Spotřeba piva ve Vietnamu v posledních letech prudce stoupala. (7. prosince 2014) | foto: Profimedia.cz

Vietnamský pivní boom narazil, vláda vyhlásila nulovou toleranci

  • 40
Vietnamská vláda vyhlásila nulovou toleranci alkoholu za volantem. Reaguje tak na rostoucí počet dopravních nehod. Podle listu The Guardian to může znamenat konec pivního boomu, který z Vietnamců v posledních letech udělal největší konzumenty pěnivého moku v Asii.

Průměrný Čech oslavy vietnamského Nového roku zaregistruje až ve chvíli, kdy zjistí, že jeho oblíbená večerka má zavřeno. Tết je asi nejvýznamnějším svátkem v jejich kalendáři. Vietnamci proto na přelomu ledna a února zavřou krám, sbalí kufry a odcestují do své vlasti, aby strávili pár týdnů po návštěvách příbuzných a známých.

Také pouliční hospody v Hanoji byly koncem ledna v minulých letech nacpány k prasknutí. Vietnamští muži zde nad tupláky pěnivého moku zapíjeli příchod nového lunárního roku. Letos jsou ale hospody poloprázdné, píše The Guardian.

Důvodem jsou přísné pokuty, které od minulého týdne hrozí řidičům pod vlivem. Podle agentury Bloomberg se prodeje piva propadly nejméně o 25 procent. Zoufalí hospodští bádají, jak si udržet zákazníky: nabízejí jim odvoz domů nebo bezplatné parkování jejich vozu přes noc. Na internetu je poptávka po „detoxikačních tabletách“.

Maximální pokuta pro řidiče osobního auta se zdvojnásobila na osm milionů dongů (asi 7 800 korun), což pro mnohé Vietnamce představuje dvouměsíční příjem. Navíc mohou na dva roky přijít o řidičský průkaz. Nulová tolerance se vztahuje i na cyklisty, kterým hrozí pokuta v přepočtu 570 korun.

„Jestli to takto půjde dál...“

List The Guardian poznamenává, že Vietnam se v posledních dekádách stal asijskou pivní velmocí. Průměrná spotřeba piva na hlavu dosahovala 42 litrů piva ročně, což je více než v Číně či Itálii. Profitovaly z toho i české pivovary. Do Vietnamu vyváží Budvar, Staropramen, Zubr, Krušovice či Lobkowicz.

Rostoucí obliba pěnivého moku se ale podepsala na zdraví Vietnamců a rostoucí statistice dopravních nehod. Podle Světové zdravotnické organizace přispěl alkohol k úmrtí až 79 000 lidí ročně. 

Komunistická vláda se proto nyní rozhodla jednat a zavedla nulovou toleranci. Kromě toho se rozhodla omezit reklamu na alkohol. Od nynějška se nesmí objevit v televizi mezi šestou a devátou hodinou večer a musí obsahovat varování lékařů.

Hospodští si stýskají, že nová pravidla budou mít na jejich byznys devastující účinky. „Nová regulace je příšerná. Znatelně nám poklesl počet zákazníků, asi o osmdesát procent,“ poznamenala pro agenturu AFP majitelka hanojského baru Nguyen Thi Hanh. „Jestli to takto půjde dál, tak se déle než dva měsíce neudržíme.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Vietnam, Hanoj

Video