Arkansaský senátor Tom Cotton (1. července 2020)

Arkansaský senátor Tom Cotton (1. července 2020) | foto: Profimedia.cz

Otroctví bylo nutné zlo, postavilo USA, řekl senátor a sklidil kritiku

  • 676
Republikánský senátor z Arkansasu Tom Cotton o víkendu označil otroctví milionů Afroameričanů za nutné zlo, které vedlo k vybudování unie. Senátor a adept na prezidentského kandidáta v roce 2024 svým tvrzením okamžitě vzbudil vlnu bouřlivé kritiky. Cotton se navíc snaží prosadit novou legislativu, která by zamezila financování projektu zaměřeného na výuku historie otroctví.

Tom Cotton, kterého mnoho expertů považuje za možného kandidáta v boji o Bílý dům v roce 2024, slova pronesl v sobotu v rozhovoru pro list Arkansas Democrat-Gazette. Senátor se totiž snaží prosadit svou novou legislativu, jejímž cílem je zakázat používání federálních fondů na výuku Projektu 1619.

Tato iniciativa listu The New York Times chce změnit pohled na historii roku 1619 a na připlutí prvních otrokářských lodí na americké pobřeží. „Cílem tohoto fakticky a historicky chybného projektu je, že Amerika je až do hloubi duše systémově rasistickou zemí, která je nenapravitelná,“ prohlásil Cotton.

„Takovou perspektivu odmítám. Amerika je velká a vznešená země založená na tvrzení, že všichni lidé jsou si rovnocenní. Vždy jsme se snažili tento slib dodržet a žádná jiná země nikdy neudělala více, aby toho dosáhla,“ dodal.

Podle Cottona je zapotřebí studovat historii otroctví a jeho roli na vývoj USA. „Jak řekli otcové zakladatelé, bylo to nutné zlo, na kterém byla unie vybudována. Ale unie byla postavena tak, aby otroctví ukončila,“ uvedl Cotton.

Jeho stanovisko však ostře odsoudila Nikole Hannah-Jonesová, která za úvodní komentář k Projektu 1619 získala tento rok Pulitzerovu cenu.

„Pokud dědičné, generační, trvalé, rasové otroctví, kde bylo legální znásilňování, mučení a prodávání lidí za účelem zisku, bylo, jak říká Tom Cotton, nezbytným zlem, je těžké si představit, co nelze ospravedlnit, pokud je to prostředek k dosažení cíle,“ napsala na Twitteru Hannah-Jonesová.

„Představte si, že černošským dětem řeknete, že nákup, znásilňování, mučení a prodej jejich předků pro zisk byly jen nezbytným zlem pro vytvoření té nejušlechtilejší země, jakou svět kdy viděl,“ dodala novinářka. 

„Další lži, které ukázaly podstatu Projektu 1619,“ reagoval na její slova Cotton.

Berkeley chce reformu policie, řidiče mají kontrolovat neozbrojení civilisté

„Popisování názorů zakladatelů a toho, jak dostali otroctví na cestu k zániku, což je bod, na nějž často poukazoval Abraham Lincoln, nepodporuje ani neodůvodňuje otroctví. Není divu, že si Projekt 1619 nedokáže zjistit správná fakta,“ dodal.

The New York Times se do problému kvůli Cottonovi nedostal poprvé. V červnu se list musel omluvit po otištění Cottonova textu, v němž senátor vybízel k vyslání vojáků proti lidem demonstrujícím proti policejní brutalitě po květnové smrti černocha George Floyda, kterého zabil bělošský policista Derek Chauvin.

Cotton demonstrace ostře odsoudil a popsal jako „orgie násilí“, proti kterému je zapotřebí zakročit. Podpořil tak hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Více než osm set zaměstnanců listu posléze podepsalo dopis, že Cottonův text neobsahoval správní informace a distancují se od něj.

23. června 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video