale noví obyvatelé začali bydlet, zjistili, že pokud nechtějí, aby se jim z domu stala noční můra, musejí jednat. I přes své skromné nároky se pustili do úprav a rozšíření.

Když si mladý australský pár s dětmi na sklonku roku 2009 dům kupoval, nevěděl, že ho tak brzy začne přestavovat. Prvotní okouzlení z malého dvojdomku nedaleko pláže rychle vyprchalo.

Dům leží v zástavbě z poloviny padesátých let minulého století, nedaleko pláží na severním předměstí Sydney, i přes vynikající klimatické podmínky a jižní orientaci se se v něm ale bydlení příliš neosvědčilo. Stavba byla uvnitř tmavá, studená a nevlídná.

Dům pro mladou rodinu

Navíc přesto, že původní dispozice a velikost se zdála majitelům praktická a dostačující, během pár týdnů zjistili, že potřebují více soukromí a pohodlí.

Manželé se proto rozhodli pro úspornou, ale poctivou přestavbu. "Nikdy se odsud nechceme stěhovat," svěřil se majitel australskému tištěnému magazínu Houses. "Chtěli jsme najít řešení, které nám s drobnými přestavbami bude sloužit i v dobách, kdy už děti odrostou."

K plánování přizvali sydneyské studio architekta Davida Boyla, který v podobné lokalitě sám bydlí a pracuje. Rok trvalo vytvoření projektové dokumentace a plánování, pouhých pět měsíců samotná stavba.

Boyl rozšířil obytnou plochu domku na dvousetmetrovém pozemku na celkovou plochu 137 metrů čtverečních. Na zadní část domu přistavěl patro, do kterého umístil další dva pokoje.

Jeden slouží jako rodičovská ložnice s šatnou a sociálním zázemím, druhý jako pokoj pro hosty. Přízemí směrem do zahrady jen nepatrně prodloužil, aby rodinu neochudil o již tak malou plochu zeleně.

Boyl rozšířil obytnou plochu domku na dvousetmetrovém pozemku na celkovou plochu 137 metrů čtverečních.

Vstupní trakt domu směrem z ulice zůstal beze změny, v hlavní obytné zóně přibyla okna. Celá zadní stěna domu, která je v prostoru obývacího pokoje široká 3,6 metru, získala prosklení. Na vzdušnosti prostoru se také podílí otevřená schodištní galerie, kde Boyl ponechal volný prostor v celé světlé výšce domu. Další světlo tak proudí do prostoru kuchyně i střešními okny.

Dalším přáním majitelů byly také dobře propracované úložné prostory, které jsou v malém domě nezbytné. Našlo se místo na praktickou spížku, do které vedou dveře přímo z kuchyně, i na šatny a samostatnou prádelnu.

Dům ležící na plážích Freshwater přestavělo sydneyské studio architekta Davida Boyla.

Interiéry domu jsou zařízeny střídmě a na jejich zařizování se podílela sama rodina. Okenní rámy a vybraný nábytek jsou zhotovené ze dřeva jalovce virginského, podlahy jsou z broušeného betonu. V obytné části je zakázkový dřevěný nábytek.

Boyl domu připsal jako hlavní motiv tvar trojúhelníku, který se opakuje nejen ve tvaru přístavby střechy, ale také ve tvaru hlavního nosného sloupu. Najdeme ho pak i v liniích na míru vyrobených polic a kuchyňské lavice.

Bílou barvu doplňují pouze barevné akcenty svítidel a textilií. Ikonické lustry s gumovými stínidly pocházejí od firmy Muuto, vlněné koberce jsou od australské firmy Cavalier Bremworth. Dům zdobí obrazy Davida Bromleyho a reprodukce tisků Henryho Mattise.

, pro iDNES.cz