Kábul se opět baví sázkami na zvířecí zápasy, bojují i koroptve

  10:56aktualizováno  10:56
Zvířecí zápasy byly vždy oblíbenou zábavou Afghánců. Muži sázejí na bojující psy i kohouty. Nezvyklými šampiony jsou ale i koroptve, ty nejdražší mohou stát až několik tisíc dolarů. Afghánci si zvířecí rvačky užívají i proto, že za vlády islamistického hnutí Taliban byly zakázané.

Koroptví zápasy v parku v afghánském Kábulu (5. července 2013) | foto: Profimedia.cz

Muhammad kráčí alejí k parku na severu afghánské metropole a nese velkou proutěnou klec zakrytou modrou látkou. Jde s ním jeho syn, aby se pobavil i přiučil. Muhammad má v kleci koroptev určenou pro zápasy.

"Koupil jsem ji na jihu Afghánistánu, jižně od Kandaháru," říká čtyřiadvacetiletý muž agentuře AFP. Odkrývá přehoz a pyšně ukazuje opeřence s malým červeným špičatým zobákem, bílým hrdlem a peřím popelavě šedé barvy, na bocích s bílými a černými proužky.

Fotogalerie

Tento výstavní kus ho stál 500 dolarů (asi 9750 českých korun). Na Afghánistán, kde se průměrný příjem pohybuje kolem 570 dolarů (asi 11.120 korun), to není málo. Muhammad koroptev střeží jako oko v hlavě, neboť zvíře mu může vydělat až několik set dolarů. "Jednou vyhrávám, podruhé prohrávám, jak kdy. Pečuji o ni a miluji ji dokonce víc než svého syna," říká žertem.

To už je zpovzdálí slyšet ze skupiny zhruba stovky mužů křik. Zápasy začínají. Uprostřed malého zápasiště proti sobě stanuly dvě koroptve. Kolem nich prožívají diváci nejvyšší vzrušení: jedni křičí, gestikulují a povzbuzují ptáky, jiní už na ně začínají sázet. Jeden muž kropí vodou improvizovanou arénu, aby ji ochladil.

Souboj může trvat deset minut i dvě hodiny

Ptáci trpí stresem a vyčerpávajícím vedrem. Boj má už začít, ale nic se neděje. Přes úsilí jejich majitelů, kteří se snaží poštvat jednu koroptev proti druhé, se ptáci zcela ignorují. První kolo končí, aniž se koroptve střetly. Obě jsou opět zavřeny do klecí.  "Na tom není nic zvláštního. Jsou to velmi dobří ptáci. Souboj může trvat deset minut až dvě hodiny," říká mohutný padesátník Habíbulláh.

Druhé kolo začíná ve vyšším rytmu. Jedna koroptev sevřela zobákem krk své soupeřky a snaží se ji znehybnět, ale soupeřce se podařilo vyprostit se. Obě se znovu vracejí do klece. Kola následují jedno za druhým a ptáci pokrytí bahnem ztrácejí peří. To už jsou více nervózní. A také agresivnější. Výše sázek roste.

"Ze začátku jsme byli na 200 dolarech, teď jsme na 800. Zápas bude pokračovat, dokud jedna z koroptví nepadne vyčerpáním," vysvětluje Habíbulláh a ujišťuje, že k uhynutí ptáků dochází jen výjimečně. Po více než hodině odmítá jedna z koroptví dále bojovat a vítěz je jasný.

Pokud si chcete "bojovnou" koroptev koupit, musíte navštívit specializovaný trh s ptáky v úzké uličce starého města, kde je slyšet křik ptáků všeho druhu. V Sibghatulláhově maličkém obchůdku jsou klece postaveny na starých dřevěných prknech. Prodavač je znalcem bojových koroptvích: aby měl pták sílu a vytrvalost, je třeba ho krmit chlebem z čočky, mandlemi, pistáciemi a šafránem.

Zde se koroptev prodává až za několik tisíc dolarů. "Dříve ptáci pocházeli z (provincie) Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu. Dnes jsou však dobří zápasníci z Kvéty," metropole nestabilní pákistánské provincie Balúčistán, říká prodavač.

Proti jsou lidé ze ZOO, vláda má jiné starosti

Avšak tyto ptačí zápasy, obchod se zvířaty a krutost, která je s tím nevyhnutelně spojena, nejsou všem po chuti. "Odsuzujeme takové zápasy," prohlašuje ředitel kábulské zoologické zahrady Azíz Gul Sakíb. "Snažili jsme se to zarazit, ale zápasy ptáků nebo psů, které můžete vidět především na venkově, jsou stále častější," dodává.

Úřady v Afghánistánu zmítaném nepokoji mají jiné starosti a navíc jde o tradici hluboce zakořeněnou v afghánské kultuře. V kábulském parku zavládl klid. Muži kolem arény diskutují, pokuřují cigarety nebo hašiš, pojídají maso pečené na rožni a poslouchají zpěv koroptví. Horečka opadla - tedy až do příštího zápasu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Němci zavřeli web s dětským pornem. Zatčený chtěl své dítě nabídnout jiným

Ilustrační snímek

Německá policie v temných hlubinách internetu odhalila masově navštěvovanou stránku s dětskou pornografií. Vyhledávaly...

Zadržte íránský tanker a zabavte ropu, nařídil americký federální soud

Britové u Gibraltaru zadrželi íránský supertanker Grace 1. (4. července 2019)

Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá odplout z Gibraltaru,...

Jedna jachta a šest letenek. Plavba Grety přes Atlantik ekologická nebude

Aktivistka Greta Thunbergová míří na konferenci do USA, kvůli emisím pluje na...

Kapitán jachty vezoucí do New Yorku ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou se do Evropy vrátí letecky. Tento způsob...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz