Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce

Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce | foto: AP

V Mekce rostou největší hodiny světa. Přeřídí si muslimové čas?

  • 101
Už 126 let začíná každý nový den v londýnském Greenwichi. Miliarda a půl muslimů by ale teď mohla přeřídit hodinky podle největší hodinové věže na světě, která roste v saúdskoarabské Mekce. Hodiny by měly začít tikat už v prvním týdnu postního měsíce ramadánu, který právě začíná.

Obří hodiny budou ozdobou komplexu hotelů, nákupních center a konferenčních sálů, který vyrůstá hned vedle Velké mešity, kam každý rok míří miliony muslimů z celého světa na svatou pouť hadždž. Celý komplex by měl být hotový příští rok.

NEJVĚTŠÍ BUDOVY SVĚTA

Největší budovou světa je dubajský věžák Burdž Chlalífa, který měří 828 metrů. Hodinová věž ale překoná dosavadní druhý největší mrakodrap světa Tchajpejský Taipei 101, který měří 509 metrů.

Obří ciferník, který má průměr 46 metrů, míří na všechny světové strany a na nejposvátnější místo muslimů shlíží z výšky 400 metrů. Celá věž se zlatým půlměsícem na vrcholu by měla dosahovat až do výše 600 metrů, což by z ní rázem udělalo druhou nejvyšší stavbu světa.

Jen na ciferníku, který připomíná londýnský Big Ben, jen je šestkrát větší, pracovalo 250 dělníků. Pod hodinami se skví nápis "Ve jménu Alláha", jenž v noci osvětlí dva miliony diod. Pětkrát denně se na věži rozzáří 21 tisíc světel, která budou až z třicetikilometrové dálky svolávat k modlitbě.

Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce

Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce

"Stavba největších hodin světa na nejčistším místě světa je pro muslimy splněný sen," pochvaloval si obyvatel Mekky Atíf Felmban.

Věž může řídit světový čas, tvrdí muslimové

Obyvatelé posvátné Mekky ale od stavby čekají ještě víc. "My v Mekce doufáme, že budeme centrální časovou zónou a ne jen městem, kde jsou krásné hodiny na dívání," podotkl obyvatel Mekky Hani al-Vadžíh. Stručně tak shrnul to, o co usilují islámští učenci už dlouho.

Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce

Model hodinové věže, která roste u Velké mešity v Mekce

RAMADÁN

Ve většině muslimských zemí začal postní měsíc ramadán. Věřící za denního světla nebudou jíst, pít alkohol, kouřit a ani se oddávat požitkům. Půst přeruší až se západem slunce. O zahájení ramadánu rozhodli muslimští duchovní, jelikož spatřili na úterním nočním nebi srpek nového měsíce.

Postní měsíc začal nejen v kolébce islámu Saúdské Arábii, ale také v Bahrajnu, Egyptě, Jordánsku, Libanonu, Kataru, Sýrii, Libyi, Spojených arabských emirátech, Jemenu a na palestinských územích. V Iráku už se postí tamní menšinoví sunnité, tamní šíité stejně jako v vyznavači šíitské větve islámu v jiných zemích začnou ramadán slavit ve čtvrtek. Až ve čtvrtek ramadán začne i ve většinově sunnitském Ománu.

autor: ČTK

Rádi by nahradili centrální čas na nultém poledníku, takzvaný Greenwich Mean Time (GMT), který byl zaveden v roce 1884, novým časem Mekka Mean Time. To by znamenalo, že si celá planeta posune hodinky o tři hodiny dopředu.

Vědecké argumenty pro to, že Mekka leží na opravdovém nultém poledníku, prezentovali muslimští klerici a učenci před dvěma lety na konferenci v Doha. Své názory opírají o to, že je Mekka středem světa a leží na rozdíl od Londýna v nulové magnetické zóně.

Saúdové ale chtějí všechny poutníky ohromit i vybavením sedmihvězdičkového komplexu. Na balkon na vrcholu věže návštěvníky vyveze vyhlídkový výtah. Po cestě minou čtyřpatrovou astronomickou observatoř a islámské muzeum.

Komplex celkově pojme 65 tisíc lidí. Je v něm tři tisíce hotelových pokojů a gigantické konferenční a modlitební místnosti. Kromě hodinové věže je tu ještě šest dalších věží, které mají mezi 42 až 48 patry.

Podlahy zabírají celkově 1,5 milionu metrů čtverečních, což z komplexu dělá největší budovu světa. Do teď držel prvenství třetí terminál Mezinárodního letiště v Dubaji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video