Dálniční známka 2006 platí, ujišťuje právník

  9:38aktualizováno  9:38
Platnost dálničních známek na rok 2006 byla o měsíc zkrácena, strašilo ministerstvo dopravy řidiče. Většina z nich si proto raději koupila známku novou. Expert na silniční právo Tomáš Beran tvrdí, že názor ministerstva nemá oporu v zákoně. "Případný soud by řidič vyhrál," říká.

Dálniční známka 2006 | foto: Policie ČR

Ministerstvo dopravy oznamovalo s dvouměsíčním předstihem, že nálepky na rok 2006 platí pouze do konce prosince a ne do konce ledna 2007, jak je na nich uvedeno. Kdo chce vyjet v lednu na dálnici, musí si nový kupon pořídit o měsíc dříve, radilo řidičům.

Zkrácení platnosti dálniční známky zákonodárci podle výkladu ministerstva dopravy odsouhlasili v novele silničního zákona č. 13/1997 Sb, která zavádí elektronické mýtné na českých dálnicích. Zákon vstoupil v platnost k 1.1. 2007.

Tomáš Beran z pojišťovny právní ochrany DAS ovšem namítá: "Náš právní řád nesmí být retroaktivní, dálniční známka zakoupená před změnou zákona je tedy platná."

Na dálniční známce je viditelně vyznačena platnost do 31.1.2007. Její platnost nemůže změnit později vydaným zákonem ani ministerstvo, tvrdí právník.

"Zákon má ošetřit to, aby nekolidovala platnost dálniční známky a povinnost platit mýtné," říká Tomáš Beran. "Ministerstvo dopravy v tomto případě jedná z pozice síly, hřeší na to, že nikdo nebude mít nervy se soudit." Soudní cesta by podle něj byla během na dlouhou trať.

"Podle mého mínění a názoru i dalších renomovaných právníků, by takto postižený řidič případný soud vyhrál. Je ovšem pravděpodobné, že nižší instance by rozhodování o tomto problému nechala na ústavním soudu, ale to je při započtení všech odvolání a podání otázka přibližně pěti let," uzavírá Beran.

Chybu podle něj udělali zákonodárci. "Samozřejmě je to zajímavější pro státní rozpočet," naráží na to, že policie šoféry s "neplatnou" známkou trestá pokutou.

Ministerstvo dopravy na dotaz, zda ve svém výkladu zákona nepochybilo, zareagovalo zasláním staré tiskové zprávy z počátku listopadu, v níž oznamuje zkrácení platnosti dálničních známek.

Většina řidičů se asi soudit nebude a známku si raději koupí. Budou přitom doufat, že se jim jí podaří odlepit od podkladu. - ČTĚTE ZDE

Tučná pokuta hrozí také za starou známku neodstraněnou ze skla vozu. A pozor! Policisté mohou neplatné kupóny kontrolovat nejen na dálnicích, ale i na ostatních silnicích. Až stotisícový trest hrozí i tomu, kdo nechá známku na rok 2006 nalepenou na okně plechového miláčka, který je zaparkovaný před domem. VÍCE...

Pokud vám budou policisté chtít uložit pokutu za jízdu s dálniční známkou na rok 2006 v průběhu ledna 2007, můžete odmítnout pokutu zaplatit a nechat postoupit celou záležitost do správního řízení.

O oprávněnosti udělení pokuty bude s největší pravděpodobností rozhodovat soud. Právník upozorňuje, že případný soud pravděpodobně vyhrajete, půjde ale o "běh na dlouhou trať".

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

Další z rubriky

Na červenou se na přejezd nejezdí. Závory jdou v nouzi prorazit

Závory u přejezdu ve středočeském Pavlově ovládá...

Osobní auto má i s posádkou hmotnost obvykle od 1 500 kilogramů do dvou a půl tuny. Obyčejná malá lokálka má desetkrát...

Pokutu z ciziny nevyhazujte. Když nezaplatíte, může vás to vyjít draho

Ilustrační snímek

Přišla vám výzva k zaplacení pokuty za přestupek v Rakousku? Exekuce vám nejspíš nehrozí, ale mohlo by se stát, že při...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Najdete na iDNES.cz