Firma BAE se dohodla s SFO a americkým ministerstvem spravedlnosti na mimosoudním vyrovnání na začátku února. Ilustrační foto

Firma BAE se dohodla s SFO a americkým ministerstvem spravedlnosti na mimosoudním vyrovnání na začátku února. Ilustrační foto | foto: Armáda ČR

Soud pozastavil dohodu s výrobcem gripenů o ukončení pátrání po korupci

  • 3
Londýnský vrchní soud pozastavil mimosoudní dohodu britského protikorupčního úřadu SFO se zbrojním koncernem BAE Systems, která znamenala konec vyšetřování údajné korupce. Ta se týkala i Česka, neboť zde firma BAE usilovala o dodávku stíhaček Gripen za šedesát miliard. Do 20. března soud rozhodne, jestli celou dohodu přezkoumá.

Organizace Corner House a Kampaň proti obchodu se zbraněmi (CAAT) v pátek požádaly o přezkoumání mimosoudní dohody SFO s BAE Systems, která ukončila vyšetřování údajné korupce týkající se i dodávek letounů Gripen do ČR. (viz článek o návrhu organizací)

Organizace také chtějí, aby soud přezkoumal rozhodnutí SFO zrušit obvinění rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.

Vrchní soud v pondělí jejich žádosti vyhověl a dohodu zablokoval, a to dokud nerozhodne, zda existuje dost důvodů pro přezkoumání celé záležitosti. Rozhodnutí by mělo padnout do 20. března. Do té doby SFO nesmí podnikat v záležitosti žádné kroky.

Začátkem února se SFO a americké ministerstvo spravedlnosti dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, v jehož rámci koncern zaplatí pokutu 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA (celkem asi 8,65 miliardy korun).

V Británii se dohoda týkala účetních nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, v USA nepravdivých výroků o dodávkách do Saúdské Arábie, Česka a Maďarska. V pondělí se naplnila americká část dohody.

Dohoda prý neodráží závažnost situace

Corner House a CAAT ale nejsou spokojeny s tím, že v Británii "dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetnické přestupky v jedné zemi". Vadí jim také, že SFO pominul údajnou korupci při zbrojních dodávkách do České republiky, Jižní Afriky a Rumunska.

Obě organizace nechaly již v roce 2007 přezkoumat rozhodnutí SFO zrušit vyšetřování podezřelých zbrojních dodávek BAE do Saúdské Arábie.

Vrchní soud pak v dubnu 2008 skutečně došel k závěru, že SFO podlehl "očividným hrozbám" po zásahu vlády, a uvedl, že rozhodnutí zrušit vyšetřování bylo protiprávní.

SFO se odvolal a Sněmovna lordů jako tehdejší nejvyšší soud verdikt vrchního soudu zrušila. Podle sněmovny SFO jednal v zájmu národní bezpečnosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video