Na přelomu roku 2010 a 2011 došla Tunisanům s diktátorskými praktikami, korupcí a sociální situací trpělivost

Na přelomu roku 2010 a 2011 došla Tunisanům s diktátorskými praktikami, korupcí a sociální situací trpělivost | foto: Profimedia.cz

Straně uprchlého tuniského prezidenta zastavili kvůli stabilizaci země činnost

  • 10
Tuniské ministerstvo vnitra zastavilo činnost vládní strany nedávno uprchlého prezidenta Zína Abidína bin Alího. Udělalo to prý v zájmu stabilizace země. Brzy prý úřad požádá justici o rozpuštění strany, uvedl v televizním prohlášení.

"Ve snaze ochránit hlavní zájem národa a zabránit jakémukoli porušení zákona ministerstvo vnitra rozhodlo zastavit veškeré aktivity Demokratického ústavního sdružení (RCD), zakázat veškeré schůze či shromáždění, které by organizovali její členové, a uzavřít všechny objekty této strany," vysvětlilo ministerstvo.

I po lednovém útěku autokratického prezidenta bin Alího, kterého k opuštění země přiměly pouliční demonstrace, RCD zůstala krátce vůdčí součástí vlády.

Ovšem poté ze strany odešli například premiér Muhammad Ghannúší či dočasný prezident Fuád Mbazaa. Do konce ledna ze strany vystoupili všichni ministři vlády a byl rozpuštěn výkonný výbor strany.

Při násilnostech zemřel mladík

Zatímco v hlavním městě Tunisu byl o víkendu hlášen klid, na různých místech země propuklo nové násilí. Na něm se zčásti podíleli obyvatelé nespokojení s místními představiteli a zčásti skupinky vandalů a zlodějů. Ti jsou podle očitých svědků mnohdy placeni stranou RCD, aby vyvolávali zmatek, uvedla agentura AFP.

Násilnosti ve městě Kebílí 400 kilometrů jižně od Tunisu si vyžádaly smrt mladíka, kterého při srážkách s policií zasáhl do hlavy granát se slzným plynem, sdělily místní úřady.

Hlavní nepokoje byly ve městě Kíf na severozápadě Tuniska. V sobotu zde zahynuli dva lidé a 17 dalších utrpělo zranění, když policisté začali střílet do davu lidí požadujících odstoupení místního policejního šéfa.

V neděli nespokojenci v Kífu zapálili policejní stanici a bandy mladých zaútočily na věznici s cílem osvobodit vězně. Armáda jim v tom zabránila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video