Slovenská média zaznamenala nejen rozhodnutí českého kabinetu a slovenské ohlasy na něj, ale také například vyjádření českého expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který Fialovu vládu v této záležitosti kritizoval.
„Není důvod, aby naši partneři a spojenci ve strukturách EU či NATO poslouchali, jak je nějaký z řetězu utržený premiér jedné malé země odkázané na jejich podporu urážel a jednal v rozporu s jejich bezpečnostními zájmy,“ uvedl Denník N.
Česká vláda ohrožuje vztahy se Slováky, protože chce válku na Ukrajině, řekl Fico![]() |
Rozhodnutí české vlády podle listu přichází po mimořádném výkonu představitelů slovenského kabinetu, když Fico v souvislosti s válkou na Ukrajině obvinil Evropskou unii, že jejím jediným plánem je podporovat vzájemné zabíjení Slovanů, a ministr zahraničí Juraj Blanár se následně sešel v Turecku s ruským kolegou Sergejem Lavrovem. Rusko před více než dvěma lety vojensky napadlo Ukrajinu.
„Robert Fico zaklíná velkou část společnosti slovy o suverénní slovenské zahraniční politice, jenže zahraniční politika se nedělá jen pro domácí publikum. Nelze donekonečna dělat ostudu, podrývat společné cíle a kdesi v salonech vysvětlovat, že tak činíme, protože potřebujeme nakrmit naše voliče,“ uvedl list.
Česko mění vztah se Slovenskem kvůli jeho otočce na východ po nástupu Fica![]() |
Podle listu Sme je zrušení společných jednání vlád signálem, že Česku překáží sbližování se slovenské vlády s Ruskem. Psal také o tom, že napjaté diplomatické vztahy mezi Českem a Slovenskem bylo možné pozorovat už minulý týden na schůzce premiérů středoevropských zemí ve formátu V4, kam kromě ČR a Slovenska patří také Maďarsko a Polsko.
Souhlasíte s přerušením společných zasedání vlád kvůli sporům o Ukrajinu?
Zpravodajský portál Aktuality.sk v reakci na krok Prahy napsal, že české politické vedení je přesvědčeno, že už není možné zastírat výrazné rozdíly v klíčových tématech zahraniční politiky.
Slovenský premiér Fico už ve středu tvrdil, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda prý otevřeně mluví o míru. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zase oznámila, že nadále bude usilovat o upevnění vztahů mezi oběma zeměmi. Podle slovenské opozice nese odpovědnost za zrušení jednání vlád Ficův kabinet.
„Češi a Slováci spolu přestávají mluvit“
Češi a Slováci spolu přestávají mluvit, napsal ve čtvrtek portál polského listu Rzeczpospolita. Ta cituje nejmenovaného českého činitele, podle kterého v Praze panuje znepokojení kvůli tomu, že se Slovensko „octlo na špatné cestě“.
Web listu Gazeta Wyborcza rozhodnutí české vlády o přerušení mezivládních konzultací označuje za vážné zaskřípání ve vztazích mezi Českem a Slovenskem, za kterým stojí Ficovy proruské postoje.
Wyborcza připomíná vyjádření bývalého slovenského velvyslance v Praze Petera Weisse poskytnuté deníku SME, podle kterého jedním z iniciátorů mezivládních konzultací byl sám Fico. První se konaly v roce 2012, tedy v době, kdy „se Fico ještě považoval za sociálního demokrata, dávajícího důraz na proevropskou zahraniční politiku“, napsala Gazeta Wyborcza.
Slováci jsou citliví na poučování z Prahy, řekl Klaus k roztržce. Pavel s Fialou souhlasí![]() |
Pozastavení mezivládních konzultací si všímají i hlavní maďarské zpravodajské servery. „Rusko vrazilo klín mezi Česko a Slovensko, český premiér se nechce sejít se slovenským kabinetem,“ zní titulek zprávy na webu Telex. „Členové slovenské vlády nejsou v Česku vítanými hosty,“ napsal server Magyar Hírlap.
Web 444.hu napsal, že vztahy mezi českou a slovenskou vládou se začaly zhoršovat poté, co se loni v říjnu stal opět premiérem Fico. Web, který stojí mimo jiné za nedávným odhalením o udělení sporné minulosti, které stálo křeslo maďarskou prezidentku Katalin Novákovou, označil v titulku Slováky pod Ficovým vedením za „proruské“. Podle webu Híradó mezi Prahou a Bratislavou nyní „nepanuje mír“.
Maďarská vláda byla donedávna v EU jedinou, která s Moskvou udržuje kontakty navzdory ruské invazi na Ukrajině. Po návratu Fica k moci loni na podzim smířlivou politiku vůči Rusku zastává i Slovensko.