Svědci natočili přestřelku v německém Halle (9.10.2019)

Svědci natočili přestřelku v německém Halle (9.10.2019) | foto: Reuters

Stud a hanba. Německo po útoku v Halle vášnivě debatuje o antisemitismu

  • 262
Německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová potvrdila, že útok v německém městě Halle byl pravicově extremistickým teroristickým činem. Podle kancléřky Angely Merkelové nemá antisemitismus v Německu žádné místo. Někteří němečtí politici obviňují protiuprchlickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), že svojí rétorikou přispívá k růstu antisemitismu v zemi.

„Jako miliony lidí v Německu jsem šokována a sklíčena zločinem, který byl ve středu spáchán v Halle,“ řekla Merkelová. „Jsme šťastní za každou synagogu, každou židovskou komunitu a všechny židy v naší zemi,“ dodala s tím, že zástupci státu musí zakročit proti nenávisti a násilnostem zaměřeným proti lidem.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Německo k solidaritě s židovskými obyvateli. „Dnešek je dnem studu a hanby,“ uvedl Steinmeier, podle něhož musí Německo převzít odpovědnost za židovskou komunitu.

Německý neonacista zabíjel na svátek židů u synagogy. Střelbu si natáčel

Někteří němečtí politici, včetně bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), viní z podílu na vzestupu antisemitismu v zemi AfD. Svou rétorikou podle nich politici tohoto protestního a protiimigračního uskupení napomáhají šíření nenávisti k Židům. 

AfD podobná tvrzení jasně odmítla. Šéfka jejích poslanců Alice Weidelová uvedla, že lidé, kteří odporný zločin zneužívají k hanobení politické konkurence, rozdělují společnost a oslabují její demokratický základ. Samotný útok AfD odsoudila jako „monstrózní zločin“.

Předseda Ústřední židovské rady Josef Schuster zkritizoval německé policejní autority, že neposkytly synagoze dostatečnou ochranu během oslavy Jom Kipuru, nejsvětějšího dne židovského kalendáře. 

Minuty hrůzy. Židé v synagoze v Halle čekali, zda k nim neonacista pronikne

„Pokud by policie stála před synagogou, pak by tento muž byl odzbrojen před tím, než by mohl zaútočit na další lidi,“ řekl Schuster rádiu Deutschlandfunk. 

Podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka chtěl střelec z Halle spáchat masakr, když se rozhodl zaútočit na synagogu. Šlo podle něj o teror. V autě střelce se našly čtyři kilogramy výbušnin. Ještě dnes soud rozhodne, zda na něj uvalí vazbu.

Manifest nenávisti

Na internetu se objevil manifest, který zřejmě napsal pachatel útoku v Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce nepřátel bílých - hlavně židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V „manifestu“ složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. „Manifest“ obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil střelec v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na helmě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Podle platformy zhruba 35minutové video zhlédlo kolem 2 200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník neúspěšně snaží dostat do synagogy v Halle, kde v tu dobu bylo přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Pachatel, který opakovaně nadává na židy a „arabáče“, podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník.

Svou druhou oběť, kterou se stal muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník poté střílel i na další lidi. Některým z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Popírač holocaustu chtěl oslovit široké publikum

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil.

Antisemitismus v Evropě je neúnosný, mladí židé chtějí houfně emigrovat

Deník Bild označil Ballieta za neonacistu, který na úvod videa z útoku popřel holocaust. Podle listu svůj „manifest“ napsal v angličtině, aby snáze oslovil i mimoněmecké publikum. Text prý nese název The plan (Plán). 

Balliet v něm uvažuje o nejlepším způsobu masakru v synagoze, zmiňuje ale i možnost útoku na mešitu nebo objekt levicového hnutí Antifa. Používá nenávistný výraz krajní pravice „sionisty okupovaná vláda“. Dokument končí výzvou k masovému vraždění židů. 

Bild se proto domnívá, že střelba na kolemjdoucí byla náhražkou za nezdařený záměr zabíjet židy. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: útočník

Video