Pavouk dorůstající velikosti dvou centimetrů patří mezi největší ve střední Evropě.

Pavouk dorůstající velikosti dvou centimetrů patří mezi největší ve střední Evropě. | foto: Jan Korba

V Česku objevili pavouka, jehož mláďata sežerou vlastní matku

  • 45
Dorůstá délky dvou centimetrů, patří mezi největší a nejjedovatější pavouky ve střední Evropě a dosud unikal očím vědců, protože žije v podzemních norách. Takový je stepník moravský, nový objev českých vědců. Přitom se soudilo, že v dobře zmapovaném Česku už se neznámý pavouk neobjeví.

Nový druh jedovatého pavouka objevil na jižní Moravě Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze. Živočich je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě a jeho kousnutí může způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy, popsal ho objevitel.

Pavouk nesoucí jméno Eresus moravicus, tedy stepník moravský, už má své místo ve Světovém katalogu pavouků. Přestože dorůstá délky dvou centimetrů, dlouho unikal pozornosti vědců, protože žije v podzemních norách.

"Nalézt jej lze v rezervacích chránících zbytky panonských stepí," upřesnil Řezáč. Stepníka objevil například na Pálavě u Mikulova, v oblasti Bzeneckých písků nebo na kopci Květnice u Tišnova, který je nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu.

Stepníka moravského objevil Řezáč náhodou. Původně znala věda pouze jediný druh středoevropského stepníka - rudého. Němečtí vědci ale v devadesátých letech zjistili, že existuje i stepník černonohý. Řezáč se jej před osmi lety pokusil nalézt v Čechách a na Moravě.

V muzejních expozicích ale narazil na stepníky uložené v lihu, kteří neodpovídali ani jednomu z popsaných druhů. "Odlišnost je jasně patrná, když pavouky položíme vedle sebe," vysvětlil vědec.

Nález nového druhu pavouka je ve střední Evropě jedinečný. Drtivá většina byla popsána již v polovině 18. století. Nový druh pavouka byl objeven naposledy v sedmdesátých letech. Od té doby žili mnozí odborníci v domnění, že v této oblasti na ně již další překvapení na území Čech a Moravy nemůže čekat.

Samci stepníka se vyznačují výstražným černočerveným zbarvením připomínajícím berušku. Výrazně větší samice jsou oranžovočerné. Stepník moravský je pozoruhodný i svým způsobem života: první potravou mláďat se stává jejich vlastní matka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video