Demilitarizovaná zóna mezi Severní a Jižní Koreou (dole) ve vesnici Panmunjom na společné hranici. | foto: AP

Americký občan bez povolení překročil hranci do KLDR, byl zatčen

  • 16
Americký občan překročil silně opevněnou hranici z Jižní do Severní Koreje. Oznámilo to v úterý americké velení OSN, které dohlíží na oblast. Američan byl na severokorejské straně patrně zatčen.

O události píše agentura AP. Velitelství OSN, které dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma státy na Korejském poloostrově, na Twitteru uvedlo, že americký občan vstoupil za hranice Severní Koreje u vesnice Panmunjom bez povolení.

Američan propuštěný z KLDR zemřel, Jižní Korea vyzývá k vrácení občanů

List Tonga ilbo s odvoláním na jihokorejskou armádu uvedl, že se jednalo o amerického vojáka.

Velitelství OSN napsalo, že Američan přešel hranici při organizované prohlídce demilitarizovaného pásma. „Spolupracujeme se severokorejskou armádou na vyřešení tohoto incidentu,“ dodalo Velitelství OSN.

Kim Čong-un (vpravo) a Donald Trump v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. (30. června 2019)

Vesnice Panmunjom byla vytvořena na sklonku Korejské války, na demilitarizovanou oblast dohlíží společně velení OSN a Severní Korea.

Na místě se konají jednání mezi oběma zeměmi, v roce 2019 se zde například potkali vůdci KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

Americký voják v roce 1965 zběhl do KLDR

V roce 1965 americký voják Charles Jenkins do komunistické země zběhl. Tehdy přešel přes demilitarizovanou zónu, která odděluje Severní Koreu od Jižní Koreje.

Své zběhnutí zdůvodnil tím, že se bál přeložení do Vietnamu, kde v té době do války vstoupily Spojené státy. Také tvrdil, že předpokládal, že v KLDR bude moci jednou požádat o azyl v Sovětském svazu, přes který by se nakonec vrátil do USA.

Jenkins ale azyl od Moskvy nikdy nezískal a v totalitní zemi vyučoval angličtinu. Účinkoval také v několika severokorejských propagandistických filmech, kde zastával role západních padouchů. O životě v KLDR vypověděl, že ho věznitelé často bili a prováděli na něm brutální lékařské zákroky, kdy mu například bez umrtvení vyřízli vojenské tetování.

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

V roce 1980 ho Severokorejci přinutili oženit se s unesenou Japonkou Sogaovou, která byla do KLDR zavlečena k výcviku špionů. V roce 2002 umožnil Pchjongjang Sogaové odejít do Japonska, kam o dva roky později mohl odcestovat i Jenkins.

Po příchodu do Japonska se Jenkins vydal americké justici. Americký vojenský soud ho poslal za dezerci na 30 dní do vězení, byl rovněž degradován. Trest, který si odpykal na americké námořní základně v japonské Jokosuce, mu byl nakonec za vzorné chování zkrácen na 25 dní.

Jenkins byl jedním ze čtyř amerických vojáků, kteří v 60. letech utekli do KLDR, jako jediný ale mohl zemi nakonec opustit. Jenkins zemřel v roce 2017 ve věku 77 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video