"Naše speciální síly osvobodily kramatorské letiště od teroristů," uvedl Turčynov před poslanci parlamentu. "Jsem přesvědčen, že brzy žádní teroristé v Doněcké oblasti nebudou, ale ocitnou se na lavici obžalovaných," dodal.
"Skutečně nás vytlačili z letiště, ale město zůstává pod naší kontrolou. Nikoho sem nepustíme," řekl agentuře Interfax nejmenovaný mluvčí místní milice. Ta prý v přestřelce zaznamenala jednoho zraněného. Kolik zraněných či dokonce padlých skutečně je, není zatím jasné. Moskva však vyjádřila znepokojení nad situací.
Krize na UkrajiněON-LINE: Události na východě Ukrajiny podrobně NEPOKOJE: Separatisté v Slavjansku obsadili letiště VODA: Kyjev utáhl kohoutky, stěžuje si Krym HROZBA: Rusko chce zastavit dodávky plynu na Ukrajinu SPOR O PLYN: Cizí dopisy se nečtou, vynadal Putin USA MÉDIA: Muž vystupoval jako odpůrce i stoupenec Ruska ANALÝZA: Čtyři scénáře ruského postupu na Ukrajině PUTINOVI NEJBLIŽŠÍ: Kolegové z KGB a kamarádi z dači ODPOSLECHY: Rusové plány dokázali utajit KLIČKO & SPOL.: Kdo se chopil moci v Kyjevě |
"Zprávy, které se k nám dostávají, nás hluboce znepokojují. Podle všeho události nabírají ten nejhorší možný směr," prohlásil Konstantin Dolgov z ruského ministerstva zahraničí.
V samém Kramatorsku podle zpravodaje rozhlasové stanice Echo Moskvy panuje klid, ukrajinští vojáci se zatím do města proniknout nepokusili.
Bitva o letiště u města Kramatorsk na východě Ukrajiny se rozpoutala v úterý kolem poledne. Televizní stanice Espreso informovala, že na letištní terminál zaútočili neznámí ozbrojenci, kteří začali střílet na přistávající letadlo. Jiný letoun pak ostřeloval pozice proruských útočníků.
Pár hodin poté, co ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že zahájí "zvláštní operaci" proti ozbrojencům, úřadující prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že se ukrajinským jednotkám podařilo letiště znovu dobýt.
Ponomarjov: Vojska jsou všude kolem
V úterý odpoledne se také vyostřila situace ve stotisícovém Slavjansku, kde radikálové od minulého týdne okupují několik správních budov. Město podle místních médií obklíčily jednotky ukrajinské armády, separatisté v obavě z útoku posilují své pozice a zpevňují barikády na přístupech k centru.
"Vojska jsou všude kolem. Prakticky všude je vidět obrněná technika, tanky, transportéry. Připravujeme se," vzkázal ruským novinářům vůdce slavjanských vzbouřenců Vjačeslav Ponomarjov. "Obránci města" se podle něj obávají, že armáda zaujme pozice na blízkém vrchu Karačun, odkud bude vést dělostřeleckou palbu na město.
Na východě Ukrajiny ráno začala protiteroristická operace, která bude probíhat "po etapách, odpovědně a vyváženě". Na schůzi ukrajinského parlamentu v Kyjevě to prohlásil předseda ukrajinského parlamentu, úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Akce byla podle něj zahájena na severu Doněcké oblasti s cílem ochránit obyvatelstvo a zastavit teror a zločinnost. Kyjev chce skoncovat se snahami separatistů "rozervat Ukrajinu na kusy" (více o akci zde)
Starostka: Ruští diverzanti ve městě
V Kramatorsku drží proruští vzbouřenci radnici a několik dalších administrativních objektů. Podle svědků ale v úterý dopoledne pod tlakem blížících se ukrajinských jednotek vzbouřenci sami vyklidili sídlo kramatorské policie, které obsadili v sobotu. Objekt je údajně znovu pod kontrolou policistů.
Starostka Slavjanska města Nelja Štepová novinářům oznámila, že ve městě se pohybují "ruští diverzanti", kteří do Doněcké oblasti dorazili z okupovaného Krymu. Jejich jednotka údajně obsadila část radnice a drží rukojmí. Jde prý o muže v maskovacích uniformách bez označení. "Ani se netají tím, že přišli z Krymu a z Ruska," řekla starostka listu Ukrajinska pravda.
Na oděských plážích se poprvé od konce druhé světové války objevily protitankové zátarasy, oznámila dnes ruská média z černomořského přístavu. Ženisté ukrajinské armády na pobřeží rozmístili konstrukce ze svařených železničních kolejí a hloubí okopy, píší místní novináři.
Oděská správa ministerstva vnitra zároveň oznámila, že přijímá dobrovolníky do řad speciálních policejních oddílů, které mají hlídkovat v oděských ulicích. Podle ministerstva vnitra mají posílené patroly střežit klid i v ulicích Mykolajiva, Chersonu a Charkova.
V Doněcku vyjednávání s radikály okupujícími sídlo gubernátora nepřineslo žádné výsledky. Vzbouřenci trvají na referendu o budoucím správním uspořádání, které chtějí uspořádat 11. května, dva týdny před prezidentskými volbami. Místní úřady ale odmítají požadavek přijmout bez souhlasu z Kyjeva. Patová situace je i v Horlivce a dalších městech zasažených akcemi separatistů.
Ve městě Černihiv na severovýchodě Ukrajiny podle ruského ministerstva zahraničí v noci na dnešek skupina mladíků zaútočila na sídlo místního ruského konzulátu. Na budovu házeli kamení a dlažební kostky a na dveře připevnili "pomlouvačné letáky". Podle černihivského tisku jsou na nich vulgární vzkazy prezidentu Vladimiru Putinovi.
Před přivolanou policií útočníci uprchli. Ruské ministerstvo zahraničí v protestní nótě odsoudilo "protiruský extremismus" a vyzvalo ukrajinskou polici k vyšetření incidentu a potrestání viníků.
Ukrajina potřebuje naše zbraně, říká americký republikán McCain: