Ukrajinská armáda trénuje u Černobylu. Střílí do domů, Pripjať likviduje

  16:21aktualizováno  16:21
Ukrajinská armáda organizuje ve městě Pripjať v černobylské zóně vojenská cvičení, která mají vojáky připravit na tvrdé boje na donbaské frontě. Podle provozovatelů zájezdů na místo jaderné katastrofy ale Národní garda střílí všude možně a likviduje budovy. Někteří si dokonce přejí, aby se Pripjať dostala na seznam UNESCO.

Ukrajinci si připomněli 33 let od tragédie v Černobylu. (26. dubna 2019) | foto: Profimedia.cz

„Všechny pocházejí z vojenských výcvikových cvičení,“ poukazuje turistický průvodce na dírky po kulkách na zdi bývalé kavárny v ukrajinské Pripjati.

Podobné dírky jsou po celém opuštěném městě. Ačkoli si turisté podle průvodce často myslí, že jde o pozůstatek z osmdesátých let, podle stanice Deutsche Welle (DW) je má na svědomí současná ukrajinská armáda.

Fotogalerie

O vojenských trénincích, které se odehrávají nedaleko černobylské jaderné elektrárny, která se v roce 1986 stala dějištěm nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva, se toho příliš neví. 

„Budou znovu střílet. Město Pripjať armáda uzavřela bez předchozího upozornění. Turisté mají odepřený přístup, ačkoli už mají zaplacenou prohlídku,“ stěžoval si minulý rok na Facebooku Jaroslav Jemeljaněnko, který je majitelem cestovní kanceláře organizující zájezdy do Černobylu.

Ukrajinská Národní garda ani ukrajinské ministerstvo vnitra se na svých webových stránkách o žádných podobných cvičeních nezmiňují.

Státní společnost, která je zodpovědná za přístup turistů do zakázané zóny, ale před několika měsíci oznámila, že Pripjať bude poslední květnový den pro návštěvníky uzavřená. Podle DW tu toho dne pořádala Národní garda cvičení.

Ukrajinští vojáci trénují v Černobylu na Donbas

Přestože garda nechtěla sdělit datum svého posledního tréninku, místní úředník pod podmínkou anonymity potvrdil, že její příslušníci v Pripjati se svolením úřadů spravujících zakázanou zónu, příležitostně trénují. 

Podle něj se vojáci připravují na plán ministra vnitra Arsena Avakova, který chce znovu získat ztracenou kontrolu nad Donbasem. Ten už pět let okupují proruští separatisté. Avakov minulé léto představil projekt jako alternativu ke čtyři roky staré mírové dohodě z Minsku, která je podle něj „vyčerpaná“.

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Národní garda nyní uvedla, že vojáci v Pripjati dodržují bezpečností předpisy a jejich vybavení pokaždé projde kontrolou kvůli radioaktivní kontaminaci. 

Podle některých se však vojáci dopouštějí ve městě vandalství. Zaměstnanec Jemeljaněnkovi cestovní kanceláře Sergej Mirnyj zahájil na webových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského petici, která požaduje zařazení černobylské zóny na seznam světového dědictví UNESCO. 

Pro vojáky není v Pripjati bezpečno, hrozí kolaps domů

Podle Tarase Chmuta z nevládní organizace Ukrajinské vojenské centrum ale zakázaná zóna v Černobylu rozhodně není bezpečným výcvikovým prostorem. Domnívá se, že mnohým budovám hrozí kolaps a vojáci by se mohli zranit. 

„Ačkoli mají taková cvičení co nejrealističtěji simulovat skutečné bojové podmínky, neměla by ohrožovat život, o radiaci ani nemluvě,“ říká Chmut.

Vojenská cvičení by rovněž mohla ohrozit lidi, kteří se do prostoru rozhodnou vstoupit nelegálně kvůli vyhlídce dobrodružství. Armáda sice budovy prohledává a den předem o cvičení informuje prostřednictvím reproduktorů, podle Chmuta však není schopna prohledat celé město, kde žilo 50 000 lidí.

„Není důvod k obavám. Ve městě přijímáme opatření, která zamezují ničení budov. Vojáci střílí pouze na připravené cíle, například do pytlů s pískem,“ reagovala na obavy Národní garda. Podle nespočtu kulek uvízlých v budovách, nicméně armáda svá vlastní pravidla nedodržuje.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Izraelský prezident chce společnou vládu stran Netanjahua a Gance

Izraelský prezident Reuven Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořila ji jak strana Likud dosavadního...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Turista si stěžoval na portréty nacistů v hotelu, sám skončil před soudem

Obec Gerlos v rakouských Alpách-.

Německý turista skončil před soudem, poté co napsal negativní recenzi o rakouském hotelu. Popudil ho portrét nacistů v...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz