Hlavní přístav v Kolombu, kde policie zabavila v roce 2016 přes 900 kg kokainu. | foto: Reuters

Srí Lanka začne věšet drogové dealery, inspiroval ji filipínský prezident

  • 23
Srí Lanka začne věšet drogové dealery po téměř padesátileté odmlce v popravách. Úředníci slibují, že „napodobí úspěch“ filipínské tvrdé války proti drogám. Trestanci, jejichž odsouzení k popravě bylo v roce 1976 převedeno na doživotní pobyt ve vězení, budou pravděpodobně opět čelit trestu smrti.

Rozhodnutí vybrat si Filipíny jako vzor si koleduje o kritiku. Pod vládou prezidenta Rodriga Duterteho přišlo na Filipínách o život oficiálně přes čtyři tisíce podezřelých z obchodování s drogami. Lidskoprávní organizace tvrdí, že skutečný počet popravených může být až trojnásobný. Masové zabíjení se na Filipínách vymklo z rukou a vysloužilo si vlnu mezinárodní kritiky.

Při oznámení, že bude Srí Lanka následovat Duterteho příklad, řekl prezident  Maithripala Sirisena svému kabinetu, že je „připraven podepsat rozsudky smrti“ několikanásobných drogových delikventů.

„Odteď budeme věšet pachatele drogových zločinů bez odkladu jejich trestu smrti,“ řekl srílanský prezident podle deníku The Guardian

Na Srí Lance sice za obchodování s drogami oficiálně hrozí trest smrti, nikdo k němu však od roku 1976 odsouzen nebyl. Přes čtyřicet let se trest smrti za vážné zločiny převádí na doživotní pobyt ve vězení.

Mluvčí prezidenta Sirisena sdělil, že toto převedení trestu smrti se v sedmdesátých letech týkalo devatenácti drogových delikventů. Podle srílanských médií prezidentský mluvčí uvedl, že odsouzeným nyní poprava opět hrozí.

V oddělení pro vězně odsouzené k smrti na Srí Lance čekají podle agentury Reuters přes čtyři stovky vězňů. Kolik z nich je usvědčeno z drogových zločinů, není známo.

Křižovatka pro obchod s drogami

Srílanská vláda rozhodnutí zdůvodnila rostoucím problémem s drogami v zemi. Podle ministrů se z ostrova stává čím dál důležitější obchodní křižovatka pro pašeráky omamných látek.

Od ledna 2015 do letošního dubna zadržela policie 588 kg heroinu, 17 481 kg hašiše a 1 800 kg kokainu.

Zdroj: Reuters

Místní úřady považují přísnější postup v boji proti rostoucí drogové kriminalitě za nutnost. Prezidentská kancelář se odvolala na případ drogového překupníka, který byl odsouzen na doživotí a z vězení se mu údajně podařilo sjednat dovoz sta kilogramů heroinu.

„Slyšeli jsme, že Filipíny zaznamenaly úspěch, když na řešení problému nasadily armádu. Pokusíme se jejich úspěch zopakovat,“ řekl mluvčí prezidenta podle listu The Guardian. Srílanský ministr obrany navrhl, aby se národní ozbrojené složky do protidrogového boje na nějaký čas zapojily.

V roce 2016 se srílanská protidrogová policie zmocnila zásilky z lodi plující z Kolomba do Indie, která obsahovala skoro tunu kokainu. Šlo údajně o jeden z nejobjemnějších nákladů drog zabavených v této oblasti.

Rozhodnutí ukončit moratorium na popravy přišlo i přes snahu lidskoprávních organizací, které v roce 2016 apelovaly na prezidenta, aby trest smrti oficiálně zrušil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video